Zdvojení (festivalový název)

Double Take

(festivalový název)

Dokumentární

Belgie / Německo / Nizozemsko, 2009, 80 min

Důmyslně koncipovaná střihová glosa se vyjadřuje k tématu supervelmocí, studené války, zbrojního (potažmo technologického) závodu i média televize jako nástroje moci a do toho vplétá motivy auteurství, dvojnictví a Alfreda Hitchcocka. Tyto zdánlivě nesouvisející prvky jsou bravurně skloubeny do soudržného celku, neboť rovina dvojnictví vztažená na postřehy Alfreda Hitchcocka je použita jako výchozí bod úvahy o supervelmocech. Stejně jako u dvojnictví totiž i s velmocemi platí, že když jedna potká svého dvojníka, musí ho zlikvidovat, neboť logicky jedna přebývá. Snímek nepřináší žádná závratná fakta či odhalení - představuje filmový ekvivalent glosy, kde jistá výchozí úvaha přináší nový pohled na určitý problém. Zde konkrétně jsou supervelmoci nahlížené jako dvojníci a základ jejich tahanic je označen jako MacGuffin. Formálně snímek používá klasického nástroje střihových dokumentů, tedy archivní materiály, které střihem nabývají nových významů. Takto se zde mísí dokumentární záběry z doby studené války s dobovými reklamami a proslulými úvodníky Alfreda Hitchcocka k seriálu "Alfred Hitchcock uvádí" či ze stejně pojatých upoutávek na jeho celovečerní snímky. K tomu je přidaný komentář, kde muž s hlasem podobným Hitchcockově odříkává příběh o setkání dvou stejných osob, a nové ilustrační záběry představující osobnost a život proslulého Hitchcockova dvojníka.(1.9.2010)

Podnětná filmová esej, co ale na můj vkus honí příliš mnoho zajíců. Za hlavní téma si bere dvojníky a na tom rozehrává příběhy Alfréda Hitchcocka a jeho dvojníka (reálné i smyšlené), televizní reklamy, studenou válku i povídky Borgese. Jistě, všechno spolu souvisí, zajímavé je třeba zde JFL zmíněné vztáhnutí citátu ,,Když potkáte svého dvojníka, měli byste ho zabít" na vztah SSSR a USA v 60. letech. Zdvojení umí být vtipné i strašidelné, ale přes to všechno je pro mě výsledný dojem z něj určitá zmatenost. Co z toho, co nám je předkládáno, je pravda a co mystifikace? Čemu věřit v dokumentu, jehož podstatná část (setkání Hitchcocka s dvojníkem) je vymyšlená, ale jiné části jsou zase založeny na pravdě? Chápu, že to byl záměr, ale jako asi každý člověk nemám rád, když mě někdo tahá za nos a ukazuje, že ví víc než já.(30.7.2012)

"TV taught me how to feel, now real life has no appeal."(27.7.2012)

hodně boží(30.7.2012)