Králova řeč

The King's Speech

Kráľova reč

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 895)

Film vychází ze skutečné události. Albert, mladší syn britské panovnické rodiny, se sejde s neortodoxním logopedem Lionelem Lougem roku 1926, děj filmu provází diváka od tohoto prvního setkání až k počátkům druhé světové války. Věřte, je to úžasná podívaná. Téměř celým filmem se line ladná klavírní melodie, na této vlně se odehrává příběh nesourodé dvojice - monarchy a logopeda. Colin Firth jako Albert vytváří svým postavením napětí, logoped Lounge (Geoffrey Rush) pak napětí odlehčuje. "Královský mozek jistě ví, co dělá pusa". Příběh graduje a spěje k závěru s dosažením naplněného úsilí. Hezké momenty jsou např. v křesle svatého Edvarda nebo při závěrečném proslovu, kdy Albert hovoří do rozhlasu. Asi jsem fanda a nadšenec, film jsem totiž v kině zhlédl již dvakrát ( pokaždé mě naplnil vnitřním klidem :-) ).(26.2.2011)

Kdyby tímto způsobem bylo zfilmováno více historických událostí osobnostního charakteru, dějepisu by přibyl určitě nejeden fanoušek. Prostředí britské rodiny monarchů s sebou přináší nutnou dávku škrobenosti, jinak, řekněme si to narovinu, by to nebyl příliš snímek věrný reáliím, ale ehm, americký. Díky bohu jde o ryze britský film, jehož kouzlo stojí na scénách, jimž vévodí duo Firth-Rush. Ti dva když se sejdou, předvádějí neskutečný herecký koncert, až člověk zapomíná, že ty skvělé dialogy jim někdo napsal. Palce jsem původně držel Bertiemu v jeho závěrečném projevu. Po skončení The King´s Speech jsem je však držel i Colinovi při jeho aspiraci na zlatého paňácu. Ne nadarmo. 85% P.S.: Bylo milé vidět Colina a Jennifer Ehle opět v jednom filmu.(4.3.2011)

Ohlodáme-li tuto královskou šunku až na kost a dostaneme ke dřeni, zjistíme, že Králova řeč vypráví nanejvýš patetický příběh o tom, jak se naprostý outsider a ňouma vypracoval a všem to natřel. Elegantněji řečeno a sofistikovaněji odvyprávěno, jak se bratr následníka trůnu, který nikdy neměl respekt ani otce ani nastávajícího krále a který od raných monarchistických let trpí koktavostí, si nakonec posadil korunu na svou urozenou hlavu a ovládl svůj hlas, kterým povzbudil svůj lid.(6.3.2011)

Ono to možná na první pohled vypadá jako film o tom, jak statečný král našel odvahu porazit svojí vadu z dětství a pronesl legendární řeč, ale o tom tento film primárně není. Hlavní roli zde hraje přátelství dvou lidí, kteří nemají prakticky nic společného. Přátelství, které pomůže šlechtici a později králi, jenž má problémy sám se sebou, najít potřebnou sebedůvěru, aby mohl vykonávat funkci, pro kterou nebyl předurčen. Firth podal bez pochyb životní výkon, avšak na Rushe by se nemělo zapomínat, protože bez jeho charismatu by ten vztah dvou hlavních postav fungoval o poznání hůře.(12.3.2011)

Začnu negativně. Králova řeč je sice krásný film, ale přeci jen bych za letošek poměrně jednoznačně udělil Oscara Černé labuti, která je jak dějové zajímavější, tak filmařsky odvážnější a celkově jsem z ní měl o dost větší "umělecký dojem". Králova řeč je zkrátka "jen" komorně natočeným silným životním příběhem, který ale dle mého v historii filmu nijak nevyniká. Ale konec plků, v historii zabřednout nehodlám. Film jsem si užíval již od počátků a jeho provedení mi naprosto sedlo. Celkově to pro mě ani tak nakonec nebylo filmem o (jakkoliv úchvatném) boji Jiřího VI. se svým handikapem, jako především o údělu nejen královských členů, ale celkově lidí, kteří si svou životní dráhu nemohou vybrat, resp. jim byla již od narození vybrána. A pokud si jí i přesto vybrat chtějí, jako Jiřího bratr, většinou to s nimi nedopadne nejlépe. Colin Firth v tomto filmu konečně vystoupil ze stínu připitomnělých romantických komedií a v momentech jeho bojů s nenáviděným rádiem jsem s ním prožíval každou chvilku. Kéž by se podobně někdy vzepjal i jeho sladkobolný souputník Hugh Grant.....Z kina jsem odcházel s naprosto příjemnými pocity - aby taky ne, shlédl jsou velmi pěkný film, přesto jen tam vzadu dole začalo jemně hlodat, že ten Oscar měl jít malinko jinam.(15.3.2011)

