Útěk

Le Refuge

Refuge, The

Hideaway

Francie, 2009, 84 min

Jak hodnotit Útěk? Tři hvězdy málo a čtyři hodně. Každopádně se jedna do jisté míry o film, který ve vás chvíli zůstane. Přesně tak jak to umí Ozon točit. Příběh současných zbohatlíků, dětí, které nemají běžné starosti a kterým jsou existenční problémy cizí, komplikují si však život drogami. Ty dávají jejich životu zcela jiný směr, přichází zbytečná smrt a poté sledujeme příběh dívky, která s touto zkušeností začíná nový život. Tento materiál by mohl být velmi kvalitní látkou, ovšem chtělo by to na něm trošku více popracovat. Hluchých míst je povícero a film zbytečně sráží o kategorii níže.(21.1.2011)

70%. Ten film je na drogovou tématiku příliš měkký, melancholický a korektní. Pokud budeme brát, že film je o mateřství, pak drogová tématika v pozadí je úplně zbytečná, neb nemá žádný vliv na jednání hlavní postavy. Když od toho všeho odhlédnu, jedná se o film se zajímavou genderovou tématikou a problematikou nechtěného početí. Nevím jak to napsat, ten film je takový ................ vyklidněný.(11.2.2014)

Le Refuge skončil a já si řekl „C´est tout?“ Ozon by měl psát/brát lepší scénáristický materiál, pač tomu příběhu fakt chybí šťáva a ku prospěchu vyždímání více emocí bych já trochu více přisolil ty rány osudu hlavních aktérů. Dějově mi to totiž přišlo jen nadhozené, nedomrlé, prostě mdlé…a přitom se vpohodě šlo chytnout alespoň jednoho motivu pořádně a dovést jej do zdárného konce. Abych jen neshazoval, na snímek se příjemně koukalo a i když jsem za jednáním postav neviděl moc konkrétní pohnutky, měly moje sympatie a byly dobře zahrané. 60%(12.1.2011)

Ozon točí z velkých námětů malé filmy, nejinak je tomu v tomto případě. Útěk je jedna pěkná navoněná mýdlová bublina, mihotá se všemi možnými barvami, ale ty problesknou vždy jen na nepatrný okamžik. A než stačíte zachytit vibraci jedné z barev duhy, už je tu jiná, zasvětélkuje a zmizí. A nakonec se rozplyne v jedno zbytečné nic. Zůstane mnoho nevyřčeného, zazní jen kardinální otázka: proč vlastně Útěk vzniknul.(14.4.2013)

...ne že by mě dojímal sám o sobě příběh narkomanů... mám pro tuto zálibu prachmalé pochopení, ať už s tím kdo začne z jakéhokoliv důvodu, přesto si mě Ozonův příběh získal svou nadčasovostí... že stále existují nevyzrálé matky, které chtějí něco vidět, něco dokázat světu, aby pak své dítě opustily a mohly se k němu vrátit zralejší... kolikrát bude muset být takový příběh ještě zpracován, než se toto změní...?(21.4.2013)

• - Při scéně na diskotéce se z reproduktorů line skladba Summer son od Texas (claudel)

• - Isabelle Carré, která hraje postavu Mousse, byla v šestém měsíci těhotenství, když začalo natáčení filmu. (glitter)

• - Na pohřební hostině tlumeně hraje Měsíční svit od Beethovena. (claudel)