V 16. storočí, počas vlády dynastie Chosun, Hwang Jung-hak a Lee Mong-hak vytvoria "Veľkú alianciu" so spoločným snom o lepšom svete. Kým nový vodca Lee sníva o odstránení všetkej korupcie a stáva sa kráľom, legendárny slepý šermiar Hwang, ktorý bol kedysi jeho priateľ, sa vydáva za ním, pretože Lee zabil jeho dobrého priateľa. Kráľ opúšťa svoje kráľovstvo počas japonskej invázie a dvaja bývalí priatelia, Hwang a Lee, sa nakoniec postavia tvárou v tvár v prázdnom paláci, aby zahájili svoj posledný boj. (figliar)

Al44...

Jihokorejský film, který reaguje na historické období japonských vpádů do Koreje. Bohužel se však soustřeďuje spíše na vnitrokorejské frakční boje o moc než než na samotnou japonskou invazi. Nic tu není na začátku ani na konci vysvětleno, což má za následek poměrně dost nesnadnou orientaci v jednotlivých postavách (kdo je kdo, kdo jde proti komu a proč). Celkově tento snímek není bohužel nic extra a příběh ve mě zanechal pocity mírné nudy a povrchnosti. ()

majo25

Videl som už aj lepšie kórejské historické filmy. Hlavným hrdina je urevaný truľo a touto nadávkou ho nespočetne častuje aj slepec, ktorého sprevádza. Už veľmi skoro sa ukáže, že si posmešné urážky právom zaslúži. Naozaj divný "hrdina". Čo sa týka súbojov, som prekvapený, aké nudné a málo nápadité sú. Kto čaká akčnú potýčku s tiahnucimi Japoncami, nedočká sa. Ešteže to celé drží nad vodou prvok pomsty a humor slepca, ktorý dokáže ozaj pobaviť. ()

Z0oMb3E

Kórejčania sa hašteria medzi sebou a Japončíci im zatiaľ plienia krajinu. Každý, kto očakáva od filmu krvavé jatka či scény z bojov bude sklamaný. Nachádza sa tu síce pár efektných šermovačiek a podrezaných hrdiel no na tento druh filmu trocha málo. Z úvodu sa aj tie konajú uprostred noci, takže divák si užije len bzinkot katán a výkriky neštastníkov. Keď sa však dostali z rúška noci dalo sa na choreografiu pozerať. Na to, že Kórejčania sa všade snažia, a niekedy na silu tlačiť romantiku som si už zvykol, no keď film okorenili aj vtipnými scénami prevracal som očami. Tie sa do tohto snímku vôbec nehodia a vyznejú skôr silovo. Podpriemerný snímok, ktorý poteší hudobne, ale dejovo už menej. 2* sú až až. ()

ainny

Zase další kousek do skládačky korejských dějin. Píše se rok 1592, Japonci se chystají vylodit v Busanu a Yi Sun-shin ještě nemá svoje želví lodě. Korejská šlechta, místo aby se semkla, se mezi sebou hádá jako později Češi během národního obrození. Zrovna tohle nelehké období si vybral tvůrce Krále a klauna pro další ze svých počinů. A povedl se mu, i když zdejší hodnocení tomu nenapovídá. Přitom jde o tradičně vizuálně i hudebně dokonalé dílo. Lehkost Krále a klauna film ale nemá a také mě trochu rušila podobnost (zajisté čistě náhodná a přišla mi spíš jako parodie) se Zatoichim, ale výborný konec to vyvážil. Takže já jsem spokojená. 3,5* ()

Lacike

Zaciatok bol dost nezazivny a trochu neprehladny a uz som film skoro vypol, ale potom sa konecne objavil na scene kórejský Zatoichi, ktory dodal filmu komedialny šmrnc. Rozhodne ale od tohto filmu neocakavajte serioznu historicku rubanicu. Nejake suboje tam su, ale na nich film nestoji. Je to skôr taka poeticka volovina s humorom, ktory kazdemu nesadne. 5/10. ()

• První filmová klapka padla 31. 8. 2009. Snímek vznikal v jihokorejské provincii Severní Kjongsang, v urbanizovaném městě Mungjong a v jeho těsné blízkosti. (Conspi)
  • Námět k výrobě snímku poskytla především u jihokorejských čtenářů oblíbená historická grafická novela, tzv. manga, "Like The Moon Escaping From The Clouds". Ta, jsoucí si vědoma historických skutečností, si pohrává s fiktivní příběhem. Jejím autorem je Park Heung-yong. (Conspi)
  • K předstírané slepotě se herec Jung-min Hwan (Mong-hak Lee) v jednom z pozdějších rozhovorů vyjádřil jako o velice náročném a složitém úkolu. On sám se před samotným natáčením hned několikrát vydal do slepecké školy, kde se od pacientů slepotou postižených učil nejenom správným pohybům, ale i komunikaci bez možnosti použití vlastního zraku. (Conspi)