Reklama

Reklama

Disco a atomová válka

  • Česko Disko a atomová válka (festivalový název) (více)
Dokumentární
Estonsko / Finsko, 2009, 80 min

Režie:

Jaak Kilmi

Scénář:

Jaak Kilmi, Kiur Aarma

Hrají:

Kiur Aarma (vypravěč), Jaak Kilmi (vypravěč), Alo Kõrve (vypravěč), Jaan Tootsen (vypravěč), Eduard Toman (vypravěč), Åke Blomqvist (a.z.), David Hasselhoff (a.z.), Kari Heiskanen (a.z.), Sakari Kiuru, Sylvia Kristel (a.z.), (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Sledování finské televize ovlivnilo generaci (sovětských) Estonců, kteří v hravé koláži vzpomínají na dobu, kdy žili v první linii studené války, z jedné strany vychováváni ke komunismu, z druhé bombardováni západní popkulturou, hudbou a televizními seriály. (MFDF Ji.hlava)

Recenze (12)

Baldrick 

všechny recenze uživatele

Nu což, košile bližší než kabát, Freud primárnější Pavlova. Těch důvodů, proč šli soudruzi do kopru, je rozhodně víc (a ne všechny pramenily v jejich totalitní "ošklivosti" nebo neschopnosti), ale tento patří určitě mezi ty nejdůležitější. Zajímavě uchopeno, s lehkým suchým humorem (zas ten Kaurismäki, ale aspoň s tim autoři umí pracovat) odvyprávěno, ale tak nějak pro televizi, pro pobavení ne úplně hloupého diváka. Čudlácký ČT dabing opět zbytečně sráží (zjednodušuje / deziinterpretuje), s titulky může film zapůsobit silněji. Tedy celkové hodnocení někde mezi 65-70%. ()

blezg 

všechny recenze uživatele

Přesah do dneška: Hezký obrázek o tom, jak dnes, v době ruské invaze na Ukrajinu, probíhá v Rusku "pravdivé informování" o tom, co se ve světě za hranicemi děje. Je to furt stejné, nic se nezměnilo, jiná média než ruská státní jsou blokována. Propaganda a dezinformace. Hanba válčícímu a prolhanému Rusku. ()

Reklama

Aelita 

všechny recenze uživatele

Jeden z režisérů filmu říká: "Zatím je pro mne těžké oddělit fantazii od reality, protože mi dnes ta sovětská realita, na kterou si pamatuji ze své minulosti, zdá se být více pohádková než ta skutečná realita. Mám v hlavě podivnou změť, zmatek. Takže můj film "Disco a atomová válka" je právě o smíšení těchto dvou realit. Je to vyprávění o sovětských estonských dětech v době studené války. My tu pohráváme s myšlenkou toho, že podvědomě jsme se octly na přední linii této války. Náš dětský rozum "vyhodily do povětří" západní filmy, televizní reklama a popkultura, kterou vysílala finská televize. V podstatě však ta televize nám změnila pohled na svět a život." ____ Socialismus rozvrátily nikoliv tanky a rakety (i když finančně ano), ale seriál Dallas, banány, punčocháče, disko a džíny - to je právě ten neodolatelný a spolehlivý kapitalistický softpower, lákadlu kterého lidé v socialistických zemích podléhali o to snadněji a ochotněji, o co více je státní propaganda vychovávala k uvědomělé střídmosti. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Hodne odlehceny, misty vtipny a jinak hodne zajimavy dokument o obyvatelich Tallinu, kteri meli to stesti, ze za doby Sovetskeho svazu chytali finskou televizi. Kdyz si vzpomenu, jak jsem jako dite vstaval v sobotu v noci na "kino noczne", pravidelne uvadene v polske TV, tak se do role Estoncu umim maximalne vcitit:-). Pobavilo me vypraveni o Dallasu, Knight Rideru. Asi mohlo byt v dokumentu jeste vice informaci, i tak me ale zvolena forma zaujala. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Zaujímavý dokument ukazujúci, akou nápaditosťou disponovali ľudia, ktorí mali záujem a potrebu nahliadnuť za ideologickú ohradu, ktorou boli obkolesení. Ich správanie mi je veľmi blízke, pretože v Bratislave  sme žili rovnakým problémom a každý zháňal konvertor na systém PAL, ktorý umožňoval sledovať vysielanie viedenskej televízie. Zaujímavé bolo, čo všetko sa stalo symbolom toho iného sveta, do ktorého sa snažili ľudia nahliadnuť. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama