Kletba kouzelného kamene

Kniha Majstrov

Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Rusko, 2009, 101 min

• Renfield

Nevěděl jsem, co od filmu čekat, když zde má značně rozporuplné hodnocení. Nejistota však trvala pouze několik minut, brzy bylo jasné, že se v mém hodnocení budu držet při zemi. Co tohle mělo být? Parodie? Pokud ano, špatná. Pokud to bylo myšleno vážně, je to ještě horší. Herci většinou nesympatičtí, nehrající, nebo přehrávající. Kamera prapodivná, stejně tak některé efekty a to vše zasazeno do kýčovitých kulis. Za co tedy ta hvězdička? Snad za to, že tam bylo alespoň pár zábavných scén, což ovšem na vyšší hodnocení nestačí. Sokolovskij ruský Burton nebude. 20%(15.2.2015)

Docela pěkná pohádka slepená z nejrůznějších ruských pohádek a doplněná o dost ujetý humor. Klubíčko s GPS navigací nemělo chybu. Člověk musí přijmout absurdní pojetí celého filmu, aby se na něho nehněval a teprve pod povrchem zjistí, že tato vykrádačka Pána prstenů a jiných velkofilmů je vlastně docela milá a zábavná. Klobouk dolů za speciální efekty. Rusáci fakt umí. Taková kvalita grafiky se nenajde v žádném americkém videofilmu. S takovými efekty mohou Rusáci směle konkurovat hollywoodské špičce. A to je jen hloupá pohádka. Co teprve kdyby se jali natočit nějakou smysluplnou fantasy. TO by byla jízda.(20.4.2016)

Kdyby to bylo možné vyjádřit zvukem, bylo by tu jenom dlouhé, uchechtané áááááááách. Kniha mistrů má něco (hlavně zrcadlo) ze Sněhurky (není ruská pohádka, cařička a sedm bohatýrů je Puškinem převyprávěná a umělecky zpracovaná německá pohádka, jak si ji pamatoval od své chůvy), kamennou královnu coby podobu Ledové královny jen jiný materiál, kamenné bohatýry místo mrazíkovských dřevěných, Kostěje Nesmrtelného jako téměř nezbytný atribut, mořskou pannu vypůjčenou od Andersena (a trochu z filmu Žbluňk!), 34. bohatýra, který se Puškinovi do Pohádky o caru Saltánovi kvůli rytmu nevešel (přiznávám, že u tohoto jsem bublala smíchy jak horská bystřina), Ivánka a jeho lásku, Ariadninu GPS, statečného kováře, vdávadlem posedlou místní šlechtičnu (odkaz na princeznu z Ohně, vodou a trubkami, podle mého odhadu), živou vodu, kamenný kvítek (hezčí než v Kamenném kvítku), mluvicího koně (z našich luhů a hájů by to byl Falada z Princezny husopasky, u ruských pohádek netuším), v balkónové scéně jsem ochotná vidět parodii na Cyrana, v Ivanových cestách do kamenné věže teleport ze Star Treku, v kamenění Káti to je vykrádačka ze Zakleté nevěsty nebo Radůze a Mahuleny a v tom, co jsem vynechala nebo nepostřehla vidím trip scenáristy. Úžasná kouzla, úžasná parodie s napětím a bez hluchých míst, výborné využití animací, připomínající film Azazel, jen ty triky, které tomu měly dodat zřejmě definitivní punc ztřeštěnosti byly už trochu příliš. Trochu příliš i na mě, ochotnou nechat se bavit a unášet gejzírem barevného, zběsilého kýče.(5.9.2012)

• Estrellita

Tohle je ta největší filmová vykrádačka, kterou jsem dosud viděla. Příběh rozkradený z deseti různých pohádek, postavy, artefakty, všechno posbírané z jiných děl, kamerové jízdy, záběrování a zvuk jsou okopírovány z Pána prstenů, dále se dají kromě klasických pohádek najít i Hvězdné války, Harry Potter a další. Ohnivé finále na kamenné věži v Mordoru (včetně nutné tlakové vlny), porouchané kouzelné zrcadlo, terakotová armáda a klubíčková GPSka zabíjejí! Jediné opravdové plus této slátaniny je fakt, že všechno dohromady je tak trapné, až je to místy i vtipné. 31%(23.12.2014)

Moderní ruský pohádkový film. Příběh je mix tradičních pohádkových námětů a postav (i vypravěčka v dřevěném okěn jako tradičně v sovietských pohádkach) s moderním pojetím jazyka, stylu a prvků v ději, například komiksové přechody mezi scénami, plot a alarm u Baby Jagy, bojové scény, monoskop v čarovném zrcadle. Zajímavé prolínaní světů ve vesnici a v nekonečném lese. Tento odvážný ´borčš´ nenudí. (Je třeba nějaké zaklínadlo? / Prosím!?)(13.1.2015)

• - První natáčecí den připadl právě na narozeniny Maxima Loktanova, představitele hlavní role. (Dlee)

• - Prvý ruský film, na ktorom sa podieľa štúdio Walt Disney. (Slunkoo)

• - Vítěz na mezinárodním festivalu animovaných filmů Schlingel v Německu, cena za nejlepší Evropský animovaný film pro děti. (Dlee)