První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

lillien

Viděla jsem to kdysi jako holka a tehdy se mi film líbil mnohem víc. Děcko je ještě schopné ocenit hýkavou triviálnost country, kdy si u toho ještě vesele zahopká, zatímco v dospělosti, pokud se někde nezabrzdí, už ho tento hudební styl může trochu nudit. V celém filmu se mi jakž takž líbila jen jedna písnička a to byla paradoxně I fall to pieces od Patsy Cline, o které se domnívám, že byla i jako zpěvačka zajímavější, než Loretta. lorettin životní příběh je vlastně pohádka o venkovské, nedovzdělané, chudé naivce, která nadaná hlasem a zpívající od srdce se vlivem cílevědomého a lehce despotického manžela nechá dostrkat na podia. Ani vrchol kariery, kdy Loretta bojuje s únavou, vyčerpáním a jistým syndromem vyhoření, který si kompenzuje prášky, není nic, co lze považovat za opravdu dobré drama. Sama si to vybrala. Do toho porodila několik dětí a občas se porafala s manželem. Prostě nic, co by mě zvedlo ze židle. Vychvalované herecké výkony spočívaly u Sissy v tom, že se byla schopná tvářit jako odpudivá, praštěná čtrnáctka a pak si nasadit směšnou, naondulovanou paruku a trefit se do playbacku. Pro mě neskutečně průměrný film a důkaz, že ne každý snímek oceněný v dětství nebo mládí mě ještě po letech osloví. ()

Houdini

NFR 2019, Oscar 1 : Herečka HR - Sissy Spacek + 6 nominací: Nejlepší film, Kamera, Výprava, Střih, Zvuk, Scénář - A ()

NinadeL

Klasicky pojatý muzikál věnovaný zpěvačce country. Film se dostal tehdy i k nám, ne snad pro ty oscarové vavříny, ale protože Loretta Lynn (1932-2022) byla skutečná dcera horníka. Vedle Sissy Spacek a Tommyho Lee Jonese září hlavně Beverly D'Angelo jako předčasně zesnulá Patsy Cline (1932-1963). ()

Falko

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

freddy

Perfektní snímek, na kterém jsem nenašel ani jedinou chybu. Nic mi zde nechybělo, herecké výkony byly velmi přesvědčivé, příběh byl snadno uvěřitelný, a k tomu skvělá country hudba. Celému snímku vévodí naprosto vnyikající a bezchybná Sissy Spacek, které jsem její roli snadno uvěřil a která si Oscara beze sporu zasloužila, protože předvedla výjimečný herecký výkon v roli country zpěvačky Loretty Lynn. Ale blýskl se i Tommy Lee Jones, jehož výkon taktéž velmi přesvědčivý. Velmi se mi líbil i děj, celý příběh byl prostě vynikající. A samozřejmě musím zmínit skvělou country hudbu, která v tomto snímku neměla chybu. A ten konec, ten závěrečný song, to byla úžasná tečka celého filmu. Já jsem nadšený a dávám maximální hodnocení. ()

lesumir

Nuda v Brně celé dvě hodiny! Spacek dostala Oscara za co? Omfg, nedovedu pochopit, proč hraje 14ti letou holku někdo, komu je 21 a vypadá tak na 31! Nabarvenej Jones a trapny scenar.... ()

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

nascendi

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky. ()

Willy Kufalt

Životopisný film o slavné zpěvačce mě hodně bavil zejména do chvíle, než se z Loretty Lynn ve filmu ta slavná zpěvačka stala. Nepovažuji to za paradox, protože děj se pak přesune k typickému dění po závratném vzestupu hvězdy na vrchol včetně všech slastí a strastí ve světě showbyznysu, jak to lze vidět v skoro každém hudebním filmu s hlavní postavou zpěváka nebo zpěvačky a trochu jsem se původně obával, aby nebyl v tomto duchu úplně celý film. První polovina ve znamení rodinného a vztahového dramatu mě hodně vtáhla, nesla v sobě krásnou atmosférou amerického venkova, dokázala v zkratkovitém podání převést na mě spoustu vzájemně odlišných emocí. Druhá polovina plynula alespoň za doprovodu pěkných písniček Loretty Lyn a k závěru mj. pěkným způsobem navázala na linku s rozmanitým manželským vztahem mezi Lorettou a Doolittlem. A po celý čas zde zůstává silnou devizí bravurní výkon Sissy Spacek, která po třicítce dokázala na velkém prostoru hravě ztvárnit 15-tiletou holku a všechny písně navrch se zdařilým napodobením hlasu původní interpretky i nazpívala. Moc pěkné. [75%] ()

