Strom (festivalový název)

Drama / Romantický

Francie / Austrálie / Německo / Itálie, 2010, 100 min

Julie Bertuccelli

Nigel Bluck

Říkal si hurikán.. bla bla blabla.... inu, jak to dopadá když si necháte řídit osmiletým smaradem. Až na ty přechytralý žvásty malý holky, hloupý chování hlavní postavy a trochu nudnej příběh se to dalo zkouknout až dokonce. SPOILER.: Holku seřezat, strom pokácet a nakvartírovat se k tomu štramákovi domů. A mimochodem.. nepíšou v oficiálním textu distributora ´´násilnou smrtí?´´ Asi sem viděl jinou verzi..(1.2.2012)

• Snorlax

Značně sentimentální film o jednom umanutém frackovi, který potřeboval pořádně seřezat, umístit vkleče do rohu na hrách a každý večer před spaním vrazit jednu velmi dobře mířenou facku. Pokud by se ani po této léčbě Simone nesrovnala, následoval by diagnostický ústav. Kult nedotknutelnosti dítěte, které může dospělým skákat třebas po hlavě, mě skutečně hněte. A jestli ten film byl i o něčem jiným? Promiňte, nevím, nevšimla jsem si, vše se podřizovalo smradovi jménem Simone.(28.10.2014)

• snob

Charlotte Gainsbourg je herečka, že by jeden řval. Natočila s Trierem Antkrista, a protože to byla depresivní zkušenost, vrhla se na film zcela pitomý. Snad aby si odpočala, ale zároveň nevyšla z formy. Jinak si to vysvětlit neumím. Z každého slova, které ve filmu zaznělo byl cítit scénář. A to ne zrovna v tom dobrém slova smyslu. Plytkost se tu řešila velmi kuriózním způsobem. Od nesnesitelně nezmlácené (výchovně) dcerušky až po moudra z kterých by se dala uplést oprátka pro vkus, zdegenerovaně mrtvý a proto tak líbivý (nehýbe se, nepřekvapuje). Ve třetí čtvrtině filmu jsem už začal hýkat smíchy. Vztahy v rodině, na kterých byl film postavený, začaly se jen tak pro dramatický efekt bortit, odkládaly se na vedlejší kolej, protože už prostě překážely a vrhlo se s malým, ale přeci rozpočtem na suchozemské ztvárnění potopení Titanicu. A do toho všeobkolopující ekošílenství. A strom. Samozřejmě. Strom. Ten obří, láskou opředený strom, do kterého se reinkarnoval žárlivý fotr. Tupost. Vrcholná.(7.10.2011)

Harmonická lyrika, prostý symbolismus i palčivé drama o ztrátě a smutku. Vynikající výkony Charlotte Gainsbourgh a mladičké Morgany Davies, nádherně "houpavá" kamera, procítěný hudební doprovod a přes zdánlivou jednoduchost snímek, o kterém lze dlouho přemýšlet. Nějak takhle si představuji otevřené a inteligentní drama.(27.11.2010)

Od tohto filmu som na MFF Bratislava 2010 ocakavala najviac. A nakoniec ma naozaj nesklamal. Nebolo ani jednej chvili, kedy by som sa nudila, k tomu pocas celeho filmu hrala pekna hudba ( najviac si cenim zaverecnej piesne od Cinematic Orchestra - To Build A Home, ktoru milujem a absolutne sa hodila textovo a atmosferou do tej casti, kedy odzneje ). Tych pozitiv bolo ovela viac. Najma hlavna postava Dawn, ktoru stvarnila jedna z mojich najoblubenejsich hereciek Charlotte Gainsbourg a jej dcera Simone ( ktoru by som ozno tiez oznacila za hlavnu hrdinku - okrem Stromu :) ), ktoru zahrala Morgana Davies, ktora ako som sa dozvedela v diskusii po filme, nemala pred tymto filmom ziadne herecke skusenosti a na jej vek podala perfektnu pracu. Filmy, kde sa sklbi laska k prirode a este takymto sposobom, mam velmi rada a tu to malo este peknu pointu a celkovo aj koniec bol pekny. Samotne natacanie filmu ma vela zaumavosti, ktore som sa dozvedela v diskusii s producentkou tohto filmu Yaël Fogiel. Najviac ma prekvapila udalost, ktora sa stala reziserke pocas pisania scenara, kedy aj jej samotnej umrel manzel, tak ako hlavne postave v tomto filme. Film si urcite este raz pozriem a odporucam kazdemu.(10.11.2010)

• - Jedna z hlavných "postáv" vo filme - obrovský strom je reálny. Špeciálne efekty boli použité len v záverečných sekvenciách. (lilina133)

• - O postavu Simone, ktorú nakoniec stvárnila vynikajúca Morgana Davies, malo záujem okolo 200 dievčatiek z celej Austrálie, ktoré prišli na casting. Avšak, podľa slov francúzskej producentky Yaël Fogiel, akonáhle spoznali malú Morgan, učarila im svojou detskou krásou a hneď si ju vybrali. (clementinka)

• - Spolupráca medzi francúzskou režisérkou Julie Bertucelli (spolu s jej producentkou Yaël Fogiel) a austrálskou producentkou Sue Taylor vznikla po tom, ako Julie Bertucelli chcela natočiť film podľa knihy Our Father Who Art in the Tree (od spisovateľky Judy Pascoe), avšak autorské práva na natáčanie filmu mala zakúepné už spomínaná austrálska producentka. Keďže Sue Taylor nemala režisérku a Julie Bertucelli naopak potrebovala producentku, dohodli sa na vzájomnej spolupráci a celý francúzsky štáb sa presunul do Austrálie, kde sa film natáčal (dohadovanie prebiehalo v Paríži, kde Sue Taylor žije). (clementinka)