Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Janko a Marienka: Lovci čarodejníc

• Nizozemsko

Hansel & Gretel

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Horor

USA / Německo, 2013, 87 min (Director's cut: 98 min)

Kdyby mě někdo jako malému takhle barvitě vyprávěl Jeníčka a Mařenku, nebo kdybych se podíval jako malý na začátek tohodle filmu, tak bych nejspíš skončil někde na psychiatrický léčebně. :D Od očekávání průměrného příběhu jsem dostal dost nadprůměrnou řežbu, která byla doplněna vymakanýma hračičkama, co se týče zbraní. Pár přešlapů by se dalo taky najít. Jeníčka cukrovkáře bych ještě pochopil, kdyby se to odehrávalo v dnešní době, ale když to je o mnoho let dříve, tak nevím nevím. Některé ksichtíky čarodejnic byly slabší. Mohly být více hrůzostrašnější, ale chápu, že se nedá zavděčit všem.(26.5.2013)

|| Scenár: Tommy Wirkola | Hudba: Atli Orvarsson | Produkcia: Will Ferrellm Adan McKay, Kevin Messick, Beau Flynn | Distribúcia: Paramount Pictures, MGM | Štúdio: MTV Films, Gary Sanchez | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 225,703,475 $ || Vrámci Fantasy Horor v B kategórií neskutočne funkčné. Vlatne by sa dalo povedať, že od momentu, keď si človek zvykne na gýčovitú perníkovú chalúpku a kostými, tak je to pútavá jazda od začiatku do konca. Dopomáha tomu kontrolovaná metráž a výborná réžia: bitky a strelba ešte nikdy neboli tak "realistické" - vrámci žánru a kategórie. Ešte raz by som to ale asi nedal, takže nie 4, ale veľmi silné 3. 70% | Blu-Ray 3D, THX, HU DTS |(17.6.2013)

Zhlédnuto v 3D kině. Cool verze Jeníčka a Mařenky se nebere už od počátku nijak vážně a v tom je největší výhoda tohoto filmu. Dovoluje totiž tvůrcům popustit uzdu jejich fantazii a vše je možné. Doslova vše, například gramofon či defibrilátor. ;-) Naštěstí pro film je zde ale režisér, který krom těchto vylomenin dokázal dát ději nějaký lad a slad a nějakou tu mytologii, takže to není vyloženě jen o cool scénách. Ne, není tam nic, co byste bezpečně neodhadli, ale myslím, že vyložený průser, co se příběhu týče, to fakt není. Navíc 3D v pár momentech potěší a co je hlavní, ve 2D to nevypadá divně a film nemá scény, které by vůbec naznačovaly, že tam jsou nějaké 3D efekty (podle toho, co mi spolubydlící, která nejdřív byla na 2D a pak se mnou na 3D verzi, řekla). Jeremy a Gemma jsou parádní sourozenci a tu zrzku chci domů. ;-) V momentě, kdy (diabetik) Jeníček pronesl: Whatever you do, don't eat the fucking candy! jsem věděl, že to je ultimátní guilty pleasure, které zkrátka a dobře nemůžu ohodnotit jinak, než plným počtem. A neříkám, že k tomu nepřispěla i luxusní čarodějnice Famke Janssen. Pokud budete hledat akční výplach, neváhejte a sáhněte po tomto filmu. 100 %.(31.3.2013)

Brutálně zábavná, krvavá komedie / pohádka. Hlavní duo tam furt hláškuje a zabíjí čarodějnice arzenálem za kterej by se nestyděl ani Blade. Dávaj jim dělový rány do ksichtu boxerem a prostě je likvidujou nejrozmanitějšími, pokud možno krvavými způsoby. Neustále se něco deje. Jeníčka balí sexy čarodějka dobračka a k všudypřítomným bitkám hraje rocková hudba. Něco takhle bezva tu nebylo od Příběhu Rytíře.(21.9.2013)

Nacpáním čarodějnice do pece to vlastně celé začíná. Jeníček a Mařenka si udělají slušné jméno a my jsme poctění příběhem, kdy si je coby lovce čarodějnic pozve (asi voláním z radnice – to je jen drobné rýpnutí, nesrovnalostí je tu nespočet) starosta jednoho středověkého městečka. Následně už tahle story složitější zkoušky z logiky nezvládá. Ale je to fuk. Pro mě nikterak výjimečný Tommy Wirkola, který se mimo jiné předtím (ještě v Evropě) snažil, aby to seklo zombiekům v esesáckých uniformách, se soustředí na akci, kožené ohozy, krvavé flákance, drsné hlášky, velké středověké bouchačky, epileptický střih, výstřih Gemmy Arterton a počítačové triky, ignoruje naopak fyzikální zákony a logiku. Možná je vtipné, že Jeníček trpí cukrovkou, ale jeho dílo se jinak skládá z náhod a absurdních momentů, kterým dát palec nahoru prostě odmítám. Nadšení holt ještě film nedělá, to se u mě drželo tak hlavně díky zmiňované Gemmě Arterton. A to je, přiznejme si, docela málo..(24.3.2013)

• - Retro-futuristický steampunkový štýl zbraní a techniky navrhol a vlastnoručne vyrobil dizajnér Simon Boucherie spolu s Wirkolom. (Greenpeacak)

• - Tvorcovia čerpali inšpiráciu od ranných hororových komédii Sama Raimiho ako Armáda temnôt (1992). (Greenpeacak)

• - Když je Mařenka (Gemma Arterton) ošetřována trolem, je dobře vidět její šrám na čele. V dalších záběrech si lze povšimnout, že jeho tvar se změnil. (Geriel)