ainny

Havířova dcera... neuvěřitelný příběh, který psal scénárista Život osobně. Nádherný písničky a skvělá Sissy Spacek. Nechybí v něm ani smích ani pláč. Poprvé jsem ho viděla v kině a byl to parádní zážitek. U nás doma je nařízeno povinné sledování minimálně jednou ročně. ()

classic

Ako výhodu beriem, že v bravúrnom životopisnom filme režiséra Michaela Apteda o šikovnej a úspešnej country speváčke Lorette Lynn hrá fenomenálna SISSY SPACEK, ktorá je najprv ako 15 ročná ! Tak herečka, ktorá má počas nakrúcania 30 rokov, hrá mladú Lorettu, kde je o polovicu mladšia ako v skutočnosti ! Aj to sa dá ? Veru, že áno, či skôr občas, ak máte po ruke šikovnú herečku, tak dokáže divy. Po druhé, Sissy si naspievala všetky pesničky, čo je obdivuhodné. Po 3. bol som zvedavý na oscarový výkon, lebo viem, že je talentovaná herečka z Malickovho Zapadákova, alebo prelomového De Palmovho Carrie a som extrémne nadšený a spokojný, tak Sissy sa svedomito prevtelila do Loretty Lynn, o ktorej som nič nevedel, a teraz ju práve počúvam pri písaní komentáru. Ďalej výborné obsadenie o Tommy Lee Jonesa, ktorý občas lezie na nervy, ale inak som nemal voči nemu žiadne výhrady, určite na seba týmto výkonom upozornil. Zahral si manžela Doolittla Lynna. Film má taktiež dobrú kameru, strih, výpravu, scenár, zvuk a samozrejme aj hudbu. Ešte spomeniem sympatickú Beverly D'Angelo, ktorá si zahrala jej konkurentku Patsy Cline, pričom z obidvoch dám sa stanú priateľky, ale Patsy tragicky zahynie, a tak Loretta vyčerpaná do extrému spieva a spieva, zrúti sa, lebo nevládze, ale po čase sa postaví na pódium slávneho Grand Ole Opry. Krásny hlas krásnej ženy rovnako krásny hlas jej predstaviteľky s krásnou tvárou herečky Sissy Spacek, ktorá mi svojim výkonom vytrela nadobro zrak ! Ďakujem Vám Sissy Spacek. PS: Ešte k originál názvu filmu, posledné slovo je samozrejme dcéra, ale ona je dcéra baníka, alebo baníková dcéra, názov odkazuje k profesii jej otca, ktorý makal v bani, tam sa zodral, kde prišiel o zdravie. Na filme je vidieť zápal po veci, lebo sú tu okamihy, keď si len tak zaspieva, po čase dostane gitaru, spieva najprv pred deťmi, potom sa zbaví stresu, aby ohúrila sálu s 10 000 ľuďmi. Začiatky sú všade ťažké. ()

UncleG

Myslím, že tenhle podařený snímek jednoznačně ukazuje, že na Kántrymjůzyk je třeba se dívat trochu jinak, než jak je u nás zvykem. Zatímco v čechách frčí taková ta klukovská romantika spojená s táborákem a "stopy karibů" , v Americe jde o způsob vyjádření a kulturu nižších sociálních vrstev. Proto tenhle (všeobecně dost nenáviděný) hudební žánr nezatracuju. Samozřejmě česká Country music je v podstatě kravina - Zatímco v Americe ta hudba skutečně má hodnotu určitý sociální výpovědi. A o tom taky "Havířova dcera" vypráví. (To jsem ale chytrej, co? Žasněte... ) Navíc Tommy Lee i Špačkovic Sissina předvádí ve svém "vztahu" velmi věrohodné výkony, takže vzniknul film, na kterej se čas od času rád podívám. Na závěr ještě poznámka k dabingu: Původní verze a verze dabovaná jsou obě ú-p-l-n-ě o něčem jiném! V originále je Loretta sympatická "prostá" holka z venkova, která se nevyzná v šoubyznysu, potřebuje toho svýho "Djůa", aby se měla o koho opřít a celkově působí sice trochu jedoduše, nicméně mile. Naopak Hana Ševčíková se svého partu zhostila se stejnou vervou, jakoby dabovala Joy v seriálu Jmenuju se Earl - a z Loretty se rázem stala protivná, ukřičená a primitvní nána. Diametrální rozdíl v tomto případě nabývá až tragickejch rozměrů. ()

