První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

Willy Kufalt

Životopisný film o slavné zpěvačce mě hodně bavil zejména do chvíle, než se z Loretty Lynn ve filmu ta slavná zpěvačka stala. Nepovažuji to za paradox, protože děj se pak přesune k typickému dění po závratném vzestupu hvězdy na vrchol včetně všech slastí a strastí ve světě showbyznysu, jak to lze vidět v skoro každém hudebním filmu s hlavní postavou zpěváka nebo zpěvačky a trochu jsem se původně obával, aby nebyl v tomto duchu úplně celý film. První polovina ve znamení rodinného a vztahového dramatu mě hodně vtáhla, nesla v sobě krásnou atmosférou amerického venkova, dokázala v zkratkovitém podání převést na mě spoustu vzájemně odlišných emocí. Druhá polovina plynula alespoň za doprovodu pěkných písniček Loretty Lyn a k závěru mj. pěkným způsobem navázala na linku s rozmanitým manželským vztahem mezi Lorettou a Doolittlem. A po celý čas zde zůstává silnou devizí bravurní výkon Sissy Spacek, která po třicítce dokázala na velkém prostoru hravě ztvárnit 15-tiletou holku a všechny písně navrch se zdařilým napodobením hlasu původní interpretky i nazpívala. Moc pěkné. [75%] ()

Falko

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

nascendi

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky. ()

Pecival

Country není zrovna, eufemisticky řečeno, můj šálek kávy, což je pro film, kde ho není zrovna málo poněkud nevýhodná startovní pozice. O Sissy Spacek platí naštěstí pravý opak. Jinak se jedná o docela zajímavý příběh. V době vytváření "umělců a hvězd" manažery, případně různými pochybnými soutěžemi, bylo velmi příjemné sledovat mámu 4 děcek (pak 6) trmácející se po hospodách a barech. Parádní vyobrazení manželské podpory, kdy jeden tlačí druhého nahoru a přestože to občas skřípe, vždycky se to dá nějak vyřešit. Tommy Lee Jones s blond přelivem, na mě ze začátku působil trochu nepatřičně, ale zvykl jsem si na něj, což bylo dobře protože sehrál stejně důležitou roli jako hlavní představitelka. A souhlasím s ním, že Sissy vypadala mnohem lépe bez make-upu :) ()

freddy

Perfektní snímek, na kterém jsem nenašel ani jedinou chybu. Nic mi zde nechybělo, herecké výkony byly velmi přesvědčivé, příběh byl snadno uvěřitelný, a k tomu skvělá country hudba. Celému snímku vévodí naprosto vnyikající a bezchybná Sissy Spacek, které jsem její roli snadno uvěřil a která si Oscara beze sporu zasloužila, protože předvedla výjimečný herecký výkon v roli country zpěvačky Loretty Lynn. Ale blýskl se i Tommy Lee Jones, jehož výkon taktéž velmi přesvědčivý. Velmi se mi líbil i děj, celý příběh byl prostě vynikající. A samozřejmě musím zmínit skvělou country hudbu, která v tomto snímku neměla chybu. A ten konec, ten závěrečný song, to byla úžasná tečka celého filmu. Já jsem nadšený a dávám maximální hodnocení. ()

• Malou perličkou je vek zúčastnených. Helm ako filmový otec Sissy je iba o deväť rokov starší, Phyllis Boyens-Liptak v úlohe matky Claire dokonca iba o dva roky. (classic)
  • Rodný dom Webbových bol pre potreby filmu znovu vystavený v Hurricane Mills, koncertné zábery potom nakrútili filmári v Ryman Auditorium v Nashville, ktoré hostilo v rokoch 1943-1974 Grand Ole Opry. (classic)
  • Sissy Spacek si rovnako pochvaľovala prínos režiséra a kameramana, ktorí nechali hercov dané scény zahrať podľa ich naturalu - neriadili sa nijakým plánom. „Michael svojim zverencom veril, čo bol mimoriadny, ba priamo revolučný prístup,” chválila ho herečka. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted