Zvláštní vztahy (TV film)

The Special Relationship

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2010, 88 min

Tohle neberu ani tak jako film, jako spíše hraný politický dokument. M.Sheen a D.Quaid celkem solidně ztvárnili obě hlavní postavy Blaira a Clintona. Filmařům se vůbec povedlo vybrat takové herce, kteří jsou svým skutečným předlohám docela podobní. Nějak mi ale uniká, proč tohle bylo vlastně natočeno a co tím mělo být divákům sděleno. Že Clinton a Blair spolu táhli za jeden provaz, navzájem se podporovali a řešili společně nelehkou situaci v tehdejším Kosovu, to ví každý průměrně vzdělaný člověk. V tomto směru nenabízí film nic překvapivého, přesto má svoje kvality. Proto dávám 60%.(5.7.2011)

Především se mě nelíbilo celkový vyzněný obou státníků, Clintona jsem nikdy neměl moc v lásce, ostatně jako každýho demokrata a jediný co jsem mu zde věřil bylo to arogatní chování, jinak nějaký rady a vize co tam poskytoval Tony Blairovi, no nevím, na mě Tony Blair působil už od začátku jako 100x vyzrálejší politik než Clinton po jednom volebním období ve funkci prezidenta. Druhá věc, že by Tony Blair byl tak vysranej z Clintona prakticky z pár jeho blábolů ? Samotný děj nabývá na dramatičnosti až ve své druhé půlce, když se začne řešit válka v bývalé Jugoslávii, do tý doby to bylo jenom takový brindání mlíčka.(13.10.2011)

Paradoxne Bill Clinton pôsobí mierumilovnejšie a trochu sympatickejšie ako Dennis Quaid, čoho výsledkom je, že Quaidovi uveríme politickú úlohu viac, ako samotnému prezidentovi. Sheen a Davis potom jednoducho SÚ Blair a Hillary. Asi trochu zjednodušujúcejšia, ale na televízny film napínavá verzia udalostí ohľadom juhoslovanskej vojny. Záver ma vyslovene potešil, keďže mlčky reagoval na udalosti nasledujúce. Je to zvláštna filmová reč, ktorá ráta s divákovou informovanosťou ohľadom nedávnej minulosti, ktorá je naopak pre postavy neznáma blízka budúcnosť.(28.9.2014)

Podobny pripad ako prednedavnom videny Churchillov : V srdci burky. Konverzacna politicka drama, ktora vsak nedokaze behom tych 90 minut ani nahodou obsiahnut vztah dvoch ludi, ktori aspon naoko udavaju smerovanie nasho sveta. Ak by to bolo komplexnejsie, preciznejsie, teda aj vyrazne dlhsie, predpokladam, ze by to bolo markantne lepsie.(27.4.2011)

Bizarní je slyšet ve filmu dabovaného W. Bushe, ale jinak mě tenhle kvalitně zpracovaný a výborně zahraný biografický snímek příliš nenadchl. Vlatně se nejvíce věnuje tomu, jak Blair objevil svůj potenciál během krize v Kosovu v době, kdy byl Clinton politicky oslabený aférou s M. Levinskou. Nebudu psát: pozor spoiler!, protože tohle jsou všeobecně známá fakta. Problém filmu je ten, že v žádném tématu nejde dost do hloubky, a tak se zněj vyklubal "jen" smíchaný polotovar hraného dokumentu a biografického filmu. Za podívání ale rozhodně stojí. 60% = 3/5(22.1.2011)

• - Michael Sheen hraje potřetí bývalého ministra Tonyho Blaira. Předtím se objevil ve filmech Královna (2006) a The Deal (2003). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Julianne Moore byla první volbou pro postavu Hillary Clintonové, po odřeknutí ji nahradila Hope Davis. (Zdroj: ČSFD.cz)