kaylin

Tohle je film, kde mohla skvělá Sissy Spacek dokázat svoje herecké mistrovství a hlavně i svou všestrannost. Naprosto zasloužený Oscar za její výkon. Skvěle se na ni kouká a věříte jí každou přeměnu, každou scénu. Tommy Lee Jones je jí pak skvělým parťákem a film má tu správnou zemitost. ()

rt12

Pokud jde o mladičkou Lorettu je to ze strany Sissy přesně o HRANÍ. Nutno říct, že Spacek ji skvěle zahrála, ale snad nikdo neuvěří a nemůže říct, že vypadala jako čtrnáctiletá dívka. To je jedna z mála věcí, která drhla. Film má při zdánlivě pomalém tempu spád. Je obdivuhodné, že Spacek vše i vyzpívala. Velkou trefou byla role obhroublého manžela v podání Tommy Lee Jonese. Ten mě opět přesvědčil o tom, že dokáže zahrát (a dobře) cokoliv. Velmi pěkný film. ()

Dont

Sissy Spacek a Beverly D'Angelo moc hezky zpívají, ale pozitivně rozhodně nemůžu vnímat fakt, že první z obou jmenovaných hrála Lorettu Lynn jako „sotva čtrnáctiletou“ holku i jako o mnoho let starší zpěvačku. Sorry, ale těch čtrnáct se jí prostě nedalo vůbec věřit. Dospělou Lorettu zvládla už na jedničku. Kladně hodnotím dobrý výběr country songů, jako fanoušek country jsem v tomto ohledu nebyl zklamán. Zásadní problém jsem měl se scénářem, za tohle se dávala nominace akademie? Některé dialogy byly příliš naivní až křečovité, Tommy Lee Jones chvílemi působil jako kůl v plotě. Na čtyři hvězdy První dáma country music postrádala dostatečnou kvalitu. ()

Martin741

Jo, jo, do vseobecneho rozhladu patri klasicky pop a la Beatles, Kantry, hippies, rnb, jazz, blues. celkovo vsak len dalsi nudny film o dievcatu, ktore sa stalo slavnou county spevackou. Nuda, vatovo plane plky, zas nuda, vatovo plane plky - a na tejto scheme to jede cely film . 55 % ()

danecek24

38. Zlatý Glóbus za rok 1980 - cena (2) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Sissy Spacek + nominace (2) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Tommy Lee Jones, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Beverly D'Angelo ()

zette

Priznam se, ze nez jsem si tento film pustil, zadnou Lorettu Lynn jsem neznal. Vlastne ani jeji pisnicky mi nebyly povedome. Country mi ale nevadi (pokud se nejedna o ceske mutace) a pisnicky i atmosferu filmu jsem si celkem uzil. Hezky zivotopisny film, hodne se mi libilo vykresleni hornickeho mestecka v Kentucky, kde se Loretta narodila. Herecke vykony taky dobre. ()

pakobylka

Co by byla ... bez něj. A co by byl on ... bez ní. Jejich vzájemný vztah sice nebyl ani zdaleka ideální, ale musel být velice silný, když přestál dokonce i její slávu. Neboť opravdová láska není jen čarokrásnou, něžnou a choulostivou růží, pečlivě opečovávanou a s citem zalévanou kdesi v závětří růžového sadu. Mnohdy vykvete jako tuhý, nepoddajný a otužilý plevel, který musí tvrdě bojovat s nepřízní osudu někde při kraji prašné cesty, sužovaný spalujícím letním žárem i krutými zimními mrazy. Snímek se přidržuje okamžiků, které jsou důležité - pro kariéru hlavní hrdinky i pro její osobní život, a naplňuje tak všechno, co správný životopis naplnit má. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted