Faster

Neľútostný pomstiteľ

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2010, 94 min

• Lateef

Takže asi takhle: Faster bych ocejchoval jako nejzbytečnější film za poslední... hm, řekněme tři roky. Ale nemělo tomu tak být, že?? Trailer totiž sliboval interesantní cestu za pomstou plnou honiček, soubojů, přestřelek, zkrátka rychlé a rychlejší a efektní a efektnější akce. Bullshit! Film se vleče jako násoska s dvaceti panáky protaženými hrdlem na cestě domů. Zdlouhavé, nudné, Rock totálně odvařený, vyjma jedné krátké bitky, která je o ničem, nechává zcela u ledu svůj arzenál smackdownových technik, prostě se omezuje na penetraci lebečních kostí kulkou. Natočeno nezáživně s absolutně pitomou dějovou linií s nájemným vrahem a marnou pointou. Jediná pochvala směřuje k hudebnímu doprovodu, který dokáže z několia scén vyždímat krapítek emocí. Rock by se měl urychleně vrátit k filmům jako Vítejte v džungli, protože tyhle hnusy stahují smyčku kolem jeho filmové kariéry. 30% 24 miliónů dolarů(rozpočet)/25 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(6.2.2011)

Uff, tak zvláštně nevyrovnaný film jsem už dlouhou dobu neviděl. Na jednu stranu silná béčková poetika (vedlejší postavy cedí přes ústa jedno klišé za druhým) mísící se s konceptem revenge movie (hlavní postava se mstí za vraždu svého bratra). Máme tu tři základní dějové linie - DRIVER (Dwayne Johnson jako mstitel), COP (B.B. Thornton jako policajt vyšetřující mstitelovy vraždy) a KILLER (Oliver Jackson-Cohen jako zabiják najatý na likvidaci DRIVERA), přičemž všechny tři pojí jediná (vševědoucí) postava (tradiční vysvětlení v závěru). Linie KILLER a DRIVER mají v podstatě jasně rozdané karty (zabiják má zlikvidovat mstitele a mstitel má zabít všechny ostatní), malý prostor tu může vzniknout pro pochybnosti postav a menší dějové odbočky. Nejzajímavěji se proto jeví linie COP, kde detektivové jednak pátrají po samotném mstiteli, ale zajímá je i motivace (dvojí vyšetřování). Film bohužel sráží hodně k zemi totálně zbytečná postava nájemného zabijáka, jehož způsob života a uznávané hodnoty pochopí jen málokdo. Navíc zpětně je jasné, že tahle linie je ve filmu jen z důvodu, že hlavní záporák "si myslel, že by to nedokázal" (myšleno sám zabít mstitele). Když připočteme one-dollar show, tak z toho vzniká už jen totální fraška. Mohla z toho vzniknout ultimativní béčková akční revenge jízda nebo kontemplativní cesta za odplatou, náběh má film na obě strany, bohužel ale zůstává přesně uprostřed, aniž by se dokázal rozhodnout, jakým směrem se vydat.(28.6.2011)

Takový jednoduchý,přímočarý akčnák,který stojí na "Rockově" drsnáctví - ten je totiž největší bouchač pod sluncem a je strašně nasraný na ty, co mu zabili bráchu a skoro i jeho. Takže od chvíle co vyleze z vězení jde bezhlavě za svou pomstou a to tak, že samozřejmě přes mrtvoly.Žádné větší bitky se ovšem nedočkáme, krom jedné s kudličkama na hajzlíku:) a tak si musíme vystačit s pár celkem povedenýma přestřelkama,"Rockovým" dupáním na plyn jeho muscle car a drsnýma hláškama..Bohužel se celý film snaží být tak děsně cool,až to občas působí opačným dojmem,ale pár zajímavých scén a slušná vizuální stránka(střih,hrátky s kamerou) to drží v průměru...(13.2.2011)

Škoda.Trailer bol neskutočné skvelý a už to vyzeralo že The Rock sa konečne vracia k filmom, ktoré sa mu najviac hodia.No bohužiaľ nie je to mu tak.Trailer je omnoho lepší a predovšetkým úplne iný ako film.V traileri je to doslova Faster, no celková podoba filmu je Slower.Žiadne cool scény, žiadne bitky len uťahané tempo, ktoré sa vlečie.Najväčšie plus je hudba Clinta Mansella, ktorá aspoň vytvára nejakú tu atmosféru či prípadne emocie (ktoré tu vlastne aj tak nie sú).15 minútový kraťas by bola lepšia voľba ako 99 minút pomalého Fastera. 55% - 3*(7.2.2011)

• Malarkey

Spoilery nasáklej komentář, ale pochybuju, že by Vám to u týhle sračky nějak zásadně vadilo. A pokud mluvím o sračce, tak o sračce prvního stupně, kde jsem hrozně rád, že mě to napětí mezi trailerem a samotným filmem minulo. Všim jsem si tady totiž, že od toho filmu většina očekávala brutální nářez, perfektní akci, která je rychlá a agresivní a daleko akčnější než normální akce. Spíš to ale vypadá, že v tomhle případě je film debilnější a debilnější. A to prosím začíná scénou, kde The Rock dostane do držky, zastřelej mu bratra, zastřelej jeho a hláškou "Umřel, ale probudil se. Nechtěl umřít, chtěl se totiž pomstít", začíná samotný film. Pak se to veze, protože The Rock chodí a střílí všude, kudy chodí. Výsledkem je závěrečná scéna u cirkusáckýho stanu, který má na vrchu kříž a ve filmu se počítá za nějaký kostel uprostřed pouště. Omlouvám se za spoilery, ale doufám, že alespoň tohle všechno ostatní odradí, protože je to fakt po dlouhý době tak blbej film, že to svět neviděl. Jediný plus je hudba, která je dobrá, ještě aby ne, Clint Mansell ví, co dělá. Jenže všecko ostatní, co by v akci fungovat mělo tady taky kolabuje. Kamera se Vám před očima rozklepe v životním tempu a Billy Bob Thornton předvede prvotřídního dementa. Hrozný.(13.2.2011)

• - Film během prvních pěti dnů od premiéry vydělal slušných 12 200 000 dolarů, což je skoro polovina jeho rozpočtu. (Kuzmik)

• - Původně měl snímek režírovat Phil Joanou. (oje)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 6 (Gastovski)