Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

Upřímně, takhle kvalitní dílo jsem nečekal. Nerad hodnotím z hlediska domácí tvorby, ale ani ve světě by se snímek myslím neztratil. Sem tam zaskřípou dialogy či chování lidí, ale za tu odvahu, neméně vysledek a při nezaslouženě velice nízkém hodnocení zde musím přidat! 70%.(19.2.2010)

První český film produkovaný HBO nese jméno Dvojka a je o zašmodrchaných vztazích tří lidí. Oblíbená výchozí situace thrillerů „k mileneckému páru se vetře podivný cizinec“ byla tentokrát využita k psychologické hře, která své účastníky přiměje odhalit se až na dřeň. Nic není předem jisté a pro jednou mne u nějakého tuzemského filmu zajímalo, k čemu dojde v následujících minutách. Několik detailů zůstává nevyjasněných (párek zlodějíčků, proč zrovna Dánsko, proč badminton, když pořád fouká silný vítr), ale autenticita emocí, o něž běží prvořadě, tím nijak netrpí. Z herců pod kůži své postavy nejlépe proniknul David Máj, který dokázal najít správný poměr mezi nesnesitelností, tajemností a pohodářstvím. U Wagnera nesnesitelnost občas převládá a Nováková zase sem tam trošku přehrává. Třebaže mne oslovila a domnívám se, že jsem u ní prožíval zhruba to, co tvůrci zamýšleli, nejspíš bych dlouho zvažoval, jestli za zhlédnutí Dvojky v kině dát nějakých 150,-. Televizní obrazovka je pro ni ideální. S čím asi souvisí zvláštní pocit, že tvůrcem číslo jedna v tomto případě nebyl režisér z masa a kostí, nýbrž abstraktní HBO. 75% Zajímavý komentář: SeanLSD(22.12.2009)

Zajímavý nápad, což o to. Ale sám jsem se podobně nacestoval a už z podstaty vím, že takové chyby v přípravě na takový výlet, co udělal ten pár, se prostě nedělají. K tomu to chování mezi nimi, to mi přišlo až odporné. Nicméně to byla součást filmu a já to tak musím brát. Nápad i tak udělal svoje a mě donutil film dojet až do konce. I když chvílemi vypadal jak nějaký domácí video, co si sami natočili při jednom...jooo, už vejletu někam.(31.12.2011)

Vztahová psychologie jak kravský vemeno. Když pominu fakt, že se tam všichni tři chovali jak hovada, což ale bylo v rámci příběhu pochopitelné, nemám co vyčíst. Kristýnka, Jakub i David záhrali své role naprosto přirozeně a ani chvíli jsem neměl pocit, že by i přes ty hodně extremně napsaný postavy nepůsobily realisticky. V poslední době rád vyhledávám zapadlý český filmy a opět se mě potvrdil názor, že je docela škoda, že už i naše současná kinematografie má škatulku přehlížené filmy, protože Dvojka si naší pozornost zaslouží a udrží, byť občas může působit zbytečně vyhroceně, svou obsažností má určitě co říct.(8.6.2015)

MFF KV(6.7.2010)

• dobytek

Takovouhle píčovinu bych se styděl zveřejnit i na youtube. Nechápu, že se ten Fuj nestydí, když svoje domácí video z cesty do Švédska prezentuje jako celovečerní film.(24.7.2010)

• charlosina

Tahle Dvojka se ke mně dostala náhodou, zpočátku mě navnadila na téma psychologické sondy do vztahu dvou navzájem se odcizujících lidí, aby mě po několika minutách začala štvát kamera a hlavně iritovat postava Veroniky, té nevděčné coury, která po rozhovoru se svou dávnou kamarádkou musí zažít nějaké dobrodružství na cestách, ale i když jí přítel hned udělá, co jí na očích vidí, pořád má málo, takže je vlastně pořád nasraná a strašně nešťastná, což nasere i jejího přítele, který by si raději než s lahví povídal se svou milou, a tak se z jejich "dovolené" stane vstupenka do světa nezadaných, kde je s (okouzlujícím?) šarmem dovede jejich nový "kamarád" Šimon. // Námět filmu za něco stojí, ale to je asi tak vše. Lehce zapomenutelná podívaná.(9.7.2010)

