The Gorgon

Fantasy / Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1964, 83 min

Medůzí alternativa k trampotám mistra Perseuse formou oldschool gotiky? Proč ne. Po slušném začátku mě zamrzelo vyprchání jakýchkoli náznaků strašidelnosti, což je u hororu podstatným nedostatkem. Maskéři se na ústřední megeře taky moc nevyřádili, takže já zůstávám těsně pod červeným, ale fanouškům gotiky se doporučit dá. 65%(20.1.2015)

Ani by som neveril, že sa tak dobre dá skombinovať grécka mytológia a gotický horor. Fisher+Cushing+Lee boli v 60tych rokoch istota a celý film dýcha klasickou atmosférou opustených zámkov, hmly a tajomnej oblohy rozliehajúcej sa nad Nemeckom 19teho storočia. Do toho dosť zaujímavo prenesený príbeh o Gorgone a skvelá hudba. Radosť pozerať a to hlavne na Christophera Leeho, ktorý je fenomenálny a kradne si celý film (škoda len, že má iba takú malú rolu).(13.1.2015)

Gorgona je dalším koncertem dvou hereckých hvězd, Chrise Lee a Petera Cushinga. Tentokrát si své role jaksi přehodili a je to celkem příjemným osvěžením. Peter je opět skvělý a Christopher mi svými šedivými vlasy a knírem trochu připomíná Einsteina. Zajímavý je nápad se sestrou Medúzy, jež mění lidi pomaličku v kámen, bohužel její paruka s gumovými hady už tak nápaditá není. Ale i tak jsem si po celou dobu mlaskal. P.S: Pobavil mě jeden kiks. Všimněte si, když dojde v lesích u skály v šarvátce mezi Leem a ošetřovatelem Ratoffem, jak v jednom záběru Lee padá doprava ke skále, v dalším záběru Christopher úplně chybí, a v následujícím vybíhá už z levé strany od lesa :)(29.8.2010)

Velmi působivý, stylový, jeden z nejlepších hammerovských horrorů. Cushing a Lee si tentokrát (v kontextu jejich herecké kariéry u Hammeru netradičně) vyměnili "strany". Osmdesátiminutá zábava, postrádající hluchá místa, s typicky silnou, citlivou hudbou, minimální výpravou a dost odbytou maskou Megery. Naopak maskování procesu zkamenění bylo výborné, s tímto filmem vystřelíte vždy do plných.(17.3.2010)

Ponorenie sa do legendy a celková mystika okolo najmladšej gorgóny bola vskutku ukážková. Zaujímavé bolo aj samotné rozpletanie príbehu a krimi pozadie. K tomu ešte treba prirátať pri niektorých momentoch mrazivú atmosféru a hlavne herecký koncert dvoch hereckých velikánov: Ch. Lee a P. Cushinga. Fanúšik Hammeroviek si určite príde na svoje, tento snímok rozhodne patrí k tým lepším. 75/100(28.1.2015)

• - V kinách sa film uvádzal ako dvojprogram s filmom The Curse of the Mummy's Tomb (1964). (beso74)

• - Spoiler: Aj napriek faktu, že Christopher Lee bol uvedený v titulkách ako prvá hviezda filmu, s výnimkou jednej krátkej scény, sa na plátne objavil až posledných 35 minút filmu. (beso74)

• - Spoiler: Představitelka Gorgony Prudence Hymanová byla sťata málem i ve skutečnosti. Ve chvíli, kdy se Christopher Lee rozmáchl mečem, se měla skrčit, ale zapomněla na to. Asistent režiséra však zasáhl včas a odstrčil jí. Scéna byla natočena znovu s figurínou. (liquido26)