Záznam divadeľného predstavenia činohry SND hry Maxima Gorkého. Pokus priblížiť osobu Vassy Železnovovej, tejto "kapitánky priemyslu" predrevolučného Ruska v procese jej vnútorných rozporov ako zložitého človeka. Kdesi v jadre jej bytostí je však túžba po šťastí a láske. (oficiální text distributora)

mchnk

Síla. Jak po stránce literární, tak herecké, ač to člověk předpokládá, stejně je ohromen tím, jakou dokázala tato herecká elita vytvořit atmosféru a dokonale vyobrazit lidské charaktery žijící v nelítostném prostředí, v němž přežijí jen ti nejsilnější, fyzicky, ale hlavně duševně, i když těchto případů (z)bylo v podobných končinách vždy velmi málo. Rusko na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Kout světa, kde se příroda i lidé uchylují k praktikám velmi krutým. Zoceleni či pokořeni tragédiemi svých osudů, a svázáni nelítostnou praktičností života samotného, v němž jsou na prvním místě jiné věci...než lidský život...přežívají den za dnem, zoufají si stále víc, nebo jejich cynismus, hýření a smilstva již nemají hranic. Jediné, co je potřeba chránit za každou cenu, tedy v tomto případě, je rodina a podnik, kteří žijí pouze tehdy, není-li jejich jméno poskvrněno. Silné psychologické drama s úžasnými dialogy od ruského revolucionáře...jistě ovlivněného svou dobou a jejich tehdejšími nadějemi, přesto ne úplně jednostranné, v podání těch nejlepších (i když jsem zde neviděl všechny vypsané), o tom není pochyb, toto vidět naživo, musel být skutečně nesmazatelný zážitek. Nádhera. ()