poster

Zkouška

 • Velká Británie

  Exam

Thriller / Mysteriózní

Velká Británie, 2009, 96 min

Scénář:

Stuart Hazeldine

Kamera:

Tim Wooster
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (227)

 • J*A*S*M
  ***

  Na filmy s podobným námětem se vždy velmi těším a málokdy mě vyloženě zklamou, neboť alespoň část stopáže dokáže zajímavé téma využít snad každý z nich. Nejinak tomu bylo u Examu, první půlhodinku jsem se vyloženě bavil - postavy se chovaly, tak jak bych se v podobné situaci asi choval i já, jejich nápady měly hlavu a patu. Pak se to však zlomilo a film se vydal po strašně vykonstruované cestičce, jen proto aby měl blíže k thrilleru než k zábavnému dramatu. Geniální thriller s propracovanou psychologií postav? Možná tak prvních 30 minut, dál ani omylem.(12.6.2010)

 • T2
  ***

  Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $390,000║ na minimálnom priestore dosť nápadité /60%/(30.1.2011)

 • Radek99
  **

  Tak tu máme subžánr jednomístnostních/prostorových thrillerů, které mají modulovat modely změn psychiky malé skupinky lidí vystavené nějaké mezní situaci. Potud v pořádku. Celovečerní debut Stuarta Hazeldinea však spíše moduluje takové chování, které se odchyluje od toho, čemu můžeme říkat reálné. Takovýhle typ filmu má smysl pouze v případě, když si divák může říci - ano, takhle nějak by se to mohlo stát...a jak bych se na místě hrdinů asi choval já? Stuart Hazeldine je možná nadaný režisér, ale napříště by se měl zbavit nutkání adaptovat své scénáře. Po (při troše shovívavosti) slibném a originálním začátku se totiž jeho scénář zvrhne do naprostého konstruktu, přičemž věrohodný je snad jen fakt, že herci mluví anglicky. :-) Režisér a samozvaný scénárista se přitom ale zjevně inspiroval v legendárním Stanfordském vězeňském experimentu, na který však narouboval tolik svého, že se pak v jednom snímku potká postmoderní Albert Schweizer s postavami z Lost, navíc to celé vypadá spíše jako Hranice nemožného. Jestliže chcete fungující drama daného subžánru, pak bych doporučoval strhující Telefonní budku, anebo thriller Pohřbený. Možná je to tím, že tam je v uzavřeném prostoru hrdina zcela sám. Anebo tím, že jejich scénáře nenapsal Stuart Hazeldine...(26.2.2011)

 • emma53
  ****

  Nečekala jsem, že budu mít možnost vidět další moc zajímavej kousek z klaustorofobického prostředí, který možná mnohé zklamal, ale mě rozhodně ne. Nekonalo se žádné odbíhání uvařit si třeba kafe a podobně, jak mě to výběrové řízení chytlo a nepustilo až do konce. A přitom bylo docela předvídatelný, že při množství osmi adeptů musí nutně dojít k určité selekci a to bylo právě to, na co jsem vždycky čekala a jaký to bude způsob, co každého jednotlivce vyřadí. A to nemluvím o té otázce, která po celou dobu poletovala ve vzduchu a byla tím hlavním vyřazovacím činitelem. Taková komorní psychologická Rubikova kostička s kterou si celou dobu pohráváte, abyste ve výsledku byli spokojení, když to do sebe v závěru bezvadně zapadne. 80%(25.12.2012)

 • EvilPhoEniX
  ***

  Prvních 40 minut velmi nadprůměrná podívaná, poté už film klouže do průměru a příliš zajímavé věci nenabídne. Mohlo to být drsnější, inteligentnější a celkově více intenzivnější. Naštěstí jsem se nenudil, ale na 4* to není. 60%(10.5.2016)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  „Zachránila jsem ti život! - Každý někdy udělá chybu.“ Kterýpak z kravaťáků, spěchajícíh po ránu na výběrové řízení, asi tušil, že bude v uzavřeném prostoru rozbíjet zářivky, zapalovat ohně či mučit konkurenty? Já tedy ne a proto jsem si to dost užil.(11.6.2012)

 • M.a.t.t.
  ****

  8 kandidátov, 1 miestnosť, 80 minút, 1 neznáma otázka. V jednoduchosti je často krása. Nápad s typologicky odlišnými ľudmi v jednej miestnosti síce nie je úplne nový ale spracovaním obstojí. Scenár diváka spočiatku necháva tápať a až s pribúdajúcim časom odhaľuje viac nielen o kandidátoch, ale aj o o spoločnosti, ktorá tento test pripravila, či okolistom prostredí v ktorom sa film odohráva. Postupné stupňovanie napätia tak funguje a hoci záveru chýba väčšia údernosť, zároveň je sympatické, že nehrá vyložene na efekt. Hlbšie zamyslenie nad samotným konceptom dokonca do istej miery odôvodňuje aj správanie postáv a posúva túto minimalistickú psychologickú konverzačku niekde inde.70%(9.6.2010)

 • choze
  ***

  Variace na KOSTKU posunutá od hororu k thrilleru. Další charakterově pestrá skupina s všehoschopnými alfa samci i mimoni vržená do uzavřeného prostoru, která si místo s rovnicemi hraje hlavně se světly (až je to trochu legrační) a celý film si pak hraje s psychologií skupiny i jednotlivce. Není to špatné, ale kdovíjak strhující taky ne.(19.3.2014)

