Televízna inscenácia divadelnej hry M. Maeterlincka z čias renesancie. Guido Colonna, veliteľ pevnosti v Pize, nemôže ďalej bojovať proti Florencii, ktorá sa chystá na rozhodujúci útok proti nej. Prinzivalle, veliteľ florentskej posádky si žiada na jednu noc Guidovu ženu a výmenou za to pošle Pize zásoby jedla a streliva. (RTVS)

Arsenal83

Pre oko diváka dnes už veľmi lacné, skoro žiadne kulisy, len pár hercov a jedna miestnosť, ale za to je to presýtené umeleckosťou. A práve tie dialógy pohladia len skutočného poeta a priaznivca divadelných prvkov. No treba uznať, že tá umeleckosť je niečo a dielo spred 50 rokov ukazuje, aký je rozdiel medzi Haverlom a Vášáryovou a nejakými súčasnými "umelcami", ako Kemka a Polnišová. V prípade dám je to asi 80 kilo. ()

majo25

Historická inscenácia zo stredovekého Talianska, ktorá pochopiteľne stavia hlavne na skvelých hercoch. Ide hlavne o 4 hercov, ktorí dokážu vyplniť celý dej, vypichol by som Martina Gregora či Laca Chudíka. Kulisy a kostýmy sú skromnejšie, ale nie sfušované. Celkom zaujímavý a kupodivu aj priamočiary príbeh sa odvíja dobre, vidieť to vo filmovej podobe bez typicky kvetnatých divadelných dialógov, bolo by to silnejšie. ()

Autogram

Štandardná kvalita inscenácie na historické motívy od zručného režiséra, ktorý aj z mála dokázal vyťažiť veľa emócií. Láska a vernosť verzus hrdinské činy v podaní ženy majú ešte o niečo väčšiu silu, zvlášť, keď to zahrala jedna z najlepších slovenských herečiek vôbec. Keby ma námet oslovil o niečo viac, mohli by to byť aj štyri hviezdy. –––– Najhrdinskejší je ten skutok, ktorý je pre nás najťažší. A smrť je často menej krutá ako život. ()

rivah

Úžasný výkon E. Vášáryové, která v dramatu prochází několikerou vztahovou a citovou proměnou. Postavy Chudíka (manžel) a Haverla (obdivovatel z dětství-vůdce nepřátel) jsou těmi, v jejichž rukou a vůli se postupně ocitá a musí jim čelit až do hořkého, jakoby useknutého konce. ()

Hombre8

Musíme jim lhát, aby nám uvěřili. Tak tak. Patologické vztahy (mezi pohlavími) se dějinami vinou jako černá niť, způsobují škody nezměrné a neviní kvůli nim trpí a hynou. Zbytečně zdlouhavé a Chudík se na tu roli vůbec nehodil. ()