Vynikající komorní film, který dechberoucí triky, ani zběsilou akci k tomu, aby přikoval diváka k plátnu. To hlavně díky skvělým výkonům herců v hlavních rolích, citlivě vedených kvalitním režisérem. Výbornou atmosféru ještě podtrhuje skvělá hudba, která se do aristokratického prostředí skvěle hodí.(29.3.2011)

Charakter tohoto filmu lze vystihnout jeho vrcholnou scénou: koktavý král zdařile přednáší svou válečnou řeč a k tomu hraje druhá věta Beethovenovy Sedmé symfonie. První věta Páté a čtvrtá věta Deváté už jsou bezmála lidovými hity, a hned za nimi stojí co do bezprostřední působivosti právě druhá věta Sedmé. Správná volba, na jistotu, tutovka. A takový je celý film; výpravný, působivý a vkusný. --- Což mi připomíná jiný oskarový kus, Formanova Amadea. A toto srovnání ukazuje rozdíl mezi výborným a velkým. Příběh Salieriho, vynikajícího a úctyhodného muže nesnesitelně zastíněného od Boha nadaným géniem, to je přece jen o stupeň vyšší liga. --- King‘s Speech je krásný film. Filmovou legendou se ale podle mého soudu nestane.(22.4.2011)

Kdo by sázel na to, že z takového neobvyklého tématu se nedá nic vytřískat, hodně by se mýlil. Letošní udílení Oscarů je toho důkazem, film byl oceněn v různých kategoriích celkem 4 zlatými soškami . Colin Firth, který si střihnul roli koktavého krále, svůj úkol zvládl na výbornou a to zvlášť vzhledem k tomu, že zahrát vadu řeči není tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Radost jsem měla i z mé oblíbené herečky Heleny Bonham Carter v roli královy ženy.(6.5.2011)

Mrakmi a hmlou zavaleny Londyn nam ponuka ponure prostredie pre rozpravanie velmi pekneho pribehu, ktory na pozadi zavaznejsich dobovych udalosti takmer upadol do zabudnutia. Colin Firth a Geoffrey Rush su skveli, ich rozhovory su uprimne, mile a aj nenutene vtipne. Z celeho filmu ide skutocne prijemna atmosfera, no k tomu, aby bola Kralova rec najlepsim film roku 2010 ma veru este daleko.(30.5.2011)

Ani mě moc nepřekvapuje, že film na Oscarech pobral vše, co se dalo. Obzvláště Colin Firth, protože jsem si celou dobu nemohl vzpomenout, jak se herec v hlavní roli vlastně jmenuje, krále Jiřího VI. jsem mu sežral i s navijákem. Líbila se mi i stylizace obrazu do barevně desaturovaných tónů, která odrážela tíživost meziválečné a potom i válečné situace na britských ostrovech a na královském dvoře. Prosím o více britských filmů v našich kinech(27.6.2011)

Oscara měla dostat Henlenka Bonhemka, protože je to první film kde jí to sluší a nevypadá jak pozvracenej bezdomovec. Nejvíc mi vadilo to vyobrazení posranství z "jeho veličensta" ale to sou prostě angličani, jinak velmi příjemný film.(23.4.2012)

Silné, krásné, vizuálně dokonalé, parádně zahrané a oskarové drama, které jsem si užíval od začátku až do konce. Pánové Firth a Rush jsou prostě skvělí a to pouto mezi nimi z obrazovky úplně čiší. Mám rád Velkou Británii a tenhle snímek není výjimkou!(7.10.2012)

