První polovina se odehrála ve stylu nezáživné akademické nudy historických filmů Otakara Vávry ze 70. a 80. let. Druhá hodina přinesla výrazné zlepšení, ale na víc než slabší tři hvězdičky to není. -------- Film se promítal v českých a slovenských kinech pod oficiálním distribučním názvem Rosa Luxemburgová. V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1985.(11.5.2019)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(31.1.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,500,000(20.7.2010)

• Pohrobek

Poměrně zajímavý pohled na život největší německé revolucionářky, pacifistky a socialistky Rosy Luxemburg, kterou s přehledem ztvárnila Barbara Sukowa.(7.3.2005)

Netvrdím, že jde o nepovedený film, jen se mě neoslovila hlavní hrdinka, byť výkony Barbary Sukowé byly skvělé.(30.4.2019)

Komplikovaná struktura a osobně zřejmě velmi do postavy vžitá Barbara Sukowa; docela poctivá práce, odvážná politická intence tvůrkyně (a ráznost, s jakou diváka nutí s revolucionářsky naladěnou aktivistkou prvních dvou desetiletí minulého století soucítit: nechává ji psát dopisy, číst své názory a závěrečných několik minut s černým plátnem a emočně napjatou hudbou má být místem, kde pro samé slzy nad smrtí (zavražděním) hrdinky člověk nebude schopen vstát ze sedačky - žel, zřejmě to nikterak nezafungovalo; a v tom je hlavní "prohra" snímku).(19.11.2010)

• giblma

Rosa je ženská jak z křemene - řeční jak o dušu, je zásadová a tvrdá nejen k ostatním socialistům, ale hlavně k sobě. Typická hrdinka, kterou si hned oblíbíte. Obzvlášť, pokud máte rádi zápaďácké levičáky stejně jako já. Hvězdička za toho Poláka co hraje Poláka v Plechovém bubínku.(18.11.2010)

Tento film o Rose Luxemburgové natočený v polovině 80. let v západoněmecko-československé koprodukci funguje tam, kde o 14 let starší východoněmecký film "Navzdory všemu" o Karlu Liebknechtovi selhává. Zatímco liebknechtovský projekt se soustředí na (poněkud šablonovitě podanou) ideologickou stránku věci a libuje si v davových scénách ponechávajících minimum prostoru pro vnitřní svět hlavních postav, luxemburgovský projekt se naopak až úzkostlivě zaměřuje na hrstku hlavních hrdinů (zejména ústřední partnerskou dvojici Luxemburgová - Jogiches) a jejich vnitřní a intimní život, jejichž prostřednictvím jsou teprve nazírány jejich politické postoje a jejich společenská angažovanost. Film o Rose Luxemburgové - který se dokonce nebojí poukázat ani na některé (jakkoliv třeba nečetné) názorové rozpory mezi Luxemburgovou a Liebknechtem (v jedné scéně ke konci filmu Luxemburgová vyčítá Liebknechtovi, že hovoří v novinových frázích - jako by tušila film, který o něm jednou bude natočen :) - tak působí výrazně věrohodněji. Při porovnání obou filmů - bereme-li s jistou dávkou zjednodušení jeden jako reprezentanta "socialistického" východního bloku a druhý jako reprezentanta "buržoazního" západního bloku - se rovněž ukazuje (přinejmenším v tomto případě) neplatnost úvahy sovětského filmového teoretika J. S. Gromova, který ve své knize, jež vyšla v 70. letech v překladu i u nás, apeloval: „Proti reakčně mytologickému hrdinovi nutno postavit Hrdinu, opravdovou významnou lidskou osobnost, která koná velké a ušlechtilé činy. Ideologický spor s buržoazní kinematografií to je, v rozhodující míře, spor o hrdinu a spor hrdinů. (…) Soudobý kapitalismus objektivně nemá osobní zájem na opravdově heroických osobnostech, jsou mu cizí a nepřátelské."(8.6.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1986 - Najlepšia herečka (Barbara Sukowa)(17.2.2013)

Rosu Luxembourg som si zapamatal ako Kozu Rozu z pohnutych dejin 20. storocia. 68 %(8.1.2014)

• MacGuffin

Rosa Luxemburg (Barbara Sukowa) zakládá v roce 1916 s Karlem Liebknechtem (Otto Sander) ,,Spartakusbund´´ (spartakovci), z kterého vzniká roku 1918 Komunistická strana Německa. O rok později vyvraždí ,,Freikorpsoffiziere´´ , vůdčí osobnosti této strany...(27.3.2014)

Růže rudá, trny jako hroty vystrkuje, neskrývaně urguje pěstitele. Příliš krve trápí mě, utápí kořeny země. Rodí se roky a roky, myšlenkově mírové /po/kroky člověka, v dlouhotrvající, nekonečně bolestivé chůzi lidstva.(28.4.2019)

• prezdivaka

Něco takového se jen tak nevidí. Takový formalismus. Hlavní postavy snad i sraly mramor, jak prý kdysi trefně poznamenal Mozart. Naprosto bez reality života a tak plakátově jako kdyby se to natočilo v 50. letech v Československu.(28.4.2019)

Podobné filmy: Mladý Karl Marx https://www.csfd.cz/film/433606-mlady-karl-marx/komentare/ Che https://www.csfd.cz/film/234144-che-guevara/komentare/ Stalo se v Turíně https://www.csfd.cz/film/25552-stalo-se-v-turine/komentare/ Atentát v Paříži https://www.csfd.cz/film/15872-atentat-v-parizi/komentare/(29.4.2019)