Kamarádi balónci

• Česko Kikoriki (více)

Svět veselých kulatých balónků je plný dobrodružství a dobré nálady. Nikdy se mezi sebou neperou, každý z nich je jiný a má i své vrtochy. Společně však naši kamarádí vyřeší nejednu záhadu či problém. Experimentují s těmi nejzábavnějšími stroji, objeví úžasnou sílu snů a dokonce přinutí sluníčko, aby svítilo, když je špatné počasí. (oficiální text distributora)

Gemini

Soudruzi Kotěnočkin a Rusakov by se asi dost podivili, kdyby Kikoriki sledovali, protože víc než co jiného na mě celý tento skutečně mnohadílný cyklus působí jako kontinuální projekt nějaké filmařské školy. BTW pan Kotěnočkin už sice v době vzniku prvních dílů tohoto seriálu nějaký ten rok odpočíval na pravdě boží, ale dvorní výtvarník seriálu "Jen Počkej, Zajíci!", Svetozar Rusakov, byl tehdy ještě činný (a podílel se dokonce na posledním příběhu Vlka a Zajíce), takže by se tomu skutečně sám divit mohl:) Kikoriki totiž mají jednotnou formu, ale nevídaně široký záběr, pokud jde o žánry a příběhy jednotlivých epizod. Typicky ruské charaktery a rekvizity se objevují tu v naivní pohádce, tu ve sportovním dramatu, tu v satirickém podobenství třeba o feminismu, tu v komorní sci-fi, jindy zas v mysteriózní zápletce, jasné žánrové parodii, poctě (Poe, Hitchcock) anebo taky v naprostém WTF (moje oblíbená epizoda o tom, jak se z jedné postavičky stane jogínský guru a téměř všechny zblbne do toho, aby žili ze vzduchu a slunečního svitu, ač se blíží zima, a poslední vzdorující je nakonec téměř zlomen, upadne do kataleptického stavu, skutečně nastane zima a ostatní se domluví, že ho snědí;)). A pak jsou tu taky díly čistě propagandistické. Ano. Epické putování po krásách ruské krajiny až do města Omsk, kde se oslavuje genialita vynálezce rádia, to vše podkresleno dokonale vystiženou hudbou, to se zkrátka musí vidět:) Pokud tedy mám Kikoriki hodnotit jako celek, jde o úkol dost těžký, protože jednotlivé epizody jsou díky své diametrální obsahové odlišnosti hodně jinde i pokud jde o nějaká hodnotitelná kritéria kvality. Proto je výsledek na úrovni 60%. A je tomu tak asi správně, protože toho skutečně zajímavého je tu pomálu a hlavně jde o řemeslo a - opět to řeknu - jakási filmová cvičení. ()