Televízny film o posledných dňoch bývalého ministra zahraničných vecí Československa Vladimíra Clementisa. Tento muž sa v cele tesne pred popravou ohliada do minulosti a zhovára sa so svojím advokátom o rozhodujúcich chvíľach svojho politického i osobného života. (oficiální text distributora)

gogo76

Jeden z najkvalitnejších slovenských TV filmov za posledné roky. Pre mňa ako Košičana zvlášť zaujímavé, keď je to prvý tv film košického štúdia po dlhej odmlke. Zaujímavé spracovanie, film je obsadený zaujímavými postavami Beneš, Gottwald, Stalin... Film je robený použitím častých flashbackov, spomienok a spovede v poslednú noc pred popravou. Zatiaľ najlepšia úloha J.Kronera, v akej som ho videl a musím sa priznať, že som nikdy nepatril k jeho fanúšikom, skôr naopak. Ale tentoraz zabodoval a presvedčil ma. Na tv film, slovenský zvlášť, veľmi slušné. Film 80%. ()

mira007

Slovenský televizní historický/politický film o Vladimíru Celementisovi , komunistickém ministrovi zahraničí, kterého v padesátých letech semlela vlastní mašinerie strany. Působí to komorně ( z nouze ctnost když není vysoký rozpočet ) a solidně psychologicky ( dobré herecké výkony ) , ale chybí tomu uvěřitelná atmosféra, čemuž nepomáhá hudba alá tóny nedělní chvilky poezie a slovensky mluvící Stalin kdesi v garsonce taky nepůsobí moc přesvědčivě. Film pro úzkou cílovou skupinu fandů. ()

mysiak

Tak na slovenské pomery a ešte k tomu TV film...sa STV celkom vytiahla..celý film stojí a padá na Jankovi Krónerovi..ktorí nesklamal...a odvádza si svoj štandard...a dokazuje že patrí k najlepším slovenským hercom...film je na to akou témou sa zaoberá fakt zručne spracovaný..a neľutujem že som po dlhom čase zapol TV a pozrel si ho... ()

gudaulin

Tu a tam mě popadne záchvat špatného svědomí nad tím, že nemám vlastně žádný přehled o dramatické tvorbě našich východních sousedů, a Smrt ministra měla nějaké to bílé místo zaplnit. Co napsat... Kdyby v roce 1973 natočila televize osudy komunistického funkcionáře, který ukončil svou životní pouť v nacistickém žaláři, vypadala by televizní inscenace v podstatě stejně. Podobně laciná výprava, totožné záběry na mluvící hlavy, zkrátka za 35 let se nic na výrobních postupech nezměnilo, což je smutné konstatování. Vadily mi i drobnosti jako dialogové výstupy Clementisova právníka, který by jako prověřený soudruh těžko vypouštěl některé věty z úst, byť by to bylo v tak extrémních podmínkách pár hodin před popravou svého mandanta. Celkový dojem: 35 %. ()

Martinius

kompletny dej smrti ministra je zalozeny na dialogoch, ktore su alfou a omegou tejto revue clementisovho zivota. v takomto pripade je strategickou uloha scenaristu, kedze tu namet a scenar tvoria dobre 2/3 produkcie. preto treba v prvom rade vyzdvihnut majstrovsky zvladnutu pracu lubosa jurika, nakolko je film v podstate jeho dielo. jurik sa uz dlhsie zaoberal myslienkou sfilmovania clementisovho pribehu, z jeho pera vzisiel namet i scenar, na ktory STV vyclenila rekordne skromny rozpocet 3 (!!!) miliony korun a ktory reziser a kvalitne vybrani herci slusne dotiahli do uspesneho konca. nenudnym, velmi inteligentnym a jasnym sposobom sa dozvieme o zivote jedneho z najvacsich slovenskych statnikov, ktoremu sa da pripisat privlastok "svetoveho formatu". vyborne resersovanie a znalost problematiky nam umoznia nahliadnut do clementisovych idealov, dilem, nazorov i kontroverznych momentov. za srdce chytia silne momenty - ako napriklad debata na temu zidov (nepriame priznanie sa clementisovho obhajcu), otazka slovenskej a madarskej mensiny ci stretnutie so stalinom. smrt ministra je absolutne maximum vytazene z absolutneho minima. ze by konecne usvit po epoche tmy slovenskej televiznej tvorby? ()

• Natáčelo se v Praze, Tisovci a Lánech. (M.B)