Podivná nevěsta (TV film)

Pohádka

Československo, 1987, 47 min

Anna Jurásková
  • grerar

Promiňte mi, ale nejde jinak. Tahle "pohádka" nemá žádnou smysluplnou kostru. Téma není zas tak špatný, ale všecko přeci jen přebil naprosto nedostačující scénář. Opravdu si nedovedu představit, na které vesnici (ševcovna vybavena podle vesnických parametrů) měli každý večer bál (s večerními róbami). Dobrá. Jsem z chudého kraje, tam, kde se odehrává děj Podivné nevěsty, to možné je. Dokonce na něj má přístup chudý švec - tak chápu, že se jedná o pohádku pozdního normalizmu, ale přece jen... Pak ten zvrat s navrácením do světa je tak nepěknej, že o něm nemá ani cenu mluvit. Vlastně ani nevím, proč jsem tomu nedal odpad. 1*(17.10.2011)

Zcela průměrná dnes už postarší pohádka o ševcovi, který sice má svou milou Verunku velmi rád, ale zcela jej očaruje krásná Serpencie. Ta je též příčinou jeho zmizení z lidského světa. Ještě že má švec maminku Jiřinu Jiráskovou, která jej vytrvale hledá (a také najde). Písničky provázející typickou poobědovou pohádku nejsou nic úžasného, ale dají se slušně přežít, přičemž ta ústřední a hlavní písnička je opravdu šíleně vlezlá. Hudba: Jaromír Klempíř(9.10.2011)

• Phex

Společným prvkem tv pohádek osmdesátých let jsou písničky. Málokdy se to povede jako v Princové jsou na draka. Podivná nevěsta je bohužel z kategorie těch hodně nepovedených, herci přihlouplé texty frázují společně s podivnými tanečními kreacemi...K tomu velmi slabý příběh plný zarážejících detailů (viz grerar) = těžká trapnost.(7.8.2012)

• Phobia

Když se mluvilo, tak jsem smíchy chrochtala (což asi nebylo záměrem tvůrců), když se zpívalo, tak jsem v pudu sebezáchovy přepínala na jiný program (to by tvůrce taky nepotěšilo). Laciné kulisy, divadelní přehrávání a prapodivné dějové kličky k lepšímu zážitku kupodivu rovněž nepomohly. Hvězdičku za Jiráskovou a hvězdičku za........... teď nevím, ale třeba si časem vzpomenu na další pozitivum. 33%(17.12.2012)

• kocik1

Sedávej Verunko v koutě, budeš.li hodná, až bude Prokop vymetat smetí, třeba si tě všimne a vezme si tě za ženu. Ale než k tomu dojde, bude ho pořád bolet hlava. Možná má migrénu, možná jenom nemá chuť na sex. S tebou, to se ví, kdo by se taky chtěl muckovat s děvčicou obalenou v koutku pavučinami a prachem?:-)) Kdy už konečně někdo všem těm hodným Verunkám, Marunkám a Haničkám vysvětlí, že lepší je být občas taky tou zmijí a nenechat si všechno líbit? Tahle pohádka to tedy očividně nebude. Verunka bude nakonec nalezena, osmýčena a dočká se svého malého štěstí, zatímco Prokop se bude celý svůj život ohlížet za každou zmijí sukní.:-)) Pohádka je bez ohledu na své mizerné poselství natočena hodně podprůměrně a patří k tomu nejhoršímu, co bylo u nás v tomhle žánru natočeno.Na tu 1* dosáhne jen díky tomu, že mám dneska hodně dobrou náladu.(19.5.2015)