poster

Krásný Harry

 • Česko

  Hezoun Harry

 • USA

  Handsome Harry

Drama / Krimi

USA, 2009, 94 min

 • markotter
  **

  Od tý doby, co frčí v USA harassment a feminismus, můžeme vidět pěkný nástup gay filmů. Tenhle byl docela komorní, takže by ani nevadilo, že se tam dva chlapi líbaj - když už, tak já preferuju ženy :-). Problém je, že mě by to nebavilo, ani kdyby tam účinkovaly místo chlapů opice - scénář ještě jakž takž (i když moc nevěřím tomu, že by se tohle všechno dělo až po 30ti letech, když s tím měl hrdina takovej problém), ale režie a nemastní herci to zazdili, takže jsem zíval skoro celou dobu. Prozíval jsem se až k závěrečné, nejlepší scéně celého filmu, ale na mě to bylo už moc pozdě.(8.3.2013)

 • Šakalík
  **

  Dost nezáživný snímek o vině a odpuštění, který sice má neoddiskutovatelnou uměleckou hodnotu, ale po obsahové stránce působí dost prázdně. Už samotná zápletka navozená hryzajícím svědomím jednoho z ex-mariňáků (přesvědčivě ho zahrál Steve Buscemi), který tváři v tvář smrti zoufale hledá odpuštění za účast ve zbabělém homofobním zločinu, je poněkud nevýrazná a postrádá dramatické proporce. Celý film je vlastně jakýsi road-trip jeho kolegy, který ve snaze dopátrat se celé pravdy objíždí všechny ex-parťáky z armády do incidentu zapletené, aby všude zjistil totéž – všechny to vědomí viny sžírá, ale každý se s tím nějak vyrovnal. Jak ale záhy zjistíme, někdo má tu vrstvu másla na hlavě přece jen tlustější... No, tohle prostě není film pro mě. Místy je to strašně nudné a ani samotný, dost nevýrazný závěr mě nikterak nepřesvědčil. Mě to prostě nebavilo.(11.4.2011)

 • Dudek
  ***

  V zásadě velmi jednoduchý film, ve kterém se prolínají dvě roviny vyprávění. První se soustředí na postavu Harryho, pátrajícího na popud jednoho z dávných přátel po vlastní minulosti. Druhá, retroaktivní, postupně rozvíjí zápletku, která je středobodem příběhu. Ta je sice vcelku banální, ale díky dobře zvolené dějové kostře dokáže její pomalé odkrývání udržet diváka neustále v pozoru. Handsome Harry je však zajímavý i po psychologické stránce. O postavách, které se ve snímku vyskytují, v podstatě nic nevíme. Známe jen událost z třicet let vzdálené minulosti a určitý výřez z jejich současných životů (většinou se nejedná o více než několik desítek minut). Na základě jejich vyprávění můžeme jistým způsobem rekonstruovat jakým způsobem byli oním incidentem ovlivněni, a na kolik se stal určujícím v jejich vývoji. Vzhledem k tomu, že toho více nevíme než víme, zůstává široký prostor pro diváckou představivost.(22.10.2011)

 • JFL
  *****

  Dokonale vystavěné pojednání o vině a způsobech, jakými se s ní lidé vyrovnávají, se současně lehce dotýká tématu stáří. V tomto případě ale není pojato sentimentálně, nýbrž coby vlastnost či kvalita, která znamená, že postavy mají určitou minulost, která je poznamenala. Cena za Best Ensemble Cast z festivalu v Bostonu je plně zasloužená. Zdejší drama stojí cele na hereckých výkonech, v nichž se pomalu rozkrývá nejednoznačná minulost několika postav. Příznačně tomu, že film režírovala žena, přesněji řečeno feministiská filmařka, se zdejší maskulinní svět nenoří do machismu ani patosu, ale zůstává na obecné rovině úvah po vině a odpuštění, ovšem v prostoru mužského vnímání těchto hodnot. Film tak současně je pojednáním o maskulinitě coby souboru hodnot a jejím mnohoznačným pojetím skrze různé individuality. Právě díky tomu nevadí, že lze vyústění snímku odhadnout, protože jeho kvality spočívají jinde než v dramatických zvratech. Odhalování minulosti zde není pojato jako detektivní pátrání, nýbrž pomáhá divákům nahlédnout do hlubiny postav a jejich motivací - právě zde leží opravdové drama filmu.(21.2.2010)

 • MartinezZ
  ****

  9.4.2011 ~ Vzpomínky jsou svině a obzvláště ty, které byste chtěli z paměti vytěsnit. Ale to nejde, maximálně je zašoupnout někam, kde nebudou tak "na očích". Ale vsaďte se, že se vždycky najde někdo, kdo vám TO připomene. ~ Harry už je postarší pán a po rozvodu žije kdesi v malém městečku a opravuje auta a elektriku v domech. Odchází ale už do důchodu, ačkoliv neví, co s ním bude dělat. A touhle dobou mu zavolá jeden z hodně starých kamarádů z doby, kdy ještě sloužil u námořnictva. Ale není to nijak šťastné shledání. Kamarád od něj chce pomoct. Umírá a jediné, po čem touží, je odpuštění za skutek, který spolu tehdejší kamarádi provedli. Umírající se toho sice už nedočká, ale Harry vyráží za jednotlivými bývalými kamarády a snaží se zjistit pravdu, kdo za to tentokrát vlastně mohl. Odlišnost se tehdy, obzvlášť v armádě a po pár panácích, netolerovala a nikdo nestál o to, aby to někdo byť jen tušil. ~ Harry tak po třiceti letech potkává staré známé a zjišťuje, jak kdo žije, resp, trpí vlastním životem, a co si o oné noci pamatuje. Pamatují si to všichni, byť nikdo ne všechno, ale každého to nějak zasáhlo. A je otázka, jak přesně to i dnes zasáhne Harryho i tehdejší oběť. ~ Výborně zahrané, obsazené známými herci, s rozvíjejícím se příběhem s lehce kriminální zápletkou. Jen to není téma, které by zrovna 2x zasáhlo diváky a tak to také v podstatě nic nevydělalo. Nemluvě o tom, že se film pořádně nikde ani nijak zvlášť nepromítal, jen na území USA, protože jinam se tohle, vyjma warezu a torrentů, ani nedostalo. Což je škoda. Namísto toho se k nám dostávají mnohé nemalé pitomosti. ~ 3,5*(1.5.2013)