Dirty Dingus Magee

Komedie / Western

USA, 1970, 91 min

I'LL SHOOT HIM IN THE BACK. IT'S THE CODE OF THE WEST! Jako nebylo to špatné, ale prostě Sinatra už je tu přeci jen trošku postarší a Kennedy vždycky hraje ty své ťulpase. Jako oddychová záležitost to svůj účel ovšem splnilo a párkrát jsem se opravdu pousmál.(4.1.2015)

Hoke Birdsill (George Kennedy) je na cestě do San Francisca, když se v Novém Mexiku setká s Dingusem Mageem (Frank Sinatra). Ti dva se již nějakou dobu znají, Dingus si momentálně přivydělává čím se dá, nejvíce ho však živí jeho dlouhé prsty. To pocítí na vlastní kůži i Hoke, když ho Dingus obere nejen o klobouk, nýbrž i o v něm uloženou hotovost... Burt Kennedy westernové komedie docela umí (Podporujte svého šerifa!), tohle je ale poněkud slabší kousek. Jsou tu místa k mírnému pousmání (trubač troubí budíček a vojáci hromadně sešplhávají z bordelu, kde trávili noc, což velitel netrpělivě stopuje; milostné zvyky indiánů, kde u svatební noci musí být přítomny všechny dostupné staré báby), celkově to však mnoha nápady neoplývá. Za vidění proto stojí nejspíše vypracované nohy indiánek a zajímavá vizáž Franka Sinatry, který tu spíše připomíná Charlese Bronsona.(10.8.2005)

Frankovi nepochybně komedie seděly a i ve westernu si nepočínal špatně (Sergants 3 či 4 For Texas), Dingus Magee je však taková ztřeštěnost, že její zařazení má v Sinatrově filmografii poněkud svébytnou (a přiznávám, že z mého pohledu i dost rozpačitou) pozici. Přesto to není špatný film a divák se určitě dokáže pobavit (nástup před bordelem je za dvě minuty, což si velitel chválí).(11.7.2009)

• - Postava Dingus Billy Magee měla podle scénáře pouze 19 let. Po obsazení Franka Sinatry musela být přepsána. (Mol)