Tony Rome

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1967, 110 min

Dobrý typ detektivky, ale se zatraceně nudným scénářem. Tentokrát mě Frankie nechal zcela klidným.(15.5.2009)

Phil Marlowe se převtělil do jistého Tonyho Romea, aniž ztratil na vtipu ; hraje ho Sinatra, a vůbec ne špatně, floridské slunce zahnalo chmury černofilmu, děvčata se předvádějí v bikinách a v úloze vysloužilého boxera Packyho je k spatření Rocky Graziano, Stallonovi nevalně podobný. Slušná nenáročná zábava, na rozdíl od výrazně slabšího pokračování s chandlerovským názvem "Dáma v cementu" a odstrašující úvodní písničkou Nancy S.(14.2.2016)

Má to feeling 60-tych rokov, krásne baby, obrovské autá, súkromné očko a nespočet skvelých hlášok, ale i naťahovaný scenár a nie príliš rýchle tempo rozprávania. Prvý z dvoch príbehov detektíva Tonyho Romea, voľné pokračovanie sa volá Lady in Cement.(17.1.2019)

Pěkný úvod s písničkou o Tony Romovi v podání Sinatrovi dcery Nancy. A potom detektivka od Marvina H. Alberta – o Tony Romovi napsal čtyři, dvě byly zfilmované. Sledování filmu se doporučuje rozšířit o kouření a pití (něčeho dobrého), sledování vysokých a štíhlých žen (ve filmu) a vedení vtipných hovorů – stačí jen občas něco drsně satirického prohodit (třeba o márnici nebo sexu). Pro Franka Sinatru, soukromého detektiva, to dopadlo dobře; ve svých pětapadesáti by mohl také dopadnout hůř než Malcolm, kterého sice vidíme na pár vteřin, ale je jasné, že má leccos za sebou. Pozn: Další příběh Tonyho Roma se jmenuje Dáma v betonu (Lady in Cement), tedy ne v cementu, jak se tu (výše či níže) uvádí, "to by tak byla, akorát bílá, jak nějaká víla" - ať tady máme taky nějakou hlášku, a ještě navíc rýmovanou na la la la. - A pokud cement, tak to raději Ciment s Metalikou ve Francovéj Lhotě".(28.1.2017)

Tohle je přesně ten typ detektivky, kterej mám rád. Hlavní hrdina je mužný a čestný chlapík od rány, ale umí v tom chodit. Není to žádnej lev salónů ani největší eso pod sluncem, jeho vyšetřovací metody jsou silně deduktivní, přesto ale mnohdy taky schytá nějakou tu na šišku, což však bere sportovně a s humorem. Případ zavede Romea do prohnilé zbohatlické rodiny, jejíž tajemství postupně odkrývá. V první polovině je to skvělá zábava, ale dál už je silně znát, že tvůrci vaří z vody a neškodilo by o asi deset minut prostříhat. Tony skoro celej film perlí jeden cynickej názor za druhým, dost často humornej. Vlastně jsem měl při koukání takovej pocit domáckosti, jako kdybych to už někdy viděl nebo četl. Je to totiž hodně podobný Philu Marloweovi, tedy v jeho pozdějších dílech. Atmosféra a podobně. Protentokrát písničku nenazpíval Frankie, ale jeho dceruška Nancy a musím říct, že i ona umí. Herecký výkony jsou většinou kvalitní a přesvědčivý. Frankie sice už přestal s výběrem náročných rolí, ale stárnoucí soukromý očko mu jde docela věřit. Podtrženo sečteno, film je někde těsně nad průměrem, ale milovníky starých kriminálek určitě potěší. Mimochodem, snímek se dočkal o něco lepšího pokračování Žena v moři.(20.10.2006)