Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Série(11) / Epizody(177)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Recenze uživatele adamix k tomuto seriálu (23)

Živí mrtví (2010)

Myslím si, že sa jedná o jeden z najlepších seriálov všetkých čias. I keď nechápem, prečo ho niektorí ľudia zle hodnotia. Postavy sú skvelo prešpekulované, každý z nás si nájde svojho obľúbenca. Dejovo je to kvalitné a myslím, že ani na chvíľu nezanudí. Kostýmy ,,walkerov'' sa svojou dokonalosťou ani nedajú opísať slovami. Je vidno fantastický výsledok kostymérov. Psychológia postáv nemá konkurenta v seriáloch, či filmoch. Proste čistá dokonalosť. Sem-tam sa nájde nejaká tá slabšia epizóda, ale to je v každom seriály. Takže ako vravím - vynikajúce ;). ()

Poslední den na Zemi (2015) (S06E16)

Najväčší cliffhanger v histórii filmu a najlepší start up jednej z najikonickejších postáv v seriáli. ()

Jednoho dne už nebudete (2016) (S07E01)

Dobrý a dosť smutný začiatok novej série. Dúfam, že Walking dead bude stúpať do väčších výšin s novým (a hlavne vynikajúcim) záporákom. Čakanie sa vyplatilo. U mňa zaslúžených 5*. ()

Co přijde pak (2018) (S09E05)

I FOUND THEM. Pamätná veta v rozlúčke s hlavným ťahúňom a ikonickou postavou všetkých seriálov, ktorá si prešla mnohým a s ktorou sme prežívali toľké roky. Rick je tá najlepšia postava, taká, ktorá tu už nikdy nebude. Heroický záver je grandiózny, toto je ta pravá obeta, ktorú si zaslúžil. A vôbec ma nevytočilo, čo bolo potom, pretože jedného dňa (a hádam, že ten deň čo najskôr príde), sa Rick opäť vráti. Priznám sa, že po prvý krát som aj uronil slzu, dopomohla tomu aj obrovská nostalgia. Krásne, a zároveň veľmi smutné. ()

Zúžené místo (2019) (S09E13)

Odkedy si Daryl vymenil rolu so starým Rickom, tak som si ho viacej obľúbil. Beta je záporák, z ktorého cítiť strach a rešpekt. Vynikajúca epizóda. Takto to má byť. ()

Jizvy (2019) (S09E14)

WALKING DEAD opäť preukázalo, že vie byť drsné a neľútostné. Vynikajúca epizódka. Hlavne po dramatickej stránke. ()

Ticho (2019) (S09E15)

WALKING DEAD a to jeho prekvapenie v poslednej chvíli a nekompromisnosť. Vždy som držal palce tomuto seriálu a to i v časoch, kedy ostatní hovorili, že stratil svoju kvalitu (pričom nikdy nestratil). Postavy na čele s chladným Darylom a záporáčkou Alphou sú vyšperkované do detailov. Za zmienku patrí hlavne záverečné dychvyrážajúce requiem, od ktorého sa odzrkadľuje skutočná filmárska zručnosť a v ktorom skrz obrazovku prežívame s postavami ten ťažký moment plný bolestnej bezmocnosti. Silná epizóda. Týmto gestom si Alpha vyprovokovala krvavú vojnu. ()

Bouře (2019) (S09E16)

Mrazivé prostredie dodáva seriálu desivú atmosféru a celkovo je to dobrý nápad. Zniesol by som aj dvojhodinovú epizódu v tomto duchu, pravdepodobne však začiatkom ďalšej série zavíta jar. Myslím, že dramatičnosť hodnotiť nemusím. Je neprekonateľná už od začiatkov seriálu. Najviac ma teší Neganovo sekanie dobroty a jeho vzťah k malej Judith Grimes. Je vidno, že aj skrz rušnú minulosť je to stále otcovský typ. Až by som to mal celkovo zhrnúť, ide o ďalšiu vynikajúcu sériu, ktorá je však veľmi odlišná od predchádzajúcich. Prešla si množstvom radikálnych zmien. Boli sme svedkami častých skokov v čase, vizualizácia postáv sa tiež dosť zmenila oproti predchádzajúcim sériam. Zažili sme tu množstvo strát, hlavne osobnosť, s ktorou sme to tu tiahli od začiatku... Dokonca nás obohatila aj o nového (nezvyčajného) nepriateľa. A posledná epizóda nám predstavila zimné prostredie, čo bolo fakt nečakané. Veľmi sa teším na ďalšiu sezónu, cítim, že to bude opäť niečo veľkolepé. Som veľmi rád, že môžem byť hrdým fanúšikom tohto (u mňa najlepšieho) seriálu a s radosťou mu držím palce aj naďalej. ()

