Bouře (festivalový název)

The Tempest

Fantasy / Romantický / Drama / Komedie

USA, 2010, 110 min

Bouře se těžko zfilmovává. Jednak je děj tak nějak rozptýlený po celém ostrově, takže musíte neustále přeskakovat mezi jednotlivými liniemi a postavami, jednak proto, že si jako divák těžko vytváříte sympatie k postavám - všechny (kromě Mirandy a Ferdinanda, kteří jsou tak naivňoučcí, až to bolí - díky, WS) vidíme snad jen ve špatném světle, a pokud se tam někde objeví něco pozitivního, stejně na to není dost času. Také se nemůžete ubránit pocitu, že by si to zasloužilo epičtější adaptaci... i když tahle se opravdu snaží. Hudba má pár dobrých momentů, Ariel je sympatický (a míň zneklidňující než to mimino s děsivým hlasem v Prospero's Books) a herci jsou tradičně dobří (hlavně Helen Mirren, nepřekvapivě, a opilecké duo Alfreda Moliny a Russela Branda - i když ten jen hraje zase to samé; Djimon Honsou trochu zklamal - jeho Kaliban je prostě přesně takový, jak by se čekalo, nic víc, nic míň), jak už to u Shakespearovských adaptací bývá. Taky musím říct, že mi Prospero jako žena dává z nějakého důvodu větší smysl...(28.5.2011)

Upřímně, ke mě se film dostal jako fantasy romantické drama. Po dost dlouhou chvíli jsem ale tápal, jestli to tvůrci myslí vážně. Zpočátku mi to skutečně přišlo jako adaptace nějaké divadelní hry (dialogy a chování postav), ale celé to působilo neskutečně divně i na rádoby moderní "umění" a pokus o nějaký umělecko-artový snímek. Místy mi vadilo příliš dlouhé okecávání zřejmého, na druhou stranu jsem se kochal kamerou, prostředím, kulisami, efekty a celkově obrazy, které by se leckdy hodily i jako obraz na zeď. Herci se svých rolí zhostili chvályhodně dobře, ale ačkoliv je minulost vyprávěna v průběhu příběhu, pořád mi tam chybělo nějaké "pozadí", proč přesně se ten a onen chovají přesně takto. Asi jako kdybyste natočili desetidílný seriál a poté jen z šesti dílů sestříhali film - něco tam chybělo. A tak jsem takřka dvouhodinovou podívanou končil s dost rozporuplnými pocity. ~~~ Tedy až do části mezi koncem filmu a závěrečnými titulky, kdy jsem se díky "vsuvce" od tkimitkiy (Díky za titulky!) dozvěděl drobnost, že "Prospero" jest Shakespearovým alteregem. Shakespear! No teprve TEĎ dostal celý film smysl. Tady žádný obsah sepsán není a nikam jinam jsem se nedíval, nechajíc se překvapit, co se z filmu vyklube. Proto ty sáhodlouhé dialogy, proto ta "chuť" zfilmované divadelní hry, no bodejť. Vědět tohle před začátkem filmu, bral bych ho trochu jinak, když jsem čekal FANTASY, podobné těm, co šly do kin v nedávné minulosti. Shakespear je to :) ~~~ Ještě mám film sice v hlavě, ale prozatím dávám za 3* (Tak málo? No, koukám-li na zdejší hodnocení, tak tak málo zas ne.), ale rozhodně se na film kouknu ještě jednou a tímto si tedy vyhrazuji právo na změnu hodnocení. ~~~ PS: Poster se taky povedl :)(12.9.2011)

• B!shop

Tohle Taymor fakt moc nevyslo. Zrejme adaptace nejaky Shakespearovo hry, ale netusim jaky, jenze ve vysledku tu mame pustej ostrov a po nem se motaj ruzny particky. V podstate tu jen tak bezcilne bloumaj, pronasi dlouhy dialogy o nicem, nic moc se nedeje a celej pribeh je jen o tom, jak chce dat baba dohromady dva mlady slechtice. Jediny, co to vytrhuje z naprostyho opruzu je audiovizualni stranka, hudba je paradni a je desna skoda, ze je ji tak malo a triky, ackoliv ani zdaleka dokonaly, tak je na ne proste radost koukat a treba spaleni lodi nebo vypusteni pekelnejch psu je pastva pro oci. Herci to moc nevytrhnou, sice nejsou vylozene spatny, ale ani nemaj v podstate moc co hrat. Celkove lepsi 2*.(5.6.2011)

• Pilda17

Obrovské očekávání, ale požitek žádný. Tento film je od začátku do konce neskutečná nuda a příběh absolutně o ničem. Děj se kolísá, jednu chvilku jsem přemýšlel o zvýšení a o chvilku déle zase o snížení. Nakonec jsem rozhodl, že mě nezaujalo absolutně nic a zítra nebudu vědět co v Tempest bylo. Jelikož je v názvu fantasy, tak jsem očekával víc a ještě když trailer působil velmi sympaticky. Škoda Taymor není špatná režisérka, ale toto se nepovedlo... 2/10 = 25%(24.6.2011)

• mcb

Ouch, tak tohle nevyšlo. Postavy pobíhají bez ladu a skladu po ostrově a pronášejí z kontextu vytržené repliky z knihy? Nemám nic proti Taymorové, její filmy většinou kolísaly vypravěčsky, ale zato dokázaly okouzlit nádherným vizuálem a perfektní hudbou (zde spíše narážím na Across the Universe). Zfilmovaná "Bouře" ale nemá žádný řád, selhává jako film, tak jako "surreálný experiment", laciný audiovizuál je zde jakoby navíc. Rád bych věděl, zda by mi někdo, kdo nečetl knihu, vůbec řekl, o čem to bylo. Přesný případ vznešeného rádobyuměleckého filmu, který je uvozen jen tím, že postavy mluví ve verších. Ani beztak neví o čem a divil bych se, kdyby to věděla i sama režisérka, která napsala scénář. The Tempest je přesně ten případ adaptace, při které se hodí napsat klišé "Shakespeare se obrací v hrobě".(5.6.2011)

• - The Tempest je adaptací zřejmě vůbec poslední hry Williama Shakespeara, kterou napsal zcela sám v letech 1610 až 1611. [Zdroj: Filmserver.cz] (zdeny99)

• - Pro Alfreda Molinu je to druhý snímek vycházející z díla Williama Shakespeara. Tím prvním byl As You Like It. (Taninaca)

• - Ve filmu narozdíl od Shakespearovy předlohy došlo k jedné zásadní změně. Režisérka Julie Taymor udělala z hlavní postavy, kterou je v původní hře milánský vévoda Prospero, ženu. Ve filmu ji hraje Helen Mirren. [Zdroj: Filmserver.cz] (zdeny99)