Vězeň (TV seriál)

Prisoner, The

Velká Británie, 2009, 4 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Originál jsem neviděl, ale podle letmého přečtení obsahu, je to hodně podobné, ale autoři remaku šli trochu jinou cestou. Asi už tajní agenti nejsou tak žhavím zbožím, takže tu máme analytika. James Caviezel není vůbec špatný, na Ian McKellena pochopitelně ztrácí a mě osobně se líbila doktorka Ruth Wilson (313). Ta její pusa a nos i celý obličej působí rozverně :). Pointa není vůbec špatná a jde v podstatě zjednodušit do jedné věty, ale rozjezd Prisonera byl příliš pomalý. Stylizace především ve Vesnici neměla chybu a přeskakování mezi "světy" bylo správně psychadelické. I po konci tu zůstalo pár detailů nezodpovězených, ale autoři viditelně chtěli pouze šest dílů svého malého experimentu.(26.1.2010)

• bouncer

Na úvod bych měl zmínit, že původní "kultovní" seriál z roku 1967 neznám. To by však nemělo vadit, snad naopak k tomu mohu přistupovat bez předsudků. Bohužel ani to nepomohlo. The Prisoner mohl být parádní "head-fuck" jako z pera Davida Lynche nebo hluboký mysteriózní seriál, ale výsledek zůstal někde v půli. Spousta motivů je jen naznačena v rychlosti, což by nevadilo - má to spád a přidává to na tajemnosti a osobitosti, ale na druhou stranu některé aspekty jsou tak důkladně opakovány a řešeny, až by i Steve z 90210 po dvoudílovém řešení roztržené tkaničky naznačil, že takhle teda ne. Celkově ze slibného začátku seriál klesá víc a víc, až dospěje k celkem nezajímavému vyvrcholení a závěru, který, ač by měl, nenabádá vůbec k zamyšlení. Co bych vyzdvihnul jsou herecké výkony, na seriál určitě nadstandardní. I technické zpracování je na dobré úrovni. Celkově však spíše zklamání...(23.6.2011)

Zatím těžko hodnotit, po čtyřech dílech. Ale už od začátku jsem si říkal, proč se tvůrci tohohle remaku vzdali těch nejlepších věcí, které dělaly původního Prisonera tak dobrým. Zahodili z jedné strany moře a nahradili vše písečnou pouští. Á, tady asi někdo viděl druhý Transformers. Vzdali se kouzla vesnice - unifikované domky mi připomínají letní tábor. Vzdali se vesnice samotné - to, co vidíme, je maloměsto. Vzdali se pojízdných vozítek a nahradili je skutečnými auty-taxi. Vztahy jsou druhá věc, připomínají spíš nějaké Beverly Hills 90210. Prozatím zklamání. EDIT: Ok, dostali mě. Je to úplně jinak, ale má to svou atmosféru, a dokonce i mírně psychedelickou jako originál, i ty mexický reálie a hudba jsou nakonec velmi dobře zvolené. Ale stejně je to hodně chudší brácha.(17.11.2009)

U mě nad očekávání. Hodnocení trošku vytáhla odvaha tvůrců se dneska pustit do takovéhleho psychadelického pokusu, když nejbližší podobnou věcí je Lost a to je sice napínavá, ale prakticky pouze mysteriźní telenovela. Pomalu bych se odvážil říct, že od Twin Peaks tu něco takovéhlo nebylo (nebo si aspoň nemůžu teď vzpomenout). Určitě to nesedne každému (Lychofilové k tomu budou mít nejspíše blíže). Hned od začátku nemáte práru, co se děje. V hlavně vám naskakuje spojitost s Matrixem či právě Twin Peaks. Sice je to ve výsledku jednoduchá myšlenka, která by stačila na obyčejný film, ale mě to bavilo díky formě. V prostředku je pár dílů, které nás moc nikam neposunou, ale ukazují živote ve Vesnici. Na konci to všechno zapadne a že je to pěkný konec. Caviezel příjemně překvapil, pěkná doktorka. McKellen by samozřejmě utáhl cokoliv sám. I zbytek hraje dobře. K tomu výborná hudba spojená s kamerou. Nemluvě o nádherném prostředí Vesnice. Na pět to asi není, možná časem snížím, ale zatím nadšení.(5.3.2010)

Jsem měl z počátku obavy, přeci jen remake a Amerika v roli koproducenta, ale po poslední části musím uznat, že tohle se povedlo. Scény mezi Dvojkou (skvělý Ian McKellen) a Šestkou (James Caviezel) si rozhodně držely těsně za kvalitou původního seriálu. Jsem rád nakonec, že se tvůrci nedrželi tolik předlohy (a to že Dvojku hrál jen jeden člověk považuju v kontextu seriálu za velice dobrý tah) o to překvapivější se konec jevil. Bravo, kdyby byla většina remaků aspoň z půlky tak dobrá. Nejlepší díl: 1x05 - Schizoid(18.11.2009)