Rodinný seriál o voľbe budúceho povolania deviatakov a ako na to reagujú žiaci a rodičia.
Jednotlivé časti:
9.-Problémy
10.-Skúška
11.-Výhra (RTVS)

javlapippi

Dobový seriál o žiakoch posledného ročníka základnej školy a voľbe ich ďalšieho smerovania, do ktorého im kecajú rodičia aj pedagógovia, a kde sa sny a očakávanie stretajú s prozaickou realitou. Ústredným hrdinom je zakríknutý hudbymilovný Vlado, z ktorého by dominantný otec Haverl mal rád inžiniera a ktorého správnym smerom postrkujú spolužiačka aj pionierska vedúca a v pozadí palce drží matka Vašáryová. Seriál sa pokúšal v deckách vyvolať vieru vo vlastné schopnosti a spravodlivý systém, náležite naivne a pre mňa osobne celkom zábavne. Herecké výkony dospelých fajn, u detských hercov aj napriek dvom neskôr známym menám žiadna extra sláva. Pobavilo za tri červené malinovky v sídliskovej cukrárni. 1. Deviata B "Tak a teraz sa pozrieme, či vám aj slovenská literatúra ide tak perfektne ako to divočenie!" Magnetofón do školy nepatrí, pretože následne môžu nastať také nevídané situácie, ako je napríklad plná trieda deviatakov krepčiaca za zvukov bluegrassového bendža. Nebohý aparát je prísnou súdružkou triednou Turzonovovou zabavený do konca školského roka a následne je uvítaná nová spolužiačka, na deviatačku trochu odrastená Timková ("Celkom dobrá baba, len trochu nafúkaná") z Trenčína. Inak sa detskí neherci potulujú medzi už stojacimi aj ešte len stavanými panelákmi v Ružinove a na lavičke v parku brnkajú na gitaru hammelovky. ***  2. Zahrmenie "Povedala som, že v tejto triede sa nebudú používať večné perá a to platí!" Rodičia sa o ďalšie štúdium potomstva starajú prehnane alebo vôbec. Timková rebeluje proti skostnatelým pedagogickým postupom aj nedostatočnému mimoškolskému vyžitiu. Turzonovová sa vyhovára na nedostatok pionierskych vedúcich a je jej prisľúbená intervencia z ministerstva. *** 3. Ping pong "Brigáda, to vždy bolo naše!" Prísny fotrík Haverl odmieta potomkove hudobné sklony a presadzuje matematicky orientovanú inžiniersku kariéru. Chápavý fotrík Krivosudský s dcérou Timkovou prevzali iniciatívu a obnovili pingpongovú tradíciu. Školník je veselá kopa. *** 4. Táňa "Len sa pozri, kto má autá, kto stavia chaty, kto má peniaze? Vari maturanti?!" Niektorí rodičia rozhodujú o budúcej dráhe potomstva bez ohľadu na jeho schopnosti a záujmy. Niektorí potomkovia nenachádzajúci doma pochopenie zvažujú upísať sa armáde. Bezcieľnemu tráveniu voľného času medzi stavebným materiálom sa chystá urobiť koniec nová pionierska vedúca Magálová. *** 5. Hudba "Pionier je dobrovoľná organizácia a my sme z nej, Vladko, už vyrástli!" Organizovaná mládežnícka aktivita nepožíva veľa vážnosti, obzvlášť pre mladého Kočiša "nemá cveka" a tak prvá schôdzka nedopadne nič moc, ovšem na druhej Magálová rozbalí kvadrofonický džez a pionieri svorne upadnú do rytmického tranzu. Následne s vlastnou produkciou týrajú sluch prevádzkara Debnára v jeho cukrárni. ***  6. Zákaz Zabavená gitara ohrozuje plánovaný program pionierskej schôdzky. Plus nejaké reči o protekcii a že dať sa k armáde nie je hanba. *** 7. Brigáda "Otec, ja nechcem podvádzať!" Svorná práca na čerstvom vzduchu utuží triedny kolektív, gitarista ilegálne cvičí hru na svojom inštrumente a zapaľujú sa mu lýtka. *** 8. Pokus "Nijaké dobrodružstvá, chcem aby z neho bol poriadny človek a nie komediant!" Neslávna návšteva konzervatória a tatíka Haverla rázne slová. To všetko v daždi. *** 9. Problémy Nepodarená pionierska schôdzka, úvahy a pochybnosti o budúcom smerovaní a trochu nuda. ** 10. Skúška Magálová od Timkovej preberie štafetu v prehnanej starostlivosti o gitaristu, no a pionierska vedúca je predsa len iný kaliber ako spolužiačka. Tá sa zo žiaľu upne na domáce práce. Kočiš tiež pri šúpaní zemiakov ochká nad budúcou dráhou manuála a odmieta predstavu skorumpovaného systému. Pedagogický zbor berie ďalšie vzdelanie svojich zverencov veľmi vážne. *** 11. Výhra Gitarista Vlado prichádza do styku s umeleckým prostredím, ktorého neodmysliteľnou súčasťou sú myseľ ovplyvňujúce substancie a tie sa užívajú už na skúškach na konzervatórium. Ostatní spolužiaci tiež dobre obídu, až na chuderu tanečnicu. Červené malinovky na bujarej oslave v cukrárni tečú prúdom. *** () (méně) (více)