Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

• Nový Zéland

• Austrálie

Hansel & Gretel

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Horor

USA / Německo, 2013, 87 min (Director's cut: 98 min)

Dosud jsem při každém setkání s čarodějnicí pouze cudně klopil oči a nasucho polykal, ale s tím je nyní konec. Když jim může Jeníček s Mařenkou ustřelovat koště zpod zadnice, tak já můžu taky. Jen zatím nemám ten správný arzenál a taky mi trochu chybí Mařenka, která by mne spolehlivě vytáhla z průšvihu. A určitě bych se do něj dostal, protože i Jan s Marií prochrápali začátek každého souboje s čarodějnicí a nechali s sebou pěkně poházet, než přelstili její čárymáryfuk. Nicméně na nedostatek krvavé zábavy si rozhodně nehodlám stěžovat u Evropské komise a ani americkou vojenskou misi za záchranu klasických pohádek nepovažuji v tuto chvíli za adekvátní řešení.(26.8.2013)

Kdyby mě někdo jako malému takhle barvitě vyprávěl Jeníčka a Mařenku, nebo kdybych se podíval jako malý na začátek tohodle filmu, tak bych nejspíš skončil někde na psychiatrický léčebně. :D Od očekávání průměrného příběhu jsem dostal dost nadprůměrnou řežbu, která byla doplněna vymakanýma hračičkama, co se týče zbraní. Pár přešlapů by se dalo taky najít. Jeníčka cukrovkáře bych ještě pochopil, kdyby se to odehrávalo v dnešní době, ale když to je o mnoho let dříve, tak nevím nevím. Některé ksichtíky čarodejnic byly slabší. Mohly být více hrůzostrašnější, ale chápu, že se nedá zavděčit všem.(26.5.2013)

Po sérii německých zpracování pohádek bratří Grimmů jsem si potřebovala něčím spravit chuť. Krvavý koktejl stříkající ze zlých čarodějek byl naprosto skvělou volbou. Plácám se po rameni a nevím ani po kolikáté v životě děkuji své kouzelnické intuici. Co si z toho člověk odnese za poučení, když už tak jsme v pohádce. Většina zlých čarodějnic žije v Augšpurku a okolí. Pokud tam nebydlí, aspoň tam jezdí na sabaty. Podtrženo, sečteno, Německo z toho vychází jako říše zla. Marcipán na podlaze Perníkové chaloupky vypadá úplně jako staré vyschlé dřevo, z čehož plyne, že se má sníst, než stihne z mandlové hmoty metamorfovat zpátky ke stromu.Třetí poučka je, že je jedno, jak mocná bílá či temná čarodějka jste, rána stromem do hlavy vás sice nemusí úplně spolehlivě zabít, ale rozhodně vám rozhodí čakry.(31.5.2015)

Díry ve scénáři, že by jimi propadli všichni herci, vršící se náhody, nelogičnosti, neprokreslené charaktery, divný mix středověku a moderních technologií a celková nekonzistence, ale vem to čert. Nebo spíš čarodějnice. Film má vynikající úvodní titulky, které tvoří papírové postavičky a výseky z dobových novin, zábavnou akci, využité 3D, kvalitní děsivé masky čarodějnic a hlavně "troll Edward":), občas však docela nevěrohodné (zejména krev). Arteton má konečně nějaké charisma, ale Renner působí poněkud zplihle a nevýrazný Thomas Mann (oslavenec z Project X) je nějak podezřele v kurzu, protože hraje i v dalším únorovém filmu - Nádherné bytosti. Gore je v rámci žánru nečekaně drsný, ale nikoliv samoúčelný. Horší je to však s vulgarismy, které působí rušivě a některé hlášky vynuceně (You gotta be fuckin' kidding me). *Spoilery* Za největší scenáristicky nesmysl považuji to, že sourozenci nepoznali, že se vrací do svého rodného města. Ano, žili za ním, ale to se tam nikdy nevypravili, neslyšeli jeho jméno nebo snad utrpěli amnézii? Nemluvě o klíčových motivacích čarodějnic, které se po zamyšlení jeví jako zcela scestné. Mají za to, že pokud jim neublíží oheň, budou neporazitelné. Jenže lovci čarodějnic dokazují, že babizny lze rozstřílet rotačákem, vytrhnout jim srdce, prostřelit mozek hořícím šípem, useknout hlavu lopatou nebo nasekat vnitřnosti na masovou směs, když prolétnou nastraženými železnými lanky. P.S. Otravná byla také zrzka, která byla vždy ve správnou chvíli na správném místě. 70 %. [Kino, 3D s titulky](15.2.2013)

Norský nováček se velké produkce skutečně nebojí. Nabrnkne dobře vypadající herce, do toho udělá pár gore záběrů a kamerových fines jako z 3x tak drahého a mnohem více nabubřelého Van Helsinga a jedeme. 90 minut nonstop srandy a zábavy, aneb Jeníček a Mařenka pro dospělé a milovníky alternative přistupu ke klasice. Jasně, je to hovadina jako blázen, ale rukopis a odhodlání tvůrců je velmi symaptické.(29.1.2017)

• - Film nebol premietaný kritikom pred jeho distribúciou. (Crybaby)

• - Tvůrci původně do role Gretel zvažovali obsazení Diane Kruger , Evy Green a Noomi Rapace. Postavu nakonec ztvárnila Gemma Arterton. (JoranProvenzano)

• - Film se měl objevit v kinech už v roce 2012, ale kvůli konkurenčním projektům byl přesunut až na rok 2013. (S.U.E.S.)