Umlčte Šeptače (2019) (S10E04)

Chybou celého seriálu je práve táto epizóda. Dej sa nikam nehne, zostáva len pri dvoch konfliktoch, a to nehode na Hillltope a problému s Lydiou, na ktorý nadväzuje aj ďalší problém - Negan. Trištvrte hodina, v ktorej vidíte len samé výčitky a zopár spoločenských problémov. WALKING DEAD je stále moja srdcovka a nikdy to neoľutujem, ale nechcem, aby sa týmto flegmatickým smerom naďalej uberal. Po pôsobivých troch dieloch je toto poriadny pád dole, hádam však, že jediný. ()

Jak to vždycky je (2019) (S10E05)

Opäť slabý diel, nie však tak hrozný ako ten predchádzajúci. Negan je po Rickovom odchode najzaujímavejšou postavou (ak nerátam Alfu a Betu), tvorcovia sa mu snažia prenechať nejaký ten priestor ale ani ten to tam sám nezvládne utiahnuť, hlavne, keď má za sebou nadržaného a ukecaného fanúšika, ktorý by si od tej doliezavosti zaslúžil pálkou po hlave. Našťastie sa mi prianie tak celkom splní a prichádza menšie Neganovo znovuzrodenie, po ktorom nasleduje konečná zápletka prvej sériovej etapy. Vyzerá to, že nabudúce sa bude konečne niečo zásadného diať. ()

Otevři oči (2019) (S10E07)

Seriál ide strašne uťahaným a nudným tempom poslednú dobu. Opäť zaužívané obviňovačky a neustále prichádzania o rozum, pričom vždy to skončí vytriezvením až v poslednej chvíli, kedy to divákovi začína liezť na nervy. Opäť podotkýňam, že NIE SOM hejter TWD, práve naopak. Je to jedna z najlepších možností, ktoré sa vo filmovom svete mohli uskutočniť, musím len priznať, že som nechcel, aby sa seriál vybral týmto smerom. Po Rickovom odchode žezlo prevzal Daryl s Carol, to mi nevadí (aj keď Rick bol môj hrdina). Darylovo miesto vodcovej pravej ruky a schopného vojaka prevzal Aaron, ktorý koná často veľmi precítene a určite z neho nevyžaruje taká racionálna, či už heroická aura. Po menej zaujímavej Tare nastúpil na jej miesto minimálne zaujímavý Siddiq, ktorý si kradne pre svoje zbytočné a deju-nevedúce móresy príliš veľký priestor. O Lydii sa radšej vyjadrovať nebudem, pretože ona dodáva stupidným rozhodnutiam touto epizódou nový význam. Proste strašné, ale ľutujem, že to píšem. Jedna hviezda za to, že je to stále moje WALKING DEAD a druhá za prekvapivý záver. Zachvíľu tu je už posledná epizóda prvej etapy a hádam prinesie so sebou niečo zaujímavejšie, zatiaľ to vyzerá, že sa to KONEČNE podarí. ()

Svět předtím (2019) (S10E08)

POZOR SPOJLER!!! Verný fanúšik by naivne čakal, že aj skrz strašné a nezaujímavé predchádzajúce diely bude aspoň koniec prvej etapy gulervúcejší, nestalo sa. Jeden z obrovských kladov tohto seriálu bola dokonalá psychológia postáv, ich vyrovnávanie sa so stratami najbližších a častokrát aj neriešiteľných situácii. Tentoraz to už nemá obdoby, pretože ľutovačky a nezaujímavé historky z čias ,,predtým" zapĺňajú väčšinu stopáže a začína to liezť na mozog. Finálna jaskynná pasca trochu zdvihne obočie dohora, avšak štvrť roka teraz budem čakať na to, že nájdu v jaskyni nejaký skrytý otvor, ktorým vykĺznu von, možno pri tom niekto nezaujímavý nečakane umrie a vinníkom bude Carol, ktorá sa bude zvyšok série ľutovať. Ach, kedy už príde Rick?! Za Ricka sa aspoň niečo dialo. Za tých 8 dielov sa tu našlo len minimum svetlých momentov, a to celý druhý diel, Neganova infiltrácia do Alphynho gangu a Syddiqova smrť. Všetko ostatné len vata. ()

V sevření (2020) (S10E09)