 • Dellamorte
  ***

  Čakala som ďaleko údernejšiu vykrádačku " CUBE / AQUARIUM / EL MÉTODO....no nedočkala som sa.(6.6.2010)

 • Aluska88
  ****

  Když spojíte námět vycházející z výborné španělské Metody, skupinku zdánlivě kultivovaně vypadajících lidí, o nichž však vůbec nic nevíme a která se stejně tak dobře mohla o něco dříve ocitnout ve výtahu v hororu Devil, "barevná" krycí jména hlavních postav odvozená z Gaunerů a hudbu podobně laděnou té z Telefonní budky, vyjde Vám značně tísnivý minimalistický (psycho)thriller odehrávající se mezi čtyřmi stěnami, s bravurně vystavěnou atmosférou, důmyslně propracovaným scénářem a příběhem, který je nebývale smysluplný a logický. Vše do sebe zapadá, následující akce potvrzuje předchozí a předchozí nevyvrací následující. V celém snímku jsem snad nenašla jediné slabé místo, ani nenastal okamžik nepochopení, nebo dojem, že věci do sebe nezapadají, jsou zmatené či nepravděpodobné. Závěr není sice nijak šokující, ale příjemně překvapivý a tím tak jen potvrzuje to, že tato Exam nehrála vůbec na prvoplánovost, kde spousta diváků jistě očekává nějaký zdrcující konečný zvrat či mrazivou pointu, nýbrž přirozeně navazuje na celý předchozí děj a logicky tak potvrzuje vše, co se v něm událo.(9.3.2013)

 • Falko

  BAFTA Awards - 1 nominacia: Vynimocny debut - Stuart Hazeldine(18.5.2011)

 • paascha
  *

  Víc než Saw mi to připomínalo Cube. Ale tímto parádním kouskem to bylo jen ovoněné, skutečná kvalita chybí. Jde o značně pitomý pokus na úrovni ročníkové práce netalentovaných trumpet z nějaké slovenské, popř. moravské rádoby akády, která se mocímermo snaží dotáhnout se na FAMU, ale chybí lidi, prachy, nápad, prostě všechno.(17.6.2010)

 • Hrabka
  ****

  Mám rád zapeklité filmy a tento se odehrává i na malém prostoru, takže co víc si přát. Do posledního momentu nevíme, na čem vlastně jsme. Opravdu poutavý mystery thriller. Film, na který má člověk po nějakém čase opět chuť (viděno již opakovaně). 75%(6.2.2011)

 • LiVentura
  ****

  Moc zajímavé.! Výběrovka trochu jinak..(23.10.2017)

 • *CARNIFEX*
  ***

  Osem uchádzačov o zamestnanie prichádza na výberové konanie, v ktorom je záverečnou fázou test, ktorý zabezpečí ten správny výber vhodného kandidáta. Táto skúška je však diametrálne odlišná, s akou sa každý jeden zo zúčastnených doposiaľ stretol. Kto bude víťaz a kto porazený? Niekedy mám pocit, že je lepšie vzhliadnuť jeden dobrý thriller, ako päť priemerných hororov. Tentokrát sa to však nepotvrdilo. Myšlienka "Exam" je výborná, film zaujal pomerne rýchlo, napriek pomalému tempu nijak mimoriadne nenudí, no presto všetko nedokázal zasiahnuť tak, ako som očakával. Ako keby bol bez chuti, nevýrazný, bez zásahu do emócií. A to sa skrátka neodpúšťa ..(14.9.2014)

 • Pilda17
  ***

  Jak už je psáno v obsahu, tak inspirace ze Saw je víc než dost a proto mě film zajímal. Děj není špatný, ale pořádně vyvrcholí až ve skvělém závěru, kde jsem chvilku netušil o co jde... 6/10 = 60%(24.1.2011)

 • Ruut
  ****

  Takhle by měla vypadat výběrová řízení v ČR! Né žádné pitové dvacetileté pipky, hrající si na managerky - ale pěkně boj až na krev. Kostka meet Ďábel meet spousta jiných jednomístnostních dramat a je to fajn koukatelné - ikdyž lepší by to bylo bez špetky filosofovoání a o 15 minut kratší. 70%.(31.12.2010)

 • S.Quentin QUALE
  ****

  Povedený nízkorozpočtový light thriller, který doporučuju všem nezaměstnaným na kterékoli všední dopoledne. Pobavíte se a nebudete se cítit lajdácky! :) Pardon, ne nezaměstnaným, ale práci hledajícím...... A já jdu nažhavenej na Metodu.(4.12.2012)

 • IQ Tiqe
  ***

  Byla jedna otázka a chtěli jednu odpověď. Mě zajímalo v čem tkví problém a film jsem bral jako rébus. Sám bych ho nerozluštil. Film mi dal odpověď, ale nic víc.(12.8.2010)

 • mchnk
  **

  Vezmeme to nejnaivnější ze seriálu Ztraceni a série Saw a dostaneme exem...tedy Exam. Prvotní efekt sice má něco do sebe, ale jde skutečně jen o první a u většiny asi poslední zhlédnutí.. Celkově je to dost směšné, hlavně závěr. Lidský hlídací robot s kamenným vzhledem vše dodělal. A vyznění ? Blondýny nejsou tak tupé, jak se o nich traduje !(26.9.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace