Reklama

Reklama

Bouře

(festivalový název)
  • USA The Tempest
Trailer

Obsahy(1)

Bouře, Shakespearova hra převedená do moderní filmové verze, v níž Prospero, v originále muž, zde žena, vládnoucí živlům a původně i vládnoucí italskému Milánu, byla svržena z trůnu a se svojí tříletou dcerkou byla vyslána v bárce na moře zemřít nebo se už aspoň nikdy nevrátit. Prospero se ale usadila na dalekém, takřka pustém ostrově, kde si podmanila svým uměním a knihami duchy a netvory, kteří jí slouží.
Po dvanácti letech života a výchovy dcerky na ostrově přichází čas na zúčtování s těmi, kteří ji svoji lačností po moci a zradami zasáhli do života - s neapolským králem a jeho synem, královým bratrem, rádcem a v neposlední řadě samotným Prospeřiným bratrem. Ti všichni se právě plaví nedaleko ostrova, když je zastihne mocná bouře. (MartinezZ)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (39)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Julie Taymor se vrací tam, kde mě naprosto rozsekala geniálním Titem. Nevychází jí to tak dobře. Ovšem rozhodně nejde o takovou hrůzu, jak bych podle přijetí čekal. Když člověk pochopí její stylizaci - tedy plně zachovaná divadelnost, kdy je vlastně filmovými prostředky sehrána divadelní inscenace, tak ten kýč, přehrávání a nesourodost začnou dávat smysl. Skutečně nejde o takový nářez jako u Tita a hlavně CGI zážitek skutečně kazí, jinak jde ale o jedinečný film. Už jen kvůli skvělé Helen Mirren. A stěžovat si na děj? Na kritiku Shakespeara si fakt netroufám. 3 a 1/2 hvězdy. Dolů to táhne právě onen počítačový kýč. ()

mcb 

všechny recenze uživatele

Ouch, tak tohle nevyšlo. Postavy pobíhají bez ladu a skladu po ostrově a pronášejí z kontextu vytržené repliky z knihy? Nemám nic proti Taymorové, její filmy většinou kolísaly vypravěčsky, ale zato dokázaly okouzlit nádherným vizuálem a perfektní hudbou (zde spíše narážím na Across the Universe). Zfilmovaná "Bouře" ale nemá žádný řád, selhává jako film, tak jako "surreálný experiment", laciný audiovizuál je zde jakoby navíc. Rád bych věděl, zda by mi někdo, kdo nečetl knihu, vůbec řekl, o čem to bylo. Přesný případ vznešeného rádobyuměleckého filmu, který je uvozen jen tím, že postavy mluví ve verších. Ani beztak neví o čem a divil bych se, kdyby to věděla i sama režisérka, která napsala scénář. The Tempest je přesně ten případ adaptace, při které se hodí napsat klišé "Shakespeare se obrací v hrobě". ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tohle Taymor fakt moc nevyslo. Zrejme adaptace nejaky Shakespearovo hry, ale netusim jaky, jenze ve vysledku tu mame pustej ostrov a po nem se motaj ruzny particky. V podstate tu jen tak bezcilne bloumaj, pronasi dlouhy dialogy o nicem, nic moc se nedeje a celej pribeh je jen o tom, jak chce dat baba dohromady dva mlady slechtice. Jediny, co to vytrhuje z naprostyho opruzu je audiovizualni stranka, hudba je paradni a je desna skoda, ze je ji tak malo a triky, ackoliv ani zdaleka dokonaly, tak je na ne proste radost koukat a treba spaleni lodi nebo vypusteni pekelnejch psu je pastva pro oci. Herci to moc nevytrhnou, sice nejsou vylozene spatny, ale ani nemaj v podstate moc co hrat. Celkove lepsi 2*. ()

Pilda17 

všechny recenze uživatele

Obrovské očekávání, ale požitek žádný. Tento film je od začátku do konce neskutečná nuda a příběh absolutně o ničem. Děj se kolísá, jednu chvilku jsem přemýšlel o zvýšení a o chvilku déle zase o snížení. Nakonec jsem rozhodl, že mě nezaujalo absolutně nic a zítra nebudu vědět co v Tempest bylo. Jelikož je v názvu fantasy, tak jsem očekával víc a ještě když trailer působil velmi sympaticky. Škoda Taymor není špatná režisérka, ale toto se nepovedlo... 2/10 = 25% ()

Flakotaso odpad!

všechny recenze uživatele

Opravdu nechápu, proč má někdo potřebu točit takovou diletantní blbost. Režisérka si myslí, že když vezme slovo Shakespeare, tuny divadelních dialogů, kýčovitý vizuál a hnusné kostýmy kde se mísí naprosto moderní věci s historickými, tak se může nazývat velkou umělkyní. Opravdu nenávidím, když si někdo hraje na umělce jenom tím, že hodí Shakespeara do moderny, větší klišé aby člověk pohledal. Taymorová zaspala dobu a kritika jí to díkybohu dala sežrat. Odporný kýč. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Pro Alana Cumminga je to už druhá spolupráce s Julií Taymor, prvně se setkali při natáčení snímku Titus. (Taninaca)
  • Ve filmu narozdíl od Shakespearovy předlohy došlo k jedné zásadní změně. Režisérka Julie Taymor udělala z hlavní postavy, kterou je v původní hře milánský vévoda Prospero, ženu. Ve filmu ji hraje Helen Mirren. [Zdroj: Filmserver.cz] (zdeny99)
  • Pro Alfreda Molinu je to druhý snímek vycházející z díla Williama Shakespeara. Tím prvním byl As You Like It. (Taninaca)

Související novinky

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně…

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.…

Reklama

Reklama