Televízny film na motívy rovnomennej poviedky Ivana Alexejeviča Bunina. Dej sa odohráva na vidieckom šľachtickom sídle, kde spoločnosť letných hostí trávi čas naplnený tiesnivou nudou, nepokojom a nevyslovenými túžbami. V tejto atmosfére prežíva mladý študent Levický svoje prvé citové vzplanutie ku krásnej Valeriji, ktorá si s jeho mladíckou plachosťou zahrá krutú hru. (oficiální text distributora)

Flego

Poeticky ladená dráma znudenej spoločnosti kdesi na vidieckom sídle. Mladý Žorž Levický trpí neuspokojenou túžbou k staršej Valeriji, ktorá sa s ním pohráva, a zvláštnym vzťahom k mladučkej Zojke. ()

Autogram

Teraz neviem, či Bunin opisoval od Maupassanta alebo naopak. A či Liška od Morriconeho alebo naopak? Je ale pravda, že vďaka hudbe má aj tento lyrický príbeh o roztopašných figúrkach vyššej ruskej spoločnosti na dovolenkovej chate veľmi príjemnú letnú atmosféru. Vždy ma fascinoval erotický náboj v dielach klasikov, ktorý by tu bol prítomný asi aj bez vyzlečenej Valérie v jazere. –––– A vy mu za odmenu na pár hodín požičiate jojo. Predpokladám, že ho v noci z rúk nikomu nedávate. ()

rivah

Zádumčivou lyriku Buninovy prózy se rozhodl režisér oživit poetikou Jakubiska, jeho stylem obrazů a zvuků. A vyšla z toho jakási neurčitá směska. ()