Podivná nevěsta (TV film)

Pohádka

Československo, 1987, 47 min

Anna Jurásková

Zcela průměrná dnes už postarší pohádka o ševcovi, který sice má svou milou Verunku velmi rád, ale zcela jej očaruje krásná Serpencie. Ta je též příčinou jeho zmizení z lidského světa. Ještě že má švec maminku Jiřinu Jiráskovou, která jej vytrvale hledá (a také najde). Písničky provázející typickou poobědovou pohádku nejsou nic úžasného, ale dají se slušně přežít, přičemž ta ústřední a hlavní písnička je opravdu šíleně vlezlá. Hudba: Jaromír Klempíř(9.10.2011)

• Schlierkamp

Podivná československá televizní pohádka o podivné nevěstě. Mladý švec Prokop, uhrančivý J. Schwarz, je očarován krásou tajemné Serpentie (M. Bočanová), jež ho požádala o ušití střevíců, zapomene na svou snoubenku, mdlou a těžce nevýraznou Verunku E. Horkou a omámen zvláštním citem je plně ovládán neznámou atraktivní návštěvnicí. Během společného soužití se nová nevěsta projevuje velmi prapodivně a jedovatě. Je s podivem, že po zmizení Prokopa a Serpentie, jde svého syna hledat jeho ustaraná matka J. Jirásková a nikoli stále doufající, avšak fatálně pasivní E. Horká. Po spojení zoufalé matky s pohádkovou mocí půlnočních vil vedených K. Fialovou jsou síly zakletých nebezpečných plazů prolomeny a může nastat pohádkový happyend. Tento televizní film dle mého názoru nedosahuje ani průměrného hodnocení, neboť mizerný scénář, nepohádkově přespříliš tragický projev J. Schwarze, dementní ústřední song, nudné dialogy hovoří za vše. Z hudebního hlediska mě v této Karlíkově neveselé podivnosti zaujala pouze melodie doprovázející závěrečné titulky a jakýsi exotický půvab či vzezření ´Mahu´, jejíž herecké schopnosti bohužel zaostávají.(17.5.2015)

Půměrná laciná TV pohádka s příliš rychlým koncem (Verunka zřejmě odpouštěla zničující nevěru rychlostí světla) a hroznou hudbou, kterou vytahuje parádní Jirásková a zajímavý námět. Celou dobu jsem si říkal, že by vhodně rozvedený příběh v šikovných rukách vystačil na plnohodnotnou celovečerní pohádku. A nebo také na kvalitní baladický horor. Inu, uvidíme jak Havelkovi vyjde Hastrman a když tak mu pak pošlu tip.(15.4.2018)

• grerar

Promiňte mi, ale nejde jinak. Tahle "pohádka" nemá žádnou smysluplnou kostru. Téma není zas tak špatný, ale všecko přeci jen přebil naprosto nedostačující scénář. Opravdu si nedovedu představit, na které vesnici (ševcovna vybavena podle vesnických parametrů) měli každý večer bál (s večerními róbami). Dobrá. Jsem z chudého kraje, tam, kde se odehrává děj Podivné nevěsty, to možné je. Dokonce na něj má přístup chudý švec - tak chápu, že se jedná o pohádku pozdního normalizmu, ale přece jen... Pak ten zvrat s navrácením do světa je tak nepěknej, že o něm nemá ani cenu mluvit. Vlastně ani nevím, proč jsem tomu nedal odpad. 1*(17.10.2011)

• Phobia

Když se mluvilo, tak jsem smíchy chrochtala (což asi nebylo záměrem tvůrců), když se zpívalo, tak jsem v pudu sebezáchovy přepínala na jiný program (to by tvůrce taky nepotěšilo). Laciné kulisy, divadelní přehrávání a prapodivné dějové kličky k lepšímu zážitku kupodivu rovněž nepomohly. Hvězdičku za Jiráskovou a hvězdičku za........... teď nevím, ale třeba si časem vzpomenu na další pozitivum. 33%(17.12.2012)