Frankenstein Must Be Destroyed

Horor / Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 1969, 97 min

Vše začíná uřízlou hlavou... Temná noc, mlha se neklidně povaluje při zemi a zlo číhá kdesi ve stínech. Cynický, ďábelský, arogantní P.Cushing má plán a kvůli jeho naplnění jde i přes mrtvoly (doslova). A když se v černé perelíně naklání ke spícímu strážnému, připomíná více krvežíznivého upíra, než barona Frankensteina... Hammerovka s přiměřeně naturalistickými záběry, kde je řezání a vrtání hlavy mimo kameru působivější a mrazivější než přímé záběry. Závěr se mění v osobní drama s touhou po pomstě. Po všech stranách vydařený snímek, ve kterém funguje vše - atmosféra sklepní laboratoře, blázince i krajiny v mlze, kamera, hudba a v neposlední řadě herecké výkony. Jeden z nejlepších Frankensteinů proslulého anglického studia - alespoň pro mne.(31.3.2016)

Frankenstein popáté a tentokrát úplně jinak... Zcela ignoruje předešlé díly a ani se nesnaží o vytvoření mostra, ale transplantuje mozek jednoho vědce jinému... Nemůžu říct, že by mě příběh nebavil, to opravdu ne, atmosféra byla klasicky hammerovská, rozuměj výborná, ale trochu mě rozhodila proměna samotného barona Frankensteina... Z lehce šíleného vědce se stal naprostým parchantem... Vydírá, vraždí a dokonce i znásilňuje ženy... A to mi přišlo už dost zbytečné, do filmu a k samotné postavě se znásilňování žen absolutně nehodí... Ale i přes tuto výtku, se jedná o hodně dobrý film, který musím rozhodně doporučit...(17.10.2014)

Hammer. Zvláštní. Jakkoli mi tento charakter Victora Frankensteina přijde nejlepší - a že tady je skutečně padouch par excellence -, film samotný už zdaleka tak dobrý není. V podstatě jde o tuctovou vyprávěnku o zločinci a jeho obětech, ať už těch vydíraných, nebo více či méně náhodných, která je ozvláštněná motivem lékařské znalosti výměny mozků (a snahou získat recept na uchovávání mozků i bez těla). Jednotlivé krutosti jsou příjemné, ono tolik popisované znásilnění, se odbude pohledem na obličej ženy v křeči, a jedním z dalších kladů tohoto snímku je vedle podmanivé atmosféry ještě Veronica Carlsonová, překrásná a vyvinutá Frankensteinova oběť. Daleko horší je slaboučký děj, nelogické díry ve scénáři, naprosto zbytečné postavy policistů (a zvlášť ta jako-že-komická figura inspektora), které se po dvou třetinách filmu prostě přestanou objevovat, a hlavně skutečnost, že kromě barona Frankensteina (jako vždy skvělého Petera Cushinga) se bez výjimky všechny postavy chovají jako idioti. Bez výjimky. A to nekonečně rozčiluje.(23.10.2014)

Nezdá se mi, že jde o nejslabší kousek této série. Podle mého názoru se dokonce jedná o jeden z těch lepších filmů o baronu Frankensteinovi. Dialogy jsou vymazlenější a má to poutavý příběh. Největším up-gradem však dosáhl samotný Frankenstein v podání znamenitého Petera Cushinga, který se tu stává už typickým hajzlem. Neváhá pro svou práci vydírat, znásilňovat a vraždit. Celé mi to přišlo napínavější, od začátku se pořád něco děje, až to po 100 minutách ukončí typické destrukční finále. Fisher klasicky odvedl dobrou práci, bavilo mě to a ani hodiny jsem tentokrát nehlídal. Spokojenost.(28.12.2010)

Další díl z kladivářské série a rozhodně nedělá ostudu ostatním. Dokonce Cushing v roli barona neváhá sekat hlavy či znásilňovat. Příběh je jako vždy o tom, jak je Frankenstein nucen se schovávat před lidmi, aby mohl uskutečňovat své pokusy. Tentokrát mu díky vydírání slouží mladý pár a společně se snaží transplantovat mozek jednoho génia do těla druhého. Frankenstein byl nucen trochu improvizovat. Jeho kolega z branže, onen génius, totiž přišel na to, jak uchovávat živé buňky, takže by bylo možné některé geniální mozky neustále uchovávat, místo toho aby tlely v zemi. Frankensteinovi bylo slíbeno, že mu formuli prozradí, bohužel se ale předtím zbláznil. Tudíž baron musel urychleně přendat mozek z umírajícího těla do nového, lehce ho opravit a zbavit duševní choroby, aby zjistil tajemství. Všechno ale nejde podle plánu.(12.1.2010)

• - Kontroverzní scéna znásilnění musela být přidána téměř na konci natáčení. Hlava společnosti Hammer, sir James Carreras, si myslel, že film postrádá sex. (liquido26)

• - Peter Cushing oné inkriminované scény litoval a dokonce se Veronice Carlsonové omlouval. (liquido26)