• Německo

• Francie

• Nizozemsko

Sci-Fi / Thriller / Horor / Psychologický

Německo / USA / Kanada / Francie, 2011, 122 min

Je to vydarený psychologický sci-fi thriller. Má výborný príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa počas nukleárneho útoku na poslednú chvíľu ukryjú v protiatómovom kryte, ktorý majú v bytovom dome. Lenže tu sa kvôli uzavretému priestoru a nemožnosti úniku ich spolupatričnosť a civilizované správanie postupne rozpadá a to ich môže stáť všetko. So spracovaním som dosť spokojný, po rekordne krátkom úvode, ktorý až mimoriadne rýchlo vtiahne sa už dej presunie do úkrytu, kde až na skutočne len pár výnimiek zostane až do konca, no s tým nemám problém. Prvá tretina si automaticky nastaví úroveň veľmi vysoko a okrem tradičného zoznamovania s postavami sa venuje hlavne čiastočnému dávkovaniu informácií toho, čo sa asi deje za dverami krytu, ale potom to už prejde do čistého psychologického žánru, kde sa postavy vplyvom týchto nezvyčajných okolností menia, síce tu sa už nájde aj pár slabších miest, ale ako celok to pôsobí výborným dojmom a navyše to celé vygraduje v perfektnej záverečnej dvadsaťminútovke, ktorá je bezpochyby vrcholom filmu. Čo sa týka akcie, nie je jej moc, ale aspoň tá je nadmieru vydarená. Tu o ňu ani moc nejde, film má úplne iné priority, ale aj tak tých pár akcií je kvalitných a aj slušne krvavých. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, sympatická hlavná hrdinka, charizmatický Michael Biehn, ale najväčšiu pozornosť si aj tak získa Michael Eklund, ktorý to zahral perfektne. A bavilo ma aj tých pár zvyšných postáv. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Xavier Gens odviedol skvelú prácu, kvalitný vizuál, pôsobivá surová atmosféra, funguje aj pocit beznádeje, tu nemám čo vytnúť. A k tomu ešte skvelá hudba. Keby sa tá hlavná časť filmu vyvarovala niektorých slabších miest, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak je to vydarený zážitok, po všetkých stránkach výrazný nadpriemer. 82%(7.6.2013)

// Distribútor: Anchor Bay Films // Počet premietajúcich kín v USA: 13 // Otvárací Víkend USA: $43,638 // Kvalitne napísaný scenár, no ešte kvalitnejšie zahraný. Ľudský charakter v kritických situáciách nepozná medze či už ide o film alebo o reály život. A práve preto sa mi The Divide tak páčil, pretože to má z realitou viac spoločné, než si pripúšťame.(30.8.2012)

Absolutně povedená psychotická scifárna o tom, jak málo stačí k projevu pravé lidské povahy. Pravda, první hodinu jsem se nudil, příliš se to nikam neposouvalo, ale od půlky jsem hltal každou vteřinu a na konci jsem si přál, aby to byl snad seriál a film nekončil. Herci hrají úžasně, věřil jsem jim úplně všechno, dramatický konec mě odrovnal, takže těch pár nelogičností co tam bylo a zpočátku upadající scénář mi dojem z filmu v žádném případě nevzali. 90%(5.5.2012)

Úprimne, čudujem sa tak nízkemu hodnoteniu. Tento film si bez debaty zaslúži byť v TOP 200 naj filmov. V tejto databáze nie je snáď nič tak veľmi podhodnotené. A ľudí, čo tomuto filmu dajú odpad fakt nechápem a najradšej by som ich poslal pozerať akurát tak len večerníček, pretože na náročnejšie filmy s výpovednou hodnotou proste nemajú. Ide o apokalyptický psychologický thriller, ktorý majstrovsky stvárňuje psychológiu a prerod ľudí v beznádejnej situácii. Iba v takýchto chvíľach je možnosť definovať človeka a kto ním na konci aj zostane. Ľudí, ktorých si na začiatku filmu obľúbite nakoniec nenávidíte a opačne. Na konci je všetko iné a nečakané. Film je neskutočne špinavý a vyvoláva ťažkú depresiu. Ale to k tomuto žánru patrí a bez toho to nejde a je to aj účelom. Nehovorím, že je film bez chybičiek, niektoré otázky mohli byť zodpovedané, napríklad, kto boli tí ľudia, čo vnikli do bunkru a čo mal znamenať ten plastikový tunel. Ale možno to bolo zámerom tvorcov, aby donútili diváka premýšľať a aby si niečo dovysvetlil sám, na základe svojho myslenia a fantázie. Toto neplatí iba pre tento film, ale aj pre iné, ktorých úlohou je okrem samotného dojmu prinútiť diváka uvažovať. Vo mne tento film vyvolal neskutočné pocity a s čistým svedomím dávam plný počet. Toto bola proste trefa do čierneho.(31.8.2013)

• LIVINGDEAD

Psychologická sračka o bandě lidí, zavřených ve sklepě. Tak nesmírně vlekoucí, nekonečný film jsem už dlouho neviděl. Díky Bohu jsem měl časopis SPY a tak jsem si mohl číst. A nezachránilo to ani posledních 10 minut akce při klavirním doprovodu. A nejlepší na tom je, že se ani vůbec nedozvíte, proč jsou v tom sklepě a co se vlastně stalo :-)(1.4.2012)

• - Herci mali zelenú pri improvizácii, používali ju celý film. (Artass)

• - Natáčanie snímky prebiehalo vo filmových štúdiách v kanadskom meste Winnipeg. (MikaelSVK)

• - Fotografia Mickeyho manželky je reálnou fotografiou herca M. Biehna a jeho manželky Jennifer Blanc. (MikaelSVK)