Velmi dobré drama z neokoukaného prostředí a se stejně netradičním tématem. Neříkám, že dort z takových ingrediencí nemůže dopadnout špatně, ale zde se to tomu neblížilo ani trochu. Skvělá dvojice hlavních mužských představitelů celkový pozitivní dojem jen podtrhla. A tak snad jediná drobná připomínka může směřovat ke stopáži, kdy to místy hrozilo hluchým místem, i když k nudě to nikdy nedošlo. 90 % Oblíbená část- návštěva Bertieho a jeho ženy u Logueových(18.4.2014)

68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - Colin Firth + nominace (6) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Helena Bonham Carter, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Geoffrey Rush, Nejlepší režie - Tom Hooper, Nejlepší scénář - David Seidler, Nejlepší hudba - Alexandre Desplat(9.1.2011)

Po delší úvaze sem snížil své hodnocení. Film je geniální v tom co ukazuje a jak to ukazuje. Ale chybí mi zde něco navíc. Rozhodně mi nepřinesl žádné vedlejší prvky, díky který by to bylo víc než jen historický film o Bertíkovi IV. a snaze o originálně ho zbavit řeči atd. atd. Zkrátka skvělý film, se skvělými mužskými výkony a Helen, kterou nemůžu vystát. Ale zdaleka se nerovná svou hloubkou, vtipem, či šarmem mým nejoblíbenějším filmům.(6.2.2011)

VYNIKAJÍCÍ film. Čekala jsem, že budu zklamaná, když tenhle film všichni tak opěvovali a chystala jsem se na něj takovu dobu, ale vůbec ne. Colin Firth byl fenomenální. Nominace na Oscara je zasloužená a kdyby tohle ocenění neměl získat za roli v Králově řeči, tak pak už nevím. Film má sice trochu pomalý začátek (v úvodní scéně se úplně cítíte trapně za Bertieho), ale potom už to jede a "odsejpá". Pomalu si ani nevšimntete, že film má dvě hodiny. Před projevem k začátku druhé světové války jsem Bertiemu musela doslova držet palce a samotný projev mě rozbrečel, stejně jako pak konec. Geoffrey Rush byl perfektní jako vždy a tohle byl snad jediný film, kde mi vůlbec nevadila Helena Bonham Carter. Naprosto nejlepší scéna je ten vodopád nadávek z Bertieho úst v Lionelově pracovně. Celý film je úžasně britský a to já prostě miluju. A dokonce to bylo místy je vtipné, což bylo skvělé odlehčení jinak prvotně dramatickému ději. Na Oscarech zazáří.(20.2.2011)

Logopedická pohádka s králem. Jeho problém není v jazyku, ale psychický blok z dětství. Celý život ponižován a na vedlejší koleji, nyní musí král dokázat svou suverenitu a to v konání i proslovu.(22.2.2011)

Velmi kvalitní snímek, ovšem nepřináší příliš mnoho nového k vidění. Je to "jen" kvalitně natočený film podle hollywoodského standardu. Kvalitu filmu vynáší především strhující výkony dvou hlavních představitelů.(11.3.2011)

Celkem dobre natoceny film o lehce koktavem Georgi VI. Zaujme kamera a filtry, pres ktere je film natocen. I kdyz v prubehu sledovani se kamera muze zdat uz dost monotonni. Herecke vykony jsou velmi dobre ( hlavne Rush ), tento film by se vsak bez kvalitnich hercu nemohl obejit. Asi se nikdo dnes nedozvi, jak vypadaly jejich dialogy a do jake miry je dej upraveny... Hezka sonda do zivota kralovske rodiny, tento film ale podle me neprinasi nic navic a nevim, zda jeste nekdy budu mit chut jej opet videt.(23.3.2011)

Mnohem lepší, než Social Network a rozhodně zasloužený Oscarový hit! Nesouhlasím s tvrzením, že se na tento komorní megafilm rychle zapomene. Skvělé herecké výkony u všech rolí, kamera, hudba, střih i režie. To vše je na výbornou zvládnuté a já tomu musím s radostí dát plný počet. 85%(25.3.2011)

1 17 18 19 20 21 22 23 25 48 72 95