Hubble 3D: Kosmický dalekohled

Kanada, 2010, 42 min

Toni Myers

Toni Myers

Leonardo DiCaprio (vyp.)

Velice krátký dokument, jako bývaly ty, které byly u nás krátce po otevření IMAXu. Mimochodem teď mě napadlo - proč to nepromítali jako před film před Gravitací? To by bylo parádní kombo. Já jsem upřímně čekal více prostoru věnovaného samotnému teleskopu a jeho úpravám, někdo zase slintá po více záběrech nekonečného vesmíru. Dokument toto dělí přibližně půl na půl, takže úplně spokojený nebude asi nikdo. Ale pořád je to mnohem lepší podívaná, než třeba vaření s Láďou Hruškou, žejo.(31.8.2014)

Cely život at uz cilene ci nahodile skládáme do svého identickeho celku. Ten je tvoren temi extrémními, traumatizujícími, euforickymi a vsemi ostatními formami prakticky vesmirneho spektra fragmentu potažmo dnu. Tento snímek pro me osobne je onim jednim fragmentem z jednoho prostého amerického vesmirneho dne, kdy jsem dokazal uniknout od reality lidskosti k euforicke nevinnosti. Kdykoli si vzpomenu, tak se nechci opet probudit. Vraci mi to, co ma pro me zasadni smysl a to jsou emoce, pokoru a lasku. Jsem rad, ze jsem mohl byt soucasti a nikdy nezapomenu!!!(23.1.2014)

[29.06.2014] Kedže mám doma novú 3D plazmu, rozhodol som sa pozrieť si tento IMAX dokument po druhýkrát, tentokrát tak ako to malo byť videné - čiže v 3D a v origináli s komentárom Lea DiCapria. Napriek skvelej forme a výbornému 3D rozmeru, tento dokument bohužiaľ iba škrabe po povrchu a je príliš krátky na to, aby poskytol akékoľvek detailné informácie. Tvorci sa viacmenej zamerali na problémy, ktoré Hubblov teleskop zo začiatku mal a ako ho museli postupne opravovať (a to vo vesmíre riskantnými výstupmi kozmonantov do voľného priestoru). Hlavný dôraz je však kladený na pekný 3D vizuál (ktorý sa fakt podaril a niektoré zábery boli vskutku úžasné), ostatné išlo bokom. Odporúčam skúsiť iný dokument (alebo knihu) o Hubblovom teleskope. Taký prelomový vesmírny ďalekohľad si zaslúži lepšiu prezentáciu resp. väčší priestor, než dostal v tomto kúsku. UPDATE Október 2016: Bola možnosť ísť na to po rokoch do IMAX sály a musím priznať, že na veľkom plátne to dostáva úplne iné grády. Za IMAX formu pridávam štvrtú hviezdu navyše, bol to ozajstný vizuálny zážitok.(15.9.2013)

Tak to bylo vcelku zklamání, virtuální pouť až do velkého clusteru je sice vizuálně výborná ale komentář i sdělené informace už pokulhávají. Pokud se člověk alespoň trochu o astronomické dění zajímá nedoví se zhola nic nového. Dokument skončil dříve než se k něčemu dostal. Záběry z oprav jsou velmi zajímavé ale také hodně prostříhané. Škoda.(10.2.2014)

Překrásný 45 minutový dokument o výpravě do kosmu. Mnoho lidí si zde stěžuje na nezajímavost. To já nemohu ani náhodou. Mně to přišlo zajímavé více než dost. Vesmír miluji a z této oblasti mám nakoukáno více než by bylo zdrávo. Tento dokument se nestaral až tolik o taje a pozoruhodnosti vesmíru, jako spíš o samotnou výpravu astronautů. Divák dostal možnost zhlédnout život atronautů v jejich lodičce, jejich určitě velmi psychicky náročné okamžiky při opravě teleskopu, či nácvik těchto oprav. Záběrů z teleskopu příliš mnoho naservírováno nebylo. Každopádně ty co naservírovány byly jsou velmi působivé a byl by hřích si je promítat v nižší kvalitě než je ta maximální možná. Mně se to celkově líbilo, a to tak že velmi. 4*(1.1.2012)