Králova řeč

The King's Speech

Kráľova reč

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

Natočit film o mluvení způsobem, že člověk v prvních deseti minutách nevytuhne s jazykem ven je kumšt, co se povede jen málokdy. Ono vůbec založit celej film jen na mluvení je dost smělá myšlenka, riskantní se sebelepším scénářem, která proto nutně potřebuje herce tahouny, co to zvládnou uhrát. FirthxRush jimi samozřejmě jsou, že, jinak by se tady asi nepohybovalo v 86% a jen hrstka těch nejstatečnějších by vydržela při vědomí až do konce. Tyhle herci jsou totiž tak dobrý, že divák si vyloženě užívá, že je může vidět mluvit. Mě osobně se víc líbil výkon Rushe, ale Firth si za tohle toho Oskara zasloužil. H. B. Carter - ač jí nemusím - překvapivě civilní a "normální," ve vedlejších rolích stojí za zmínku ještě prostopášník Pearce. A ten film má pro mě osobní hodnotu v tom, že jsem ho sledovala na dovolený v Anglii, tím se můj zážitek umocnil.(19.1.2014)

Pitvat by Velká Británie do své minulosti uměla, to se jim upřít nedá. Dokonce to natočili tak, jak se na historický film sluší a patří. Přeci jenom to není zase tak vzdálená minulost. Každopádně jsem se dočkal jak zajímavých zjištění, tak děsně nudných pasáží. Stejně tak jako chytlavých scén bylo plno, tak otravných scén také vcelku slušně přibývalo. Všecko se to tu tak nějak přirozeně mísilo a celé to vypadalo vcelku hezky, protože do toho Colin Firth naprosto parádně koktal. Ten se nakonec dokoktal až k závěrečnému finiši, který mu vynesl obrovský aplaus snad od všech, kdo film viděli. Ještě aby ne, když se celý film tak nádherným způsobem zadrhával ve skoro každé větě (Mimochodem, docela jsem zvědavej na dabing, jestli vůbec bude). Film, který má na to stát se historickou klasikou, díky čemuž může děkovat především samotným hercům, kde se opět vyřádila celá britská smetánka.(7.2.2011)

Srovnání s letošním Fincherovým trhákem chápu pouze v souvislosti s oscarovými nominacemi, ale jinak není fér. Každý z těch filmů funguje docela jinak, přestože oba by šlo při troše fantazie zařadit pod škatulku "konverzační drama". V případě King's Speech mám nicméně trochu problém vyrovnat se s tím, že ten film není ani vyloženě "britsky komorní" ani "hollywoodsky velkolepý" - stojí někde mezi a nejsem si úplně jistý, zda mu to ve všech situacích prospívá. Filmu jednoznačně dominují postavy - herci, které jsou ale často umisťované do poloprázdných a poměrně rozsáhlých interiérů (občas se dokonce nacházejí daleko od středu záběru, na samé straně, nebo v rohu), nebo v druhém extrému jejich obličej vyplňuje většinu plátna. Dá se říct, že tím Hooper zdůrazňuje izolovanost monarchy od tehdejší společnosti, ale občas to zase vypadá, že si jen nedal příliš práce z mizanscénou. Je potřeba říct, že The King's Speech skutečně nejvíc ze všeho táhne dvojice Firth - Rush a pokud byť jeden z nich na scéně chybí, film tím poměrně znatelně trpí. Narážím hlavně na ona hluchá místa s mocenskými čachry v královské rodině, která jsou zajisté potřeba, abychom plně pochopili jednání hlavního hrdiny, ale místy působí trochu jako vata. Závěrečné minuty ovšem plní vše, co mají - široké úsměvy i dojetí jsou zaručeny a zlatá soška pro Firtha zrovna tak.(31.1.2011)

Další typicky samoúčelová Oscarová záležitost u které je jasné, že ji všichni kritici zbaští a dají ji svůj hlas. Tím nechci nijak devalvovat výkony tvůrců a hlavních postav. Colin Firth, Geofrey Rush zahráli opravdu Oscarově ale zkrátka jako celek je Králova řeč jen luxusní jednohubka, u které se člověk skvěle pobaví ale už jí víckrát neochutná. 85%(28.2.2011)

Tom Hooper po Damned United opět v typicky anglickém stylu a zase skvěle. Ukecaný (v tom nejlepším smyslu tohoto slova) a pohlcující příběh potenciálního anglického krále Jiřího VI. Působivý herecký koncert všech zúčastněných (pokud chcete chválit Firtha, chvalte stejně i Rushe;-)) a technická brilantnost filmu ho posouvají na místo horkého kandidáta na pár sošek. Přesto tento film není jen o zmíněných hercích, ale především o síle a důsledcích života na vrcholu monarchie, což dotváří mnoho kontrastních a správně snobských scén (Jiří a oprýskaná zeď v ordinaci, manželé a jízda výtahem jedno patro..) I silné scény tu jsou, kromě očekávaného závěru především hádka v parku, který působí jako to pravé magické místo pro pobyt jednoho z následovníků krále. Více takových filmů.(6.2.2011)

• - Film měl být původně přístupný od 15 let, protože se zde objeví slovo "fuck", ale nakonec dostal označení 12A a před filmem bylo uvedeno, že v souvislosti s terapií obsahuje nevhodný jazyk. (don corleone)

• - Třetí film, jenž získal Oskara za nejlepší snímek a má ve svém názvu King (král). Prvním byl Všichni královi muži z roku 1949 a druhým Pán prstenů: Návrat krále (2003). (Othello)

• - Anthony Andrews, jenž si zde zahrál Stanley Baldwina, účinkoval dříve ve filmu v roli Edwarda VIII. Bylo to ve snímku Žena, kterou miloval z roku 1988. (Othello)