Smrť ministra (TV film)

Slovensko, 2009, 83 min

Jeden z najkvalitnejších slovenských TV filmov za posledné roky. Pre mňa ako Košičana zvlášť zaujímavé, keď je to prvý tv film košického štúdia po dlhej odmlke. Zaujímavé spracovanie, film je obsadený zaujímavými postavami Beneš, Gottwald, Stalin... Film je robený použitím častých flashbackov, spomienok a spovede v poslednú noc pred popravou. Zatiaľ najlepšia úloha J.Kronera, v akej som ho videl a musím sa priznať, že som nikdy nepatril k jeho fanúšikom, skôr naopak. Ale tentoraz zabodoval a presvedčil ma. Na tv film, slovenský zvlášť, veľmi slušné. Film 80%.(31.1.2010)

kompletny dej smrti ministra je zalozeny na dialogoch, ktore su alfou a omegou tejto revue clementisovho zivota. v takomto pripade je strategickou uloha scenaristu, kedze tu namet a scenar tvoria dobre 2/3 produkcie. preto treba v prvom rade vyzdvihnut majstrovsky zvladnutu pracu lubosa jurika, nakolko je film v podstate jeho dielo. jurik sa uz dlhsie zaoberal myslienkou sfilmovania clementisovho pribehu, z jeho pera vzisiel namet i scenar, na ktory STV vyclenila rekordne skromny rozpocet 3 (!!!) miliony korun a ktory reziser a kvalitne vybrani herci slusne dotiahli do uspesneho konca. nenudnym, velmi inteligentnym a jasnym sposobom sa dozvieme o zivote jedneho z najvacsich slovenskych statnikov, ktoremu sa da pripisat privlastok "svetoveho formatu". vyborne resersovanie a znalost problematiky nam umoznia nahliadnut do clementisovych idealov, dilem, nazorov i kontroverznych momentov. za srdce chytia silne momenty - ako napriklad debata na temu zidov (nepriame priznanie sa clementisovho obhajcu), otazka slovenskej a madarskej mensiny ci stretnutie so stalinom. smrt ministra je absolutne maximum vytazene z absolutneho minima. ze by konecne usvit po epoche tmy slovenskej filmovej tvorby?(12.1.2010)

• WANDRWALL

Vladimír Clementis má před sebou smrt. A přece má štěstí na posluchače, kterému řekne vše co si myslí, že bylo v jeho životě to nejpodstatnější.(1.4.2011)

Snaha o poodhalenie bielych miest našich dejín sa verejnoprávnej televízii vydarila. Ján Króner si vzal postavu ministra zahraničných vecí Clementisa za svoju a dokázal, že mu svedčí aj vážna parketa. Po obsahovej stránke k filmu niet čo dodať, azda sa dej mohol vybrať aj do ulíc, aby mal lepší cveng.(11.12.2009)

• BeranSon

Slovenské TV filmy není můj šalok čaje, ale tento si mě první půlkou efektně dostal. Jenže v druhé půlce přišel strmí úpadek a já se začal nejen nudil, ale spíše jsem byl znechucen, průměr to není. Dvě hvězdy beru jako satisfakci. - 4/10 -(5.4.2015)