Strom (festivalový název)

Strom

(festivalový název)

Drama / Romantický

Francie / Austrálie / Německo / Itálie, 2010, 100 min

Malý nenápadný snímek od prvních sekund uchvacuje svou technickou precizností a vysokou výtvarností každé scény. Nádherné obrazy podmalovává uchu lahodící a filmu padnoucí hudba, která dále nechává vyniknout také skvělý herecký výkon Charlotte Gainsbourgh. Symbolismus a melancholická atmosféra jsou zde dávkovány v přesném množství, takže film nikdy nesklouzne do laciného patosu ani nudné umělecké podívané.(18.4.2011)

Otec rodiny zomiera a jeho dcérka sa rozpráva s veľkým figovníkom pred domom, lebo verí, že v ňom ďalej žije otcov duch. Mama sa snaží ďalej žiť svoj život, ale postupne aj v nej klíčia nádeje, že ten strom je neobyčajný. A tak sa v dobrom i v zlom stane stredobodom rodinného života... Je to typický festivalový film na jedno pozretie, ktorý buduje na "dráme každodenného života", bez veľkých slov a dejových zvratov. Napriek tomu, že východisková situácia je bolestná, atmosféra filmu je pozitívna, nabitá letom, slnkom a detsky zjednodušeným pohľadom na svet.(7.11.2010)

Moc příjemný kousek. Julie Bertucelli režíruje čistě, soustředěně a bez jakýchkoliv zbytečností, obrazotvorná kamera zachycuje jak nádherné přírodní scenérie, tak odvrácenou tvář Austrálie a ještě hodnou chvíli po skončení filmu Vám v uších zní skvěle vybraná úvodní a závěrečná písnička. Hezký zážitek.(1.10.2011)

Velmi působivé drama. Chápání souvislostí stromu s malou Simone, postupně i s Dawn, potažmo s celým domem, bylo tím, co donutí k přemýšlení. Každý z nás byl a nebo je v životě k něčemu, či k někomu tak silně připoután, že je pro něj nemyslitelná jakákoliv separace. Žel se to stává a mnohdy to bývá velmi kruté a bolestné. Nutnost začít znovu vyžaduje velké množství vnitřní síly. A v tom bych chtěla vyzdvihnout Charlotte Gainsbourg, která se role Dawn zhostila na výbornou a malou Morganu Davies. Velmi přirozené a lidské. 85%(8.5.2015)

,,MÁME MOŽNOST VOLBY MEZI TÍM, JESTLI BUDEME ŠŤASTNÍ ANEBO SMUTNÍ“..... /// Film o vyrovnání se se ztrátou manžela a táty a problémy, které přináší každého snaha dělat to po svém. K tomu se přidává poetika STROMU, který funguje jako symbol pro spojení s milovanou osobou, je z něj krásnej rozhled a hraje sympatickej hudební doprovod. Film o okamžiku, kdy živí zjistí, že by měli žít mezi živými není rozhodně špatnej. Zajímavá kamera, Austrálie, herecké výkony (Simone). Někdo by sice klidně mohl napsat, že Dawn je kráva, kterou rozumovými schopnostmi převyšuje kdejakej fíkovník, ale tady jde O TEN OKAMŽIK!! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od Judy Pascoe číst nebudu (i když by zřejmě nabídla víc toho, co jsem očekával). 2.) Rád se dívám na strom. 3.) Chystám se dělat v Austrálii instalatéra a nevím, co je jejich noční můrou. 4.) Syna mám, mám i dům a teď se vedle něj chystám vysadit fíkovník (strom). /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(28.6.2011)

• - Napriek tomu, že je film často označovaný ako francúzsky (keďže samotná režisérka a väčšina štábu pochádza z Francúzska), nakrúcal sa vo francúzsko-austrálskej koprodukcii z toho dôvodu, že práva na sfilmovanie predlohy mala už zakúpené istá austrálska produkčná spoločnosť a ich podmienkou bolo, aby sa celý film točil v austrálskych exteriéroch. (lilina133)

• - Spoiler: V záverečných titulkoch sa píše, že žiadnemu stromu počas natáčania filmu nebolo "ublížené". Záverečná scéna vznikla s pomocou špeciálnych efektov. Naozaj zničený bol iba dom, prinesený podobným spôsobom (na nákladnom aute), ako je to možné vidieť na začiatku filmu. (clementinka)

• - Jedna z hlavných "postáv" vo filme - obrovský strom je reálny. Špeciálne efekty boli použité len v záverečných sekvenciách. (lilina133)