Reklama

Reklama

Zvláštní vztahy

(TV film)
  • Velká Británie The Special Relationship

Obsahy(1)

Termín “zvláštní vztahy” poprvé použil britský premiér Winston Churchill a popsal jím výjimečně těsné politické, diplomatické, kulturní a historické vztahy mezi Velkou Británií a Spojenými státy. Některá transatlantická spojenectví minulosti bývala intenzivnější a osobnější než jiná. Mezi nejznámější spojence své doby patřili Winston Churchill s Franklinem Rooseveltem nebo Margaret Thatcherová s Ronaldem Reaganem. Film ZVLÁŠTNÍ VZTAHY zkoumá vztahy dvou mocných mužů nedávné historie – Tonyho Blaira a Billa Clintona, jejichž spojenectví, předurčené podobnými politickými postoji, bylo umocněno osobními sympatiemi, jež přerostly v přátelství. Tony Blair i Bill Clinton se na politické mapě pohybovali nalevo od středu, byli hnáni podobnými politickými ambicemi i společnou vírou v lepší budoucnost. Celý svět se zájmem sledoval, jak charismatický prezident vzal pod svá ochranná křídla méně zkušeného ministerského předsedu a učil ho tahat za zákulisní nitky. Rozkol ve zvláštním vztahu vyvolala až krize v Kosovu, kdy se Blairovo volání po radikálním zásahu střetlo s Clintonovým pragmatickým přístupem a prokázalo se, že v jádru jsou oba muži značně rozdílní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

ainny 

všechny recenze uživatele

Tak jsem na to dneska přepnula náhodou, když už film běžel. I povídám manželovi. To je Quaid? Ten vypadá jako Clinton. A ono jo. No a jelikož ho mám ráda (tedy Quaida), tož jsem to nechala běžet. Maskéři odvedli opravdu dobrou práci, protože jsem neměla problém jednotlivé politiky identifikovat. Politika jako taková mě nebere, i když ji kouskem oka sleduju a kouskem ucha poslouchám. Stejně tomu bylo i s tímhle filmem, jako kulisa k práci na PC to docela šlo. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Především se mě nelíbilo celkový vyzněný obou státníků, Clintona jsem nikdy neměl moc v lásce, ostatně jako každýho demokrata a jediný co jsem mu zde věřil bylo to arogatní chování, jinak nějaký rady a vize co tam poskytoval Tony Blairovi, no nevím, na mě Tony Blair působil už od začátku jako 100x vyzrálejší politik než Clinton po jednom volebním období ve funkci prezidenta. Druhá věc, že by Tony Blair byl tak vysranej z Clintona prakticky z pár jeho blábolů ? Samotný děj nabývá na dramatičnosti až ve své druhé půlce, když se začne řešit válka v bývalé Jugoslávii, do tý doby to bylo jenom takový brindání mlíčka. ()

Reklama

bassator 

všechny recenze uživatele

Je příjemné vidět politický film v takové přijatelné stopáži. Zbytečně neroztahované, rychlý spád, ničím extra nešponované. Jako mě moc neříkající žánr se mi toto dílko i líbilo a jako o politiku se nezajímající člověk jsem si udělal větší představu o tom jak to před pár lety v tý Americe skutečně vypadalo... - 29. 8. 2012 - 60% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Snímek o přátelství, které vytvořila, upevnila, ohrozila a nakonec znovu potvrdila vrcholná globální politika. Super. Zvláštní vztahy mě ohromně bavily, a teď nemám na mysli momenty, kdy mě napadalo, že by byla sranda natočit podobnou věc o Miloši Zemanovi a Václav Klausovi. Skvěle zahráno (Sheen-Quaid) i ohudebněno (Desplat). ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Paradoxne Bill Clinton pôsobí mierumilovnejšie a trochu sympatickejšie ako Dennis Quaid, čoho výsledkom je, že Quaidovi uveríme politickú úlohu viac, ako samotnému prezidentovi. Sheen a Davis potom jednoducho SÚ Blair a Hillary. Asi trochu zjednodušujúcejšia, ale na televízny film napínavá verzia udalostí ohľadom juhoslovanskej vojny. Záver ma vyslovene potešil, keďže mlčky reagoval na udalosti nasledujúce. Je to zvláštna filmová reč, ktorá ráta s divákovou informovanosťou ohľadom nedávnej minulosti, ktorá je naopak pre postavy neznáma blízka budúcnosť. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (2)

  • Michael Sheen hraje potřetí bývalého ministra Tonyho Blaira. Předtím se objevil ve filmech Královna (2006) a The Deal (2003). (ČSFD)
  • Julianne Moore byla první volbou pro postavu Hillary Clintonové, po odřeknutí ji nahradila Hope Davis. (ČSFD)

Reklama

Reklama