V rámci filmové kategorie "přirozený a auntenticky působící snímek ze života" a českého kinematografického rybníčku vlastně výborné. Fauitovi se daří vtahovat diváka za filmové plátno a dát mu pocit, že nejenže sleduje skutečné a životné postavy, ale dokonce vše prožívá přímo s nimi, je očitým svědkem všech jejich peripetií. Připoměňme si, že to je u českého porevulučního filmu jev významově se blížící zázraku - až mám chuť volat tisk nebo nechat zvonit na kostele. Musím se také ohradit proti nadávaní na ruční digitální kameru, protože je vidět, že ji vede evidentně talentovaná ruka a film vypadá na plátně až překvapivě dobře. Srovnám-li to třeba se Sedláčkovým posledním filmem Největší z Čechů, pak Dvojka ve vizuální atraktivnosti vede na celé čáře. Škoda, že ji tolik lidí přehlíží nebo podceňuje. ___ LFŠ 2010(2.8.2010)

Poslední dobou od českých autorů čekám většinou nějakou nebetyčnou sračku, ale tenhle kousek mě docela překvapil. Příjemně ubíhající příběh kancl pitomečka a polodivoké čubky, která by zasloužila pár po hubě, kteří se snaží najít společně dávno ztracený vztah, i když podle mého nikdy žádný nebyl, a vyrazí si na výlet:-) A že se na výletech dějí divné věci, to se dávno ví...:-)(15.3.2010)

Na tenhle film jsem byl zvědavý především z toho důvodu, že se jedná o první film, který vznikl pod hlavičkou českého HBO. Věci z produkce HBO mám totiž docela rád a většinou mě dokážou zaujmout, avšak dosud to byly jen filmy, dokumenty a seriály z USA či Velké Británie, takže jsem netušil, co mě s tímto filmem čeká. Ale na to, že se jedná o první český film z dílny této stanice, tak jsem nadmíru spokojený a skoro si troufám říci, že lepší už to ani snad být nemohlo. Tohle je hodně příjemná road movie, kdy v popředí je jeden mladý pár, který se vydává na dovolenou do Švédska a nakonec skončí v Dánsku. Příběh sám o sobě je hodně zajímavý a alespoň pro mě docela nepředvídatelný, a to je samozřejmě jen a jen dobře. Navíc zde byla dobrá volba obsadit do hlavních rolí neokoukané herce, kteří hrají opravdu dobře a díky tomu, že jsem tyto herce neznal, tak jsem se mohl alespoň naplno soustředit na příběh samotný. A po zhlédnutí filmu musím říci, že bych si takový výlet taky nechal líbit, i když tam samozřejmě lítají ve vzduchu docela silné emoce, ale ve výsledku to určitě byl pro všechny zúčastněné postavy zážitek na celý život. Pro mě je tohle tedy pohodový a příjemný film, kdy sice občas ty vášně vzplanou, ale jinak je to příjemná story o lidech, který si ještě chtějí užít, dokud mohou. Já jsem výsledkem příjemně překvapený a podle toho také hodnotím, jsou to čtyři hvězdy.(4.7.2010)

