Statečný Azmun (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 54 min

Jedna z těch klasických osmdesátkových studiových pohádek, na kterých jsem vyrostl. Umělecká hodnota asi není příliš vysoká (což je dle mého názoru u pohádky věc podružná). Herecké obsazení není také až tak skvostné jak bývalo v té době u pohádek zvykem, ale i tak to se mi (i díky nostalgii) pořád líbí.(6.1.2017)

Tak, a už jsem pamětník. Tuto pohádku si pamatuji díky mořským příšerám z mládí. Jinak se jedná o krátkou báchorku s několika poselstvími. Nejsilněji rezonuje ochrana životního prostředí a varování před drancováním moří. Také je vidět, že děda sice je hlavou, která moři vládne, ale tou hlavou otáčí stejně ženy. Na závěr klasika, že podvod se nevyplácí, ale láska vše překoná. Ota Sklenčka nevypadá strašidelně, ani když se hodně durdí, mrože potkáme spíše na břehu a já bych asi bral více mořskou pannu. Celkem příjemná rychlovka, byť herci okatě přehrávají..(16.3.2019)

"Jestli tu zůstaneš, přemluvím dědečka, aby tě proměnil v mořského koníka.. A budeš mě vozit v kočárku z lastur !!" ;) Vskutku velmi dobrá a nesmírně zajímavá adaptace báchorky ze sovětské sítě.. Jordánová s Kuršovou stvořily pohádku s poněkud ekologickým poselstvím a především zásadně ženským obsahem.. Většina ženských postav se stává hybately děje, muži naopak překvapivě o ničem nerozhodují..(16.3.2019)

• honajz

Jako celkově se tomu nedá moc co vytknout, kromě strašné unylosti, doslovnosti, a neuvěřitelně prodlužovaných a protahovaných scén. A opět platí, že hrdina sám by byl bez pomoci matky mořského děda celkem v háji, a mohl by svou misi zabalit hned na začátku. Hodně temné, přestože třeba hlídači asi mají pobavit, nevím. Rozmazlená vodní víla, stařecky naivni a senilní pán moří - nu ještě že má tu svou matku.(4.6.2017)

Na motivy nivšské pohádky vznikla totální těžká kulisovka s podivným dědou mrožem, mořským dědou a spoustou "eskymáckého" oblečení. Jde o pohádka nevtipnou, slušně ale dramaticky stavěnou, poměrně dlouhou (slušelo by jí zkrácení o 20 minut), s příšernou výpravou a sem tam slušnou hláškou. Zcela průměrná pohádka, která nemá koho zabavit.(14.12.2012)