Perfektná epizóda, teda aspoň pre mňa. Po niekoľkomesačnej prestávke prináša slávny (a dosť kolísavý) seriál reálne napätie sprevádzané dávkou strachu a vďaka jaskynnému prostrediu aj pocity stiesnenosti. Nechýba ani občasný humor, či pár nečakaných momentov. Po chybných ôsmich dieloch prichádza na scénu skutočná kvalita, vďaka ktorej aj hlúpe konanie postáv má svoje ospravedlnenie. ()

Na stopě (2020) (S10E10)

Hororová atmosféra epizódke skvelo prospieva a tak to vyzerá, že seriál zažíva ďalšie zmŕtvychvstanie, za čo som veľmi rád. Pred hrozivým Betou sa treba mať na pozore. Určite by ste ho nechceli mať na dvore či priamo v obývačke. Po tejto epizóde som konečne prijal Gammynu prítomnosť, pretože vďaka jej storke mi jej prišlo celkom ľúto. Čo sa týka tej nesmrteľnosti postáv... však ide o WALKING DEAD, na toto sme si už zvykli :). ()

Řemdih (2020) (S10E11)

Kecačka, ale vzhľadom k tomu, čo sa bude diať v nasledujúcej epizóde, je veľmi dôležitá aj vďaka tomu, že sa čoskoro budeme s niektorými charaktermi pravdepodobne lúčiť. Áno, pripomína to kedysi známe GoT. O to viac sa modlím, aby to tak katastrofálne nedopadlo. Ale myslím si, že to bude lepšie, pretože v záverečnom úvode bitky o Hilltop bolo všetko perfektne vidieť :). ()

Kráčej s námi (2020) (S10E12)

Tvorcovia si museli poriadne šetriť sily počas prvej nepodarenej polovice série aby nakoniec vyšli s plnými zbraňami tak perfektnými dejovými zvratmi, aby nás - skalopevných divákov - doviedli do hotovej diváckej eufórie. Túto epizódu som si predstavoval úplne inak a vďaka tomu to dopadlo omnoho lepšie. Vyzerá to, že seriál vrcholí každým dielom, takže pevne dúfam, že úplný záver tejto série bude poriadna gulervúca záležitosť. ()

Čím se stáváme (2020) (S10E13)

Pekná rozlúčka s Michonne, postavou, ktorá tvorila jeden zo základných pilierov celého seriálu. Epizóda sa uberá trošku iným smerom, aký by ste na prvý moment čakali. Obsahuje zopár momentkových flashbackov, ktoré predstavujú, aký by bol osud postavy, keby sa rozhodla na úplnom začiatku inak. Vďaka tomuto my, skalopevní fanúšici, zažijeme príjemnú nostalgiu a seriál vytasí svoju najlepšiu zbraň - psychológiu postáv v perfektnom dramatickom duchu. Len nech už prídu tie filmy (!!). ()

Jistá zkáza (2020) (S10E16)

Rozporuplná séria a taký aj koniec. Jednotlivé situácie vyvrcholili v odfláknutosť, ale úprimne, nečakal som, že po tom cca pol roku to bude na chválospevy. ()

Najdi mě (2021) (S10E18)

Tvorcovia zbytočne predlžujú sériu epizódami o spoznávaní starých postáv, aby zaplnili miesto pre lepší cliffhanger, ktorý si na nás počká na konci. A preto je tu epizóda ,,Find Me", akých bolo za seriálovej éry habadej. Vlastne sme sa len dozvedeli, skade sa pes zjavil a kde bol Daryl po Rickovom odchode, že náš milovaný hrdina mal v lesoch menšiu ,,bokovku,, ktorá to mala ťažké. Nič viac, nič menej, ale toto od seriálu nevyžadujem, pretože podľa mňa každý mal dostatok priestoru povedať niečo o sebe (je hádam 10 sérii málo?). Je zbytočné strkať sem nové postavy, ktoré pravdepodobne pre ten hlavný dej nebudú dôležité. Ale ktovie, možno som sa splietol. Zo zaujímavosti si túto epizódku môžte pozrieť, ale nič sa nestane, keď ju vynecháte. ()

Ještě jedno (2021) (S10E19)

Toto je to TWD, ktoré milujem. Minimalistické, psychologické, pútavé a v závere facka do ksichtu naostreným palcátom (aj) divákovým očakávaniam. A T-1000 tu má rád ruskú ruletu a má vo zvyku vytierať si zadok stránkami z biblie :). A asi prvý krát v živote som si obľúbil badass ex - reverenda Gabriela. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)