Frankenstein Must Be Destroyed

Horor / Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 1969, 97 min

• JohnnyD

Tak toto už je príliš. Frankenstein Must Be Destroyed nemá nič spoločné s novelou Mary Shelleyovej. Celá mytológia okolo Frankensteina je redukovaná na výmenu mozgov. A na rozdiel od predošlého dielu po nudnej prvej hodine filmu neprichádza zaujímavá zápletka, len bolestivé dokonanie ďalšej povinnosti hororového fanúšika.(29.8.2012)

Další díl z kladivářské série a rozhodně nedělá ostudu ostatním. Dokonce Cushing v roli barona neváhá sekat hlavy či znásilňovat. Příběh je jako vždy o tom, jak je Frankenstein nucen se schovávat před lidmi, aby mohl uskutečňovat své pokusy. Tentokrát mu díky vydírání slouží mladý pár a společně se snaží transplantovat mozek jednoho génia do těla druhého. Frankenstein byl nucen trochu improvizovat. Jeho kolega z branže, onen génius, totiž přišel na to, jak uchovávat živé buňky, takže by bylo možné některé geniální mozky neustále uchovávat, místo toho aby tlely v zemi. Frankensteinovi bylo slíbeno, že mu formuli prozradí, bohužel se ale předtím zbláznil. Tudíž baron musel urychleně přendat mozek z umírajícího těla do nového, lehce ho opravit a zbavit duševní choroby, aby zjistil tajemství. Všechno ale nejde podle plánu.(12.1.2010)

Hammer. Zvláštní. Jakkoli mi tento charakter Victora Frankensteina přijde nejlepší - a že tady je skutečně padouch par excellence -, film samotný už zdaleka tak dobrý není. V podstatě jde o tuctovou vyprávěnku o zločinci a jeho obětech, ať už těch vydíraných, nebo více či méně náhodných, která je ozvláštněná motivem lékařské znalosti výměny mozků (a snahou získat recept na uchovávání mozků i bez těla). Jednotlivé krutosti jsou příjemné, ono tolik popisované znásilnění, se odbude pohledem na obličej ženy v křeči, a jedním z dalších kladů tohoto snímku je vedle podmanivé atmosféry ještě Veronica Carlsonová, překrásná a vyvinutá Frankensteinova oběť. Daleko horší je slaboučký děj, nelogické díry ve scénáři, naprosto zbytečné postavy policistů (a zvlášť ta jako-že-komická figura inspektora), které se po dvou třetinách filmu prostě přestanou objevovat, a hlavně skutečnost, že kromě barona Frankensteina (jako vždy skvělého Petera Cushinga) se bez výjimky všechny postavy chovají jako idioti. Bez výjimky. A to nekonečně rozčiluje.(23.10.2014)

V tomto díle je Cushingův Victor Frankenstein nejhorším padouchem ze všech - vyhrožuje, vydírá, vraždí, znásilňuje ... Celý film je poznamenán zbytečnou délkou. 1 hodina a 40 minut by nevadila u takových děl jako Curse nebo Revenge of Frankenstein, ale zde by stačilo o půl hodiny méně. Děj je dobrý a napínavý až v závěru, ale celá první hodina a čtvrt je taková nijaká. Z prvních pěti dílů hammerovské série, které jsem zatím viděl, je tento rozhodně nejslabší. Ale výborně jsem se pobavil hned na začátku při scéně, kdy si Victor sundává tu masku. Takhle mě ještě žádný Hammer horror nerozesmál :-)(30.7.2008)

Vše začíná uřízlou hlavou... Temná noc, mlha se neklidně povaluje při zemi a zlo číhá kdesi ve stínech. Cynický, ďábelský, arogantní P.Cushing má plán a kvůli jeho naplnění jde i přes mrtvoly (doslova). A když se v černé perelíně naklání ke spícímu strážnému, připomíná více krvežíznivého upíra, než barona Frankensteina... Hammerovka s přiměřeně naturalistickými záběry, kde je řezání a vrtání hlavy mimo kameru působivější a mrazivější než přímé záběry. Závěr se mění v osobní drama s touhou po pomstě. Po všech stranách vydařený snímek, ve kterém funguje vše - atmosféra sklepní laboratoře, blázince i krajiny v mlze, kamera, hudba a v neposlední řadě herecké výkony. Jeden z nejlepších Frankensteinů proslulého anglického studia - alespoň pro mne.(31.3.2016)

• - Peter Cushing oné inkriminované scény litoval a dokonce se Veronice Carlsonové omlouval. (liquido26)

• - Kontroverzní scéna znásilnění musela být přidána téměř na konci natáčení. Hlava společnosti Hammer, sir James Carreras, si myslel, že film postrádá sex. (liquido26)