Králova řeč

Kráľova reč

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

• dobytek

Naprosto zbytečnej film o jednom koktajícim aristovepřovi, kterej se po 2 hodinách prokoktá k závěrečný řeči. Nechápu, kde tahle píčovina nabrala tak vysoký hodnocení. To už mi připadaj zábavnější novoroční projevy Gustava Husáka, než poslouchat anglickýho krále, ze kterýho to leze jak z chlupatý deky. Jinak podobný téma nabízí i jeden z dílů Ženy pod pultem (Příběh zeleninové Jiřinky) a nutno dodat, že je to mnohem větší zábava.(11.5.2012)

To nebyla jen filmová pochoutka, to byl přímo královský pokrm. Nemám v rukávu ani jedinou výtku k čemukoliv, spíš naopak mám pocit naprosté dokonalosti. Ačkoliv to byl téměř psychologický náčrt jedné velmi důležité osobnosti našich dějin, tak je tam mistrně vloženo i pár humorných momentů, které celou tu nepříjemnou anabázi mírně odlehčily. Pro nás, kteří touto vadou netrpíme se může zdát tento handicap poměrně zanedbatelný problém, ale pro krále se stal natolik závažným a nabyl takových rozměrů, že před každým proslovem byl v jeho očích znatelný takový děs, jako když jde odsouzený pod gilotinu. Zcela zasloužený Oscar pro Colina Firtha, protože dokázal naprosto brilantně přenést na plátno celou škálu emocí, které takový člověk prožívá. Tleskám !! Kdo na mě ještě velmi silně zapůsobil, tak to byl Geofrey Rush se svým zajímavým vyučovacím programem, trochu rozpruplnou povahou a neposlední řadě i dokonalou hereckou ukázkou, kterou jsem zaregistrovala v jeho očích, když hovořil s králem. Ať byla jeho řeč ke králi jakkoliv odlehčená, tak z jeho očí jasně vyzařovala úcta, kterou ke králi cítil a to považuji za bravurní herecký výkon. Díky za tak nádherný filmový zážitek.(11.12.2013)

Přímo královský film, kterému vévodí tři skvělí herci - Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. The King's Speech je takový nenápadně skvělý film. Hned vám vysvětlím, co to znamená. Díváte se na snímek a po většinu času si říkáte "ok, je to lepší film, ale co je na tom tak skvělého?" Jenže pak si uvědomíte, že když se schyluje k finále a král jde pronést svou řeč, tak vy pomalu ani nedýcháte, jak mu přejete, aby to vyšlo. A v téhle chvíli, kdy Colin Firth šel vstříc svému osudu, jsem si uvědomil, jak skvělý a geniální tenhle snímek je. A i když bych Oscara za hlavní roli viděl raději v rukou Jamese Franca za jeho výkon ve filmu 127 Hours, budu potěšen i když vyhraje Colin, který je v téhle roli naprosto přesvědčivý. Ve vedlejších rolích mě potěšili Gambon a Spall (vynikající Churchill!) Takže, když to vezmu kolem a kolem, nezbývá mi než napsat, že jsem si tenhle snímek užil a nezbývá mi ho než doporučit. P. S. A tímto filmem, mimochodem, slavnostně uzavírám letošní (2011) desítku filmů nominovaných na Oscara.(29.1.2011)

Technicky a herecky brilantní (Firth jde po Oscarovi, Rush se porve s Balem), ale za srdce mě dvouhodinový inside look do života královského koktače ani na chvíli nechytil, přičemž po závěrečné řeči celé Británii jsem si řekl jen "hmmm, to bylo jako ono?" Další oscarový kandidát, na kterého si za pár týdnů vzpomene jen pár filmových historiků...(25.2.2011)

• Morien

(1001) Ó můj bože, já jsem plakala! Nicméně to pravděpodobně bylo výtečným Ludwigem van. Na imdb jsem se dočetla, že titulní role byla psána na tělo Paulovi Bettanymu, a musím říct, že toho si jako křehkého uzlíčka, který potřebuje zachránit, aby v sobě našel lva, dovedu představit mnohem lépe. Colin Firth rozhodně nepůsobí jako tápající zranitelný muž, nýbrž jako pevná zakořeněná skála, o kterou by se nejeden s radostí opřel. Ale co to melu za blbosti, čím víc nad tímto filmem přemýšlím, tím víc mi přijde zákeřný a špatný.(2.2.2011)

• Geoffrey Rush

• - Producenti filmu si byli dobře vědomi toho, že obsadit do hlavních rolí konkrétní vyhlédnuté herce, pomůže celkové realizaci a tak se v případě Geoffreyho Rushe rozhodli k neobvyklé metodě oslovení. Domluvili si vhození scénáře do jeho poštovní schránky s jeho sousedem. Na scénář umístili omluvu za netradiční formu, ale že by byli rádi, kdyby si ho Rush přečetl. On tak učinil a souhlasil s natáčením. (don corleone)

• - V jedné scéně, kdy terapeut konzultuje s Albertem (Colin Firth), stojí terapeut na levé straně, v dalším záběru však stojí na pravé straně. (Worry77)

• - Vzhledem k tomu, že režisér Tom Hooper točil převážně televizní filmy a toto je jeho třetí film pro kino, jedná se o jeho první oskarovou nominaci. (Othello)