Ťomnyj mir

(neoficiální název)

Dark World

Akční / Sci-Fi / Fantasy / Thriller / Mysteriózní

Rusko, 2010, 101 min

Ani nepříliš lichotivé hodnocení mě neodradilo od shlédnutí tohoto dílka. Zpočátku to bylo trošku rozpačité, ale opravdu jen zpočátku. Následovala gradience, která chvilkama připomínala blair witch, namíchaná ruskou jednoduchostí např. při požívání vařených erteplí (ertepla=brambora). Dostala mně poznámka na "nižší druh" alias mužské plemeno :) Pokud chcete dobrou, navíc pro pamětníky rusky mluvenou směsici akce a čarodějného tajemna, určitě se tohoto kousku nestraňtě. Dávám 3 hvězdy.(14.8.2011)

• svist10

Jednoznačné zklamání. Na Tjomnyj mir jsem se těšil už půl roku před premiérou, ale to, co z toho nakonec vzniklo, se nedá nazvat jinak než obrovský fail. Takže popořadě. Už odporně digitální look už naznačoval, že je něco špatně. Nicméně relativně rychlý úvod a postavy napovídaly (špatně), že začíná takový podivný slasher. Pak to šlo všechno hlouběji do kopru. Na herce se dá chvilkama koukat (hlavně kukadla hlavní hrdinky mají něco do sebe) nicméně, žádná postava není nijak zajímavá (snad až na Kosťovu zarážející podobu s Harry Potterem), ba většina je spíše otravná, chybí jakýkoli náznak atmosféry, nepřehledný střih a bezprecedentní neschopnost režiséra likviduje akční scény a finále? Jak to říct: V porovnání s tímhle se i takový Tygr a drak drží fyziky. Nejhorší na tom je, že se to všechno tváří smrtelně vážně. Aspoň malý vtip by to odlehčil, ale ne. Místo toho jsou nám podávány létající postavy, nadzvukové oštěpy, vědmy, bezzubí běsové, člověk, co svým dopadem zdemoluje náklaďák, atd. SPOILER ALERT: Přestože bezohledná likvidace postavtomu napovídala, tak finále s cestou zpět v čase je jedno velké WTF. Dalším je to, že suverénně nejefektnější záběr z traileru se ve filmu vyskytuje jen jako moneyshoot a kdyby ve filmu nebyl, tak se vůbec nic nestane. Ta jedna hvězda je za to, že některé triky jsou slušivé a hlavně location managerům, tentokrát se vytáhli. Močály, lesy a jezera vypadají skvostně. ZAJÍMAVOST: řidič náklaďáku má na čelním skle vlaječku Havlíčkův Brod.(26.2.2012)

Tak vidět zase jednou holky bez silikonových výplní a s vlastními vlasy je samo o sobě dost fantasy, nehledě na fakt, že ani ta největší záporačka není ani z poloviny taková kráva, jako většina amerických klaďaček... Východní vítr žánru svědčí, stylizací připomíná nádherné ruské pohádkové ilustrace z Kostěje Nesmrtelného, škoda, že příběh nedisponuje i stejnou dávkou sofistikace, ani tak jsem netrpěla žádnou křečí, ač se podobným kouskům normálně vyhýbám... až na ten chaotický sekec v závěru nelituji času stráveného v Temném světě, nejen kvůli Marinině mystické kráse, líbezným scenériím a dynamické kameře, ale také díky skutečnosti, že jsem viděla i Sucker Punch.(23.8.2014)

První polovina filmu je velmi dobrá, ve stylu postmoderní pohádky. Skupina VŠ studentů vyráží se svým profesorem na expedici do lesů u Karelských jezer a dojdou až k chaloupce Baby Jagy... a následně k domku uprostřed lesního hřbitova. Poté, co zde najdou magický štít, se, bohužel, film láme a celá druhá půle sklouzává do přemrštěně akčního a překombinovaného děje, boje mezi čarodějkami a zlým mágem. Vizuálně velmi působivé momenty, zvláště v přírodních scénériích, v závěru pak např. rozpad budovy Moskevské státní univerzity. Celkově hodnoceno: pozitivně laděná fantasy, ovšem většinou bez křesťanských prvků (s výjimkou závěrečné promluvy hlavní protagonistky), nakonec zkažená přemrštěnými thrillerovými efekty. Škoda, režisér by měl určitě na lepší výtvor, jak ukázal v první půli tohoto filmu....(18.1.2014)

• verbal

Když si zpočátku skupina sovětských studentíků vyrazila do temných hvozdů na folklórní výlet a již ve vlaku rozebírali krvelačnost Baby Jagy a jiných zakarpatských potvor, málem jsem si začal sahat vlhou rukou do rozkroku! Jaké však bylo mé znechucení, když v lesích narazili akorát tak na nějaké tři létající, abrakadabra pizdy, které jakoby vypadly z pubertální produkce Joshe Wheedona, skupinku ambiciózních otyloňů ze SPECNAZ a pár komických dementů s popálenými xichty (strašlivé přízraky z temnot !!!) v čele s oholeným Hitlerem. A než by jste řekli "ljov tvaju mať ", začali se vzájemně koksovat. Pizdy dělaly čáry máry, SPECNAZ pif paf, přízraky přízračně na každého vrčely a studentíci mezi nimi s ječením pobíhali po lese a ztráceli hlavy. A celé to vyvrcholilo skupinovou konfrontací v kotelně. No co vám budu povídat! Meče, kulky, magie, vrčení, jekot, kulky, jekot, magie, vrčení, meče, kulky, kulky, kulky, prostě slaboduchá pičovina pro milovníky Scota Pilgrima. A dokonce myslím, že to všechno nakonec dobře dopadlo!(8.3.2011)

• - Prvý ruský film v 3D. (Slunkoo)