Reklama

Reklama

Disco a atomová válka

  • Česko Disko a atomová válka (festivalový název) (více)
Dokumentární
Estonsko / Finsko, 2009, 80 min

Režie:

Jaak Kilmi

Scénář:

Jaak Kilmi, Kiur Aarma

Hrají:

Kiur Aarma (vypravěč), Jaak Kilmi (vypravěč), Alo Kõrve (vypravěč), Jaan Tootsen (vypravěč), Eduard Toman (vypravěč), Åke Blomqvist (a.z.) (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Sledování finské televize ovlivnilo generaci (sovětských) Estonců, kteří v hravé koláži vzpomínají na dobu, kdy žili v první linii studené války, z jedné strany vychováváni ke komunismu, z druhé bombardováni západní popkulturou, hudbou a televizními seriály. (MFDF Ji.hlava)

Recenze (15)

smatana.sk 

všechny recenze uživatele

Výborne koncipovaný dokument. Len si treba uvedomiť - skôr než niekto začne robiť pokusy s ortuťovou anténou, ktorá "kradne" signál susedom a znepokojuje posádky raketových základní - že dokument pracuje aj s rôznymi fámami a urbánnymi legendami, ktorým sa v informačne izolovanom prostredí "socialistického tábora" výborne darilo. ()

mikroslar 

všechny recenze uživatele

Hezký dokument se správnou mírou nadsázky. Připomněl mi mé dětství, kdy jsem o prázdninách v Bratislavě prvně viděl rakouskou televizi (s opravdovými reklamami, které mne nadchly víc než pořady). Chronologické vyprávění příběhů za železnou oponou, viděné očima těch, kteří za ní museli žít a přitom mohli nahlédnout skrze finskou televizi do života normálního světa. ()

Reklama

Baldrick 

všechny recenze uživatele

Nu což, košile bližší než kabát, Freud primárnější Pavlova. Těch důvodů, proč šli soudruzi do kopru, je rozhodně víc (a ne všechny pramenily v jejich totalitní "ošklivosti" nebo neschopnosti), ale tento patří určitě mezi ty nejdůležitější. Zajímavě uchopeno, s lehkým suchým humorem (zas ten Kaurismäki, ale aspoň s tim autoři umí pracovat) odvyprávěno, ale tak nějak pro televizi, pro pobavení ne úplně hloupého diváka. Čudlácký ČT dabing opět zbytečně sráží (zjednodušuje / deziinterpretuje), s titulky může film zapůsobit silněji. Tedy celkové hodnocení někde mezi 65-70%. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Hodne odlehceny, misty vtipny a jinak hodne zajimavy dokument o obyvatelich Tallinu, kteri meli to stesti, ze za doby Sovetskeho svazu chytali finskou televizi. Kdyz si vzpomenu, jak jsem jako dite vstaval v sobotu v noci na "kino noczne", pravidelne uvadene v polske TV, tak se do role Estoncu umim maximalne vcitit:-). Pobavilo me vypraveni o Dallasu, Knight Rideru. Asi mohlo byt v dokumentu jeste vice informaci, i tak me ale zvolena forma zaujala. ()

blezg 

všechny recenze uživatele

Přesah do dneška: Hezký obrázek o tom, jak dnes, v době ruské invaze na Ukrajinu, probíhá v Rusku "pravdivé informování" o tom, co se ve světě za hranicemi děje. Je to furt stejné, nic se nezměnilo, jiná média než ruská státní jsou blokována. Propaganda a dezinformace. Hanba válčícímu a prolhanému Rusku. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama