Přežít Everest: 50 let v horách (TV film)

Surviving Everest: 50 years on the mountain

Dokumentární

USA, 2003, 95 min

Liesl Clark

Pokud se chcete dozvědět více o historii dobývání Everestu, jednoznačně doporučuji tento dokument. Ostatně National Geographic byl vždy zárukou vysoké kvality. 50let po dobytí „střechy světa“ sirem Edmundem Hillarym se šerpou Tenzingem Norgayem se vydávají jejich synové (společně s Brentem Bishopem) v jejich stopách, s cílem stanout na nejvyšším vrcholu světa. Tento dokument je skutečnou poctou všem horolezcům, samotnému Everestu a především potom šerpům, bez kterých by to jednoduše nešlo. Horolezectví totiž není individuální záležitost, přestože tam nahoře to musí každý člověk odmakat sám za sebe. Je to především team work. Člověk až při těchto záběrech, kdy s notnou dávkou nadsázky lze prohlásit, že vás jsou šerpové (za určitý obnos) schopni „vynést v zubech“ až na samotný vrchol, skutečně docení, co se před těmi 50-ti (resp. 59-ti) lety oběma dobrodruhům (bez nijakého jištění a s mnohem primitivnější výbavou), povedlo dokázat. Tady není co řešit. Bez jakéhokoliv delšího přemýšlení „ srdcem pálím vostrejma“ a vychází mi z toho 5* palba.(19.4.2011)

Se zkušeností již několika dokumentů o Everestu musím ocenit především poslední minuty filmu, které dokumentují samotný výstup od Hillaryho výšvihu až na samotný vrchol. To mi šla husí kůže po těle.(17.4.2013)

Tohle umím ocenit. Sám totiž hory nesnáším, zimu nemám rád a tak u televize celkem snadno sleduji sny a cíle horolezců a jejich snahy o dobívání největších vrcholů naší planety. Velmi povedený dokument.(31.3.2013)

Mimořádný dokument svou snahou o pochopení a empatii k Šerpům a stálou přítomnosti smrti v horách.(9.6.2010)

Další velice povedený dokument pod taktovkou National Geographic. Zajímavě pojaté, kdy synové dvou prvolezců na Everest jej chtějí pokořit společně na počest svou otců bez ohledu na to, který z těch dvou opravdu stanul první na vrcholu. Do jejich odhodlání je citlivě vpraveno i vyprávění o místních Šerpech, bez kterých by vrcholu málokdo dosáhl.(10.1.2013)