Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve světě snů čeká spousta zábavy, ale také úkolů, které si žádají odhodlání a odvahu. Nemo je obyčejný kluk s bujnou fantazií, která se projevuje především jeho divokými sny plnými roztodivných dobrodružství. Jednoho večera za ním přijedou vyslanci z Říše snů, protože se má stát nástupcem krále Morfea. Se svým kamarádem, veverkou Ikarem, se tak malý kluk v pyžamu vydává do světa neomezené zábavy. Jenže coby následník trůnu se nemůže jen bavit, ale musí také podstoupit průpravu, aby se uměl náležitě chovat. Od úmoru lekcí etikety Nema osvobodí místní nechvalně známý rošťák Flip, který ho ale také přivede do nesnází a problémů. Když Nemo na Flipův popud otevře zapovězené dveře a do Říše snů vpustí Noční můru, musí za své činy přijmout zodpovědnost. Za doprovodu přátel se tak Nemo musí vypravit na nebezpečnou pouť do Říše nočních můr osvobodit krále Morfea.

Malý Nemo původně spatřil světlo světa jako novinový komiks, a to již v roce 1905. Jeho autor Winsor McCay je dnes uznávaný jako první autorský génius komiksového média i průkopník filmové animace a k jeho odkazu se hlásí nespočet osobností z nejrůznějších uměleckých disciplín. Celovečerní filmovou adaptaci McCayova legendárního díla inicioval coby velký srdcový projekt japonský producent Jutaka Fudžioka, zakladatel animačního studia TMS. Ambiciózní projekt vznikal přes deset let, během nichž Fudžioka založil americkou pobočku TMS/Kinetographics, jejíž vedení svěřil Garymu Kurtzovi, producentovi prvních dvou dílů Star Wars a Temného krystalu, a ke spolupráci oslovil nespočet výrazných tvůrčích osobností. Námět Fudžioka vypracoval s proslulým francouzským kreslířem a komiksovým autorem Mobiem a na různých verzích scénáře se podíleli také Ray Brabury, Chris Columbus či Richard Outten. Písničky k filmu složili bratři Shermanové, proslulé duo textařů specializujících se na hudební filmy, jejichž filmografie zahrnuje klasiky Mary Poppins, Chitty Chitty Bang Bang a řadu klasických disneyovek. Režie byla svěřena dvěma animačním veteránům, na japonské straně Masamimu Hatovi a na americké Williamu Hurtzovi. Dlouholetá a nákladná výroba filmu spolu s nízkými tržbami vedla k Fudžiokově odchodu z animační branže. Na druhou stranu během nadcházejících let se filmový Malý Nemo stal uznávanou a nestárnoucí klasikou, za což vděčí mimo jiné své úchvatně propracované animaci se spoustou detailů a plánů akce, ale také silnému scénáři, který k McCayově předloze přistupuje s obdivem a respektem. (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

honajz 

všechny recenze uživatele

Malý Nemo není kupodivu ryba ze slavnějšího filmu (jenž byl navíc natočen později), ale skutečně malý kluk, který mívá až moc živé sny. A jednoho se jeden z těchto snů stane skutečností. Sice na obalu najdete hlášku "od režiséra filmů Harry Potter a Sám doma", ale jde jen o produkci, jinak jde o japonsko-americký animovaný snímek, režírovaný Masami Hatou. Spoluscenáristou pohádky z roku 1989 je slavný spisovatel Ray Bradbury. Malý Nemo se dostane do pohádkové říše, kde zprvu zažívá různá báječná dobrodružství a potkává prapodivné přátele. Setkává se i s princeznou, která s ním chce kamarádit, a král ho chce učinit dědicem trůnu. Jenže malý Nemo neuspěje v jedné zkoušce a musí se pak postavit zlu, které sám do pohádkové říše vpustil. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/maly-nemo-dobrodruzstvi-v-drimkove.html ()

TomX2 odpad!

všechny recenze uživatele

Nebyť neznesiteľného Nema a českého dabingu, ktorý je otrasný, išiel by som s hodnotením vyššie. Ani bez neho by to nebol bohvieako dobre prepracovaný film (po vizuálnej, obsahovej a ani auditívnej stránke nič moc), avšak Nemo vo mne zanechal len nepríjemné pocity a nenapomáhal tomu ani český dabing. Takto som však nútený filmu udeliť odpad a to aj napriek tomu, že je určený pre najmladšie publikum a má mnoho milých a úsmevných chvíľ. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Celkom pekná, taká typická 80-tková, animácia s dobrodružným príbehom, ktorý je určený skôr pre menšíe deti. Na môj vkus to bolo príliš uspievané a príliš ukričané, plné jednoduchých situačných gagov ako pády či údery na hlavu. Prvá polovica deja - poznávanie Ríše snov - sa síce vlečie, od druhej polky sa konečne príbeh rozpumpuje a prichádza na rad dobrodružstvo. ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Nádherná adaptace komiksových stripů, které vycházely od roku 1905 v New York Heralds. Hrdinové působí sympaticky a nestačil jsem žasnout nad Nemovou fantazií. Snad až na jedno profesorovo slovo uvěříte, že všechno vymyslel malej kluk a právě díky tomu scény a různé dějové zvraty nepůsobí naivně, ale velmi mile a sympaticky. I animace nepůsobí nijak zastarale. Postavičky jako by z oka vypadly těm od McCaye, který v roce 1911 natočil krátký animovaný snímek Little Nemo. U tohodle dílka jsem se trošku rozepsal o původním komiksu. Mimochodem ty podivné vlnivé pohyby postav (například při mávání) mají autoři odsud. BTW, celý film je na YouTube. | ► 1. část ()

Melios 

všechny recenze uživatele

Príbeh o chlapcovi ,ktorý sa snaží zachrániť kráľa Morfeusa a pokúša sa zničiť ríšu Hrôz a pri tom sa neustále zobúdza zo svojich nočných môr do reálného sveta ,ktoré sú v skutočnosti ešte ďalšia nočná mora je prinajhoršom zaujímavý materiál na film. A v mojích očiach je to po toľkých rokoch stále kvalitka ,ale bohužiaľ upadla do zabudnutia. Americká rozprávka kreslená čiastočne Anime štýlom ,ktorý je úplne dovŕšený s čisto anime príbehom. Síce to nie je najlepší film ,ale ak ste fanúšikmi temných rozprávok alá Tim Burton ,alebo Americko-Japonských Anime môžem len odporúčiť. Aj by som povedal viac o príbehu ,ale nemôžem....inak by som sa asi neovládol a prezradil niečo ,čo by mohol byť obrovský spoiler. V čom mi príde film tak výnimočný? V spojení detského príbehu prerozprávaného v dospeláckom prevedení s strochu Burtonovým nádychom ,ktorý si aj po dopozeraní necháva svoju rúšku tajomna ako jemu podobný film menom Polárny Express. Proste všetko ,čo milujem. A preto filmu udeľujem 81% a známku: A - ... Mám na chodiacu posteľ len dobré spomienky a kedykoľvek sa ako malé dieťa vraciam do ríše Snov ;) ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama