Pohádka o Labakanovi volně podle Wilhelma Hauffa. Krejčí Labakan dostane zakázku na šaty pro bohatého kupce.  Labakan si ušité šaty vypůjčí a jde v nich ven. Všichni ho považují za pána, zvlášť když platí zlatými knoflíky, které ze šatů utrhává. V jedné hospodě se seznámí s princem Omarem, který jede za svým otcem, kterého nikdy nevděl, protože byl odvezen z domu jako malé dítě. Má vzácnou dýku, kterou se má prokázat. Labakan mu ji v noci ukradne. Na smluveném místě na něj čeká sám sultán, Labakan mu dýku předá, a sultán prohlásí Labakana za svého syna. Omar je dostihne a prohlásí Labakana za podvodníka, ale je zajat a odveden v poutech. Sultánova žena pozná Omara, protože se jí o jeho tváři zdálo. To ale sultánovi jako důkaz nestačí. Sultánka se spojí s princeznou, která byla Omarovi zasnoubena. Ta vyslechne rozhovor Labakana s Omarem ve vězení, ve kterém Labakan nabízí, že mu umožní útěk, když ho nechá být princem. Sultánka prosadí zkoušku, při které oba musí ušít roucho. To Omar nedokáže, naopak krejčí Labakan ano. Ale sultánovi to pořád nestačí. Nakonec rozhodnou dvě skříňky, ze kterých si má každý jednu zvolit. Labakan si zvolí skříňku s nápisem Štěstí a bohatství, Omar s nápisem Čest a sláva. V Omarově skříňce je dýka, v Labakanově jehla. Labakan je prozrazený a mají mu být useknuty ruce... (TV Nova)

zdeny99

Falešný princ je slovenský remake našeho starého Labakana s finanční pomocí z Mnichova. I proto se jedná o výpravnou pohádku, která byla natáčena v chorvatském Dubrovníku, který dozajista připomíná v pohádce orientální svět. Spolupráce s Německem se skutečně vyplatila, i proto je výsledkem precizní filmařská práce s neokoukanými herci čtyř států (Němci, Slováky, Jugoslávci a také s pár Čechy). Mě se z herců nejvíc líbil skutečný princ a především půvabná Kamila Magálová v roli princovy matky, která tou dobou měla teprve 34 let. Naopak jugoslávský herec Svetislav Goncič v hlavní roli mě velice zklamal. V porovnání s Eduardem Cupákem ze starší verze jasně prohrál. Zároveň i děj pohádky není tak poutavý jako původní Labakan, čemuž odpovídá slabší průběh zkoušek, které musel falešný princ s tím skutečným podstoupit. Nebýt finančního příspěvku ze Západního Německa jednalo by se o podprůměrnou pohádku, která by zřejmě nebyla ani natočena. Takto je to alespoň lepší průměr díky hercům, kameře a neokoukaným exteriérům. [941. hodnocení, 24. komentář, 55%] ()

MM_Ramone

V roku 1984 natočil slovenský režisér Dušan Rapoš rozprávku "Falošný princ". Labakan je krajčírsky učeň, ktorý by chcel byť bohatý a žiť v blahobyte. Je to však leňoch, podvodník a klamár. Keď sa mu naskytne príležitosť, tak sa začne vydávať za vznešeného sultánovho syna Omara. Nakonec však sultánova manželka odhalí jeho lož. Nikdy som nemal rád takéto variácie na arabské, orientálne príbehy. Takže ani Rapošov "Falošný princ" na mňa nijak zvlášť nezapôsobil. ** ()

Anderton

To si tu robíte s tými dvojhviezdičkovými hodnoteniami srandu? Čo mám ešte pre boha od československej rozprávky čakať viac? Falošný princ vyzerá výpravne, má super kostýmy a masky, ponúka klasickú rozprávkovú myšlienku, ktorá osloví ako deti, tak dospelých. Peknú princeznú, šarmantného princa a hlavného hrdinu, ktorý musí dostať poriadnu lekciu od a do života. Určite najlepší Rapošov film a vianočná klasika. ()

klerik

Výpravná a kostýmová záležitosť. Ako jedna z mála osmanských rozprávok je točená v pekných lokáciách mimo štúdia, takže sa na ňu dobre pozerá. Problém je akurát v príbehu. Klasická zápletka zámeny je práliš slabučká, aby uniesla film a chýba tu nejaký dramatickejší moment... ()

Flego

Rapošov debut v západonemeckej koprodukcii ( výrazná výprava ) sa vcelku podaril, rozprávka má svoje kúzlo a oproti českej verzii z 50-tych rokov je podporená animáciou. Gonciča nahovoril Ľubo Roman. ()

Aljak

Na to, že je táto rozprávka z roku 1984, tak treba uznať, že na svoju dobu je to naozaj vydarené. Táto klasická rozprávka o Labakanovi so všetkými svojimi esenciami a závanom orientu ma celkom dostala. Veľmi pekné kostýmy, dôvtipné dialógy, dej so všetkými rozprávkovými náležitosťami a zaujímavou zápletkou postavenou na zámene postáv - to všetko vytvorilo výbornú kompozíciu. Akurát tá spievajúca ihla bola na mňa trochu moc :D Ale inak super, 4* ()

zette

Scenar spatny neni, mam rad takove orientalni pohadky. Jen nechapu tempo filmu, ktere se neskutecne vlece a neverim, ze dokaze zaujmout pozornost ditete. Promarneny potencial, celkem se divim, ze tehdy debutujici Rapos mel hned prilezitost tocit koprodukcni film. ()

Juto

Príbeh o nepravom princovi. Dobrodružný príbeh z ďalekého Orientu o krajčírskom tovarišovi Labakanovi a jeho kamarátke Ihličke. 6/10 ()

honz

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil. ()

Piri

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno(?) a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre. ()

lemonova

Za tú hudbu by sa nemusel hanbiť ani Jarre. Celkovo ide o vydarenú rozprávku s dobrým castingom, nerozumiem tým 55 percentám. ()

cure

Moja obľúbená rozprávka, ktorú môžem každý rok. Spojenie nemeckých peňazí a slovenského filmárstva bola dobrou voľbou. Pekná výpravná rozprávka so zaujmavým príbehom a veľmi sympatickým hlavným hrdinom. K tomu ako bonus pekný hudobný motív. Jediným mínusom je výkon pravého princa. No a zariadenie na rušenie odpočúvania je tu efektné.... rovnako ako aj pán Effa. ()

ujovana

Vynikajúa rozprávka. Hudba, obsadenie, dabing. Videl som urývok staršieho falošného princa v českej produkcii a bolo to niečo hrozné(asi také niečo ako český dabing filmu Kráľ drozdia brada). Skvelá zápletka a ponaučenie na konci. Rapošov vydarený kúsok. ()