Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

• Nový Zéland

• Austrálie

Hansel & Gretel

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Horor

USA / Německo, 2013, 87 min (Director's cut: 98 min)

Džej a Em mají své scénáristicky slabší chvilky, nad tím ale mávnete hned po první dvacetiminutovce koštětem. Když si totiž Jeremy Renner dělá z čarodějnic boxovací pytle a Gemma Artenton k tomu pálí z kuše na všechny strany, hlásí se o slovo poctivá fantasy rubanice, jaká v kinech dlouho nebyla. A nejspíš zase ani nebude. Kdy naposled fungovaly v podobně laděném snímku trefné gagy? Wirkola má pod čepicí.(15.2.2013)

Diabetický Jeníček, mongoloidní Mařenka, těžký kulomet, rychlopalná hi-tech kuše, motorkářské ohozy a perníková chaloupka, co vypadá jako břichobol kolotočářské dcerky. Podle těchto tagů něco, co přinutí Grimmovic bráchy zase nasraně mlátit ohnilou lebkou do víka rakví. To by to ovšem nesměl dostat do ruky ultimativní norský řezník, který je schopen i z takových ingrediencí namíchat temný, výpravný a zábavný anihilační koktejl, u něhož opět budou hnědopichové hrát Logika a dštít síru na abdéritní a infantilní percepci jejich pomatené müsli, avšak slaboduchý divák opustí Cinestár se širokým, blahoslaveným úsměvem. Jen je trochu škoda, že Jeníček s Mařenkou tu první ježibabu, co způsobila jejich doživotní trauma, nesežrali. Bylo by to dokonalé. Upřímně doufám, že po tomhle brzy napadne další Mrtvý sníh!(6.3.2013)

Spíš než Jeníčka a Mařenku mi to připomínalo vymítače ďábla… Doporučuji pouštět dětem před spaním, pokud máte chorobnou touhu vyměňovat jim plenky i v pubertě. Jinak obyčejný akční film, který se snažil mít vtipné hlášky, ale moc mu to nevyšlo. Je to sice divná matlanina všeho možného, ale koukat se na to dá.(3.1.2014)

Velice slibný počátek se zvráceným přístupem k pohádce a několika cool šílenými nápady rychle vyšumí. Scenárista vyložil karty příliš brzo (resp. měl jich málo), již v polovině filmu nemá takřka nic, čím by vybočil z konceptu triviálních, ba snad i primitivních akčních béček. Závěr pak k absenci pestrosti přidává ještě závažné logické díry... Nicméně sledování sexy latexové Mařenky a hlav čarodějnic vybuchujících s pravidelností tiku švýcarských hodinek zůstává i tak zábavné. Tempo filmu zabraňuje vzniku nudy. Jeníček a Mařenka v sobě snoubí jistou dávku originality a klasické výplachové akční zábavy. Není to kulervoucí nářez, ale stále se jedná o uspokojivý zážitek. 6/10(10.6.2013)

Zatím to nejzábavnější co jsem mohl tento rok vidět (DC verzi). Od doby Van Helsinga, tady nebyla žádná taková šupa tohoto ražení. Tomu říkam adaptace Grimů, plná sprostých slov, krvavé akce - neboli porcování čarodejnic, masek u kterých by si radostí povzdechl i Del Toro, brutálního Jeníčka a sexy Mařenky, co si fanda akčních filmů může přát více? "Don't eat fucking candy"(16.5.2013)

• - Marlene Stewart k filmu navrhla téměř 100 kostýmů. (elixir)

• - Když Jeníček (Jeremy Renner) a Mařenka (Gemma Arterton) dorazí k perníkové chaloupce jako děti, Mařenka utrhne kousek bílého "rampouchu" a sní ho. V příštích několika záběrech je však rampouch opět celý a neporušený. (SFalconJ)

• - Famke Janssen v rozhovoru v Cannes řekla, že hlavní roli čarodějnice Muriel přijala, protože musela splácet své hypotéky. (JoranProvenzano)