Faster

Faster

Neľútostný pomstiteľ

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2010, 94 min

Je zásadní chybou považovat Faster (Rychlejší) za plnohodnotný akční film. Žádná akční smršt se nekoná, ačkoliv z traileru to tak vypadá. Je to spíš snaživý až temný akční thriller s mírným filosofickým podtextem o muži, který ztrestal křivdy spáchané na své osobě a svých blízkých. Dwayne Johnson hraje muže, který se kdysi nerozvážně zapletl do bankovní loupeže spolu se svým bratrem. Před deseti lety ho podrazila zlodějská banda, která ho připravila o lup, před jeho zraky podřezali hrdlo jeho bratrovi a jeho samotného postřelili do hlavy. On jako zázrakem přežil, odseděl si léta v tvrdém kriminále a ted příšel zůčtovat s těmi, kteří mu kdysi vzali všechno. V patách jsou mu dva zkušení detektivové, přičemž jeden z nich jede v drogách a jeden nájemný vrah s chladnou kráskou po boku co má zabíjení lidí jako svůj koníček. Dwayne Johnson se ve filmu tváří drsně i na profilové fotce a navíc toho moc nenamluví. Postupně likviduje jednoho podrazáka po druhém, ale nijak ve velkém stylu. Většinou ve zpomaleném záběru ho odpráskne a pak odejde a likvidace mohla být klidně nápaditější. Mně však se líbila vyzrálá režie George Tillmana, která z filmu dělala poměrně přehlednou podívanou, která sice nedisponuje zběsilým tempem ani hromadou zběsilých akčních scén, ale film se určitě od běžného průměru odlišuje už jen svým neotřelým pojetím. Nevyhnul se však slabším monentům a to hlavně v závěru, kdy budeme svědky hrdinova zbytečného "zmrtvýchvstání" a těch zvratů v ději bylo na jeden film trochu moc. Jako akční film Faster neobstojí, je v něm jedna honička v autě, několik zabití a řada zpomalených záběrů, ale stylových thrillerů s prvky originality s motivem pomsty a navíc se skvělým hereckým obsazením je poslední dobou nedostatek a asi proto film hodnotím vysoko.(25.12.2010)

Na tenhle film jsem viděl všehovšudy jen jeden trailer a to pouze jednou, takže jsem si ani moc nepamatoval, o co tu jde. Řekl jsem si, že to vypadá průměrně a dál se o film nestaral. Pak mi jeden kámoš řekl, že to prý není špatné, že se na to mám mrknout. No a musím mu dát (částečně) za pravdu - není to špatné, ale není to ani dobré. Faster měl v pár scénách (začátek, jízdy s autem) doslova možnost stát se jednak kultem v žánru "revenge movies" a jednak to mohla být příležitost pro The Rocka, aby se vrátil do role, která mu sluší nejlépe (chladný zabiják). Bohužel, ani jedno se nestalo. Film má hodně hluchých míst a The Rock… je možná drsňák, je určitě silák, ale není dobrý herec. Například v Kráčející skále mi ani nepřišlo, že je tak špatný herec, ale tady… to bylo něco příšerného. Za celý film vystřídat dva obličeje, to je taky umění… Zkrátka a dobře - tenhle snímek měl na to být něco víc, ale zahodil tu šanci asi v prvních dvaceti minutách filmu. Co hodnotím obzvlášť kladně je casting (od Thorntona, Grace, Bloodgood po Akinnuoye-Agbaje), kvůli kterému nedám nižší hodnocení. 50 %.(11.3.2011)

Kráčející pomsta tak, jak ji máme (vcelku) rádi. Kazí to Dvejnovo flešbeky, neboť díky nim zjišťujeme nejen, že neumí hrát, ale též, že ve filmu znázorňuje přerostlé dítě. Bývalý Angelinin manža zde pak skutečně ztvárníl Bílého Blba Thorntona, tam není co vytknout, filigránský zabijáček Cohen je ve svém pasování s živelnou silou Rocka též docela zábavný. Vlastně se to dá vidět, ne, že ne.(15.12.2017)

• Rex Mundi

Nič proti starému zlatému archetypu spravodlivej pomsty, ale už je dosť omletý a aby zaujal, musí byť spracovaný naozaj výnimočne... obávam sa, že to pri Faster nevyšlo zo žiadneho hľadiska. Aj keď Rockov drsniacky kukuč má ešte stále slušné grády a Billy Bob hrá slizkých feťákov ako naozaj. Nestačí to však na vytvorenie vzťahu so žiadnou postavou ani s filmom, a nepomôže ani nechutný snuff ako najsilnejšia páka na získavanie sympatií a rozhorčenia diváka.(14.2.2011)

Rozpočet $24miliónovTržby USA $23,240,020Tržby Celosvetovo $35,500,904Tržby za predaj DVD v USA $12,214,928 //počet predaných kusov 802,559║ Tak Dwayne Johnson je drsňák na pohľadanie a taký dnešný zástupca Arnolda Schwarzeneggera, moc toho nenahovorí ale za to ani sa moc nemusí snažiť a hneď pri ňom vedľajšie postavy vyznievajú nechcene do prázdna, hlavne ten nájomný zabiják tam je akosi na vyše, možno navodenie dramatu až tak tomuto filmu nesedí ale priamočiara akcia tu újde, priemer bez ambícií. /50%/(16.1.2011)