Poměrně povedený a příjemně nečekaný filmek, který netrpí neduhy, jež jsou vlastní velkému počtu českých "vztahových" filmů posledních x let. V odvážně dogmatickém stylu je zobrazen rozklad dlouholetého vztahu šetrného, nepříliš ohleduplného a vlastně úplně pitomého Michala a divoké Veroniky, která si chce ještě užít mládí... Katalyzátorem vzájemného odcizení se má stát setkání se Šimonem, k němuž dojde na nedobře zorganizovaném výletě do Švédska... Už od počátku mě iritovala postava Michala. Je bolestivý pohled na hlupáky, zvláště když se chovají tak pitomě, jak to předváděl právě Michal - a to nejen ve vztahu ke své přítelkyni, ale vůbec ve všem. To ale samozřejmě není vada filmu, snad jen jsou Michalovy negativní vlastnosti až přehnaně zdůrazňovány. Iritovala mě také postava Šimona, který si všecko dokázal zdůvodnit a ospravedlnit. Michal se choval jako pitomec, ale pitomost ještě není nemorální. To Šimon, chytrák s duší volnomyšlenkáře, se choval jako prachsprostý zloděj a ničema - zkrátka jako ryze nemorální člověk. Andělem není ani Veronika, která sice cítila trhliny ve vztahu, ale sama se místy chovala jako hloupá husa. V těchto hrubých rysech jsou představeny určité typy charakterů, které v českém filmu nebývají k vidění příliš často - alespoň ne v této uvěřitelné podobě (častěji to bývá ve formě parodie či karikatury). Příběh trojúhelníku hlavních postav je velmi slušně napsaný, nepostrádá dramatičnost ani návaznost na realitu. Celkové zpracování, styl kamery i výběr prostředí dodává filmu na síle a především autenticitě. Doporučuji :-)(7.8.2010)

• Webb

Příběhová a scénáristická stránka jsou nejsilnější zbraní tohoto snímku. Hrozná kamera a zpracování, včetně nesympatických herců však tohle bohužel dost sráží. 30%(25.12.2009)

70% Ze začátku mi dalo trochu práci zvyknout si na roztřesenou digitální kameru a neustále užívané zoomy. Psychologické vykreslení charakterů a děj mě pak ale natolik upoutal, že se mi na to dařilo zapomenout. Zcela uvěřitelný příběh...(29.1.2010)

Takové překvapení od filmu, jehož trailer mě vysloveně nebavil, jsem nečekal. Dvojka Veronika (Kristýna Nováková-Fuitová - režisérova manželka:) a Michal (Jakub Wagner) jedou na dovolenou, která úplně nedopadne - přibude totiž třetí do hry, Šimon (David Máj). I přes některé hloupější dialogy si myslím, že tenhle příběh o vyhořelé dvojici působí velmi uvěřitelně, proto neváhejte..(31.5.2010)

• bassator

45th KVIFF 2010 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum Nezávislých + 36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Český horizont (Dvojka / TWOSOME / Dvojka)(15.7.2011)

• Roman.Ticka

Jestli se má jednat o podrobný návod, jak bezpečně dojít do stavu Singl, tak potěš, jak brzy dopadne celá naše přenádherná civilizace. Veronika sehrála blbku jak bohužel některé holky fungují, když hledají prince na bílém koni, zodpovědnost jim nic neříká, slyší na jméno zábava a věrnost je jim cizím slovem. Chudák Michal jako typický hodný kluk, kterého holky opouštějí dopadl přesně podle šablony, protože s grázlem je všecko jen ne nuda. Takže nezbytný třetí do party floutek, co se fláká světem, nic neřeší, nic nehledá, jen si "užívá" života, byl vlastně už tak trochu zbytečným článkem k rozbití vztahu, jenž nikdy vztahem nebyl a ani jím být nechtěl. Ubohé, ale bohužel pravdivé. Otázka zní - Kdo za to může?!(23.9.2013)

Příjemný snímek z dílny HBO na mě docela zapůsobil. Neokoukané herecká tváře dodají snímku svěží vánek stejně jako atraktivní prostředí. Spíše bych dal 3*, ale za hudbu musím jednu přidat.(14.12.2009)

Vytrhněte dva lidi z jejich každodenní rutiny a běžného okolí, a oni už se vám vybarví. Mohla to být jejich šance zachránit upadající vztah, ale nakonec to jen uspíšilo konec. Ano, tři dobře napsané postavy, které se chovají jako obyčejní lidé a ne papírové loutky, bohatě stačí na dobrý film. Jen to dokázat napsat a natočit. Což se oboje povedlo na vysoké úrovni. Pro mne jeden z nejlepších českých filmů roku 2009.(16.3.2010)

Opravdu ve filmu hrál Jaroslav Plesl?(18.5.2011)

Tvůrci si od toho hodně slibovali a až tak dobře to nedopadlo... // 36. LFŠ UH(2.8.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5