The Gorgon

Fantasy / Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1964, 83 min

Ani by som neveril, že sa tak dobre dá skombinovať grécka mytológia a gotický horor. Fisher+Cushing+Lee boli v 60tych rokoch istota a celý film dýcha klasickou atmosférou opustených zámkov, hmly a tajomnej oblohy rozliehajúcej sa nad Nemeckom 19teho storočia. Do toho dosť zaujímavo prenesený príbeh o Gorgone a skvelá hudba. Radosť pozerať a to hlavne na Christophera Leeho, ktorý je fenomenálny a kradne si celý film (škoda len, že má iba takú malú rolu).(13.1.2015)

*** a půl. Líbí se mi staré hororové, nebo sci-fi filmy, kde jsou triky a kulisy ještě vyráběny pouze za pomocí šikovných lidských rukou a neomezená moc PC vizuálu je hudbou budoucnosti. Ta (ne)dokonalost je jednoduše krásná. Zlatá léta hororových filmů. Od určitého momentu jsem si říkala, že postava Barbary Shelley by nějak mohla do mytologie Medúzy zapadat. A i když samotná "vládkyně starého světa" se na scéně objeví jen několikrát, její přítomnost vždy stojí za to. No, uznejte, nebyla i s těmi všemi malovátky docela děsivá?:)(17.4.2016)

Ponorenie sa do legendy a celková mystika okolo najmladšej gorgóny bola vskutku ukážková. Zaujímavé bolo aj samotné rozpletanie príbehu a krimi pozadie. K tomu ešte treba prirátať pri niektorých momentoch mrazivú atmosféru a hlavne herecký koncert dvoch hereckých velikánov: Ch. Lee a P. Cushinga. Fanúšik Hammeroviek si určite príde na svoje, tento snímok rozhodne patrí k tým lepším. 75/100(28.1.2015)

Na dobu svého vzniku to není špatné, ale přišlo mi, že všechny postavy se tam chovají jako po lobotomii, včetně nejinteligentnějších vědců z celé země. Překvapivě jediný, na koho vábení nefungovalo, byl právě doktor (lil si snad při úplňku vosk do uší, či co?) a jeho poskok, kterému pobývat v blízkosti hradu a útočit na lidi nedělalo problém. Kam se vlastně na závěr poskok vypařil, proč nebyl s doktorem? A co se legendy týče, neměl být pohled přes zrcadlo nebo vodní hladinu spíše jistotou, že vše bude ok? A ne že člověk bude ležet týden v posteli? Nebo to těžké hledání profesorova dopisu a co v něm je, když si o té legendě už cvrlikají vrabci na střeše, to mi také přišlo směšné. Nakonec nejvíc mne pobavily kreace Christophera Leeho, který svou postavu pojal mírně výstředně, až uličnicky, a celé to temné a těžké téma velmi dobře odlehčil.(7.6.2017)

Tenhle film mě teda moc nezaujal, ale bylo to spíše tím že na film jsem se prostě těšil a to díky zajímavé zápletce a spojením Cushinga a Leem kteří prostě nějak zklamat nedokážou a tihle dva opravdu nezklamaly, hlavně Lee se svým parádním knírem:-) Co mě ještě překvapilo byla fakt parádní atmosféra která se dala krájet. Ale ted to horší a to je hlavně nuda která se vplížila už první půlhodinu filmu, byla fakt úmorná a měl jsem co dělat abych neusnul. Což se sice nepovedlo ale neměl jsem od toho daleko. Hudba taky nic extra a to nemluvím o tragickém konci kterej mi přišel až moc uspěchanej. Jednou a dost.(21.4.2012)

• - Christopher Lee o snímku prohlásil, že se mohl stát jedním z nezapomenutelných filmů, kdyby však efekty s hady byly reálnější a efektnější. (reich)

• - Spoiler: Představitelka Gorgony Prudence Hymanová byla sťata málem i ve skutečnosti. Ve chvíli, kdy se Christopher Lee rozmáchl mečem, se měla skrčit, ale zapomněla na to. Asistent režiséra však zasáhl včas a odstrčil jí. Scéna byla natočena znovu s figurínou. (liquido26)

• - Barbara Shelleyová, která hraje hrdinku Carlu Hoffmanovou, chtěla hrát rovněž Gorgonu a navrhla, že by si vyrobila paruku, do které by byli vpleteni zelení zahradní hadi, aby to vypadalo více realisticky. Její návrh byl však zamítnut. Když producent Anthony Nelson Keys viděl podobu Gorgony ve finální verzi snímku, řekl Shelleyové, že jí měl poslechnout. Christopher Lee později prohlásil, že jediná věc, která na filmu Gorgona byla špatná, byla Gorgona samotná. (liquido26)