Králova řeč

The King's Speech

Kráľova reč

Historický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 113 min

To nebyla jen filmová pochoutka, to byl přímo královský pokrm. Nemám v rukávu ani jedinou výtku k čemukoliv, spíš naopak mám pocit naprosté dokonalosti. Ačkoliv to byl téměř psychologický náčrt jedné velmi důležité osobnosti našich dějin, tak je tam mistrně vloženo i pár humorných momentů, které celou tu nepříjemnou anabázi mírně odlehčily. Pro nás, kteří touto vadou netrpíme se může zdát tento handicap poměrně zanedbatelný problém, ale pro krále se stal natolik závažným a nabyl takových rozměrů, že před každým proslovem byl v jeho očích znatelný takový děs, jako když jde odsouzený pod gilotinu. Zcela zasloužený Oscar pro Colina Firtha, protože dokázal naprosto brilantně přenést na plátno celou škálu emocí, které takový člověk prožívá. Tleskám !! Kdo na mě ještě velmi silně zapůsobil, tak to byl Geofrey Rush se svým zajímavým vyučovacím programem, trochu rozpruplnou povahou a neposlední řadě i dokonalou hereckou ukázkou, kterou jsem zaregistrovala v jeho očích, když hovořil s králem. Ať byla jeho řeč ke králi jakkoliv odlehčená, tak z jeho očí jasně vyzařovala úcta, kterou ke králi cítil a to považuji za bravurní herecký výkon. Díky za tak nádherný filmový zážitek.(11.12.2013)

Srovnání s letošním Fincherovým trhákem chápu pouze v souvislosti s oscarovými nominacemi, ale jinak není fér. Každý z těch filmů funguje docela jinak, přestože oba by šlo při troše fantazie zařadit pod škatulku "konverzační drama". V případě King's Speech mám nicméně trochu problém vyrovnat se s tím, že ten film není ani vyloženě "britsky komorní" ani "hollywoodsky velkolepý" - stojí někde mezi a nejsem si úplně jistý, zda mu to ve všech situacích prospívá. Filmu jednoznačně dominují postavy - herci, které jsou ale často umisťované do poloprázdných a poměrně rozsáhlých interiérů (občas se dokonce nacházejí daleko od středu záběru, na samé straně, nebo v rohu), nebo v druhém extrému jejich obličej vyplňuje většinu plátna. Dá se říct, že tím Hooper zdůrazňuje izolovanost monarchy od tehdejší společnosti, ale občas to zase vypadá, že si jen nedal příliš práce z mizanscénou. Je potřeba říct, že The King's Speech skutečně nejvíc ze všeho táhne dvojice Firth - Rush a pokud byť jeden z nich na scéně chybí, film tím poměrně znatelně trpí. Narážím hlavně na ona hluchá místa s mocenskými čachry v královské rodině, která jsou zajisté potřeba, abychom plně pochopili jednání hlavního hrdiny, ale místy působí trochu jako vata. Závěrečné minuty ovšem plní vše, co mají - široké úsměvy i dojetí jsou zaručeny a zlatá soška pro Firtha zrovna tak.(31.1.2011)

„Ale moji poradcovia hovoria, že mi to pomáha...“ – „Sú to idioti.“ – „Majú rytierske tituly!“ – „Potom na to majú aj titul.“ Určite to nie je film, ktorý by som pozeral trikrát do roka, ale rozhodne dobrý film, ktorý dokáže pobaviť, ale i dojať, na čom má podľa mňa najväčší podiel zasa raz skvelý Geoffrey Rush (ktorý to s kontroverznými bratmi Weinsteinovcami tiež produkoval) ako austrálsky logopéd bez papierov, zato so životnými skúsenosťami, ktoré mu môžu renomovaní odborníci závidieť a v ktorého podaní je „práca s koktavými“ v podstate skôr/viac psychológia, než bizarným „medicínskym“ experimentovaním typu „kamene do huby“. Mať takého Geoffreyho Rusha... človeče, fakt ho mám rád. Prekvapivo tomu ale dosť dal i Colin Firth, či Timothy Spall ako Churchill. Vizuálna stránka je minimalistická (výprava, kostýmy, dekorácie), o to viac vynikne príbeh, postavy, dialógy a vzťahy. Musím povedať, že toto bol fakt veľmi dobrý a originálny scenár, aký musela byť radosť sfilmovať.(2.2.2011)

Přímo královský film, kterému vévodí tři skvělí herci - Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. The King's Speech je takový nenápadně skvělý film. Hned vám vysvětlím, co to znamená. Díváte se na snímek a po většinu času si říkáte "ok, je to lepší film, ale co je na tom tak skvělého?" Jenže pak si uvědomíte, že když se schyluje k finále a král jde pronést svou řeč, tak vy pomalu ani nedýcháte, jak mu přejete, aby to vyšlo. A v téhle chvíli, kdy Colin Firth šel vstříc svému osudu, jsem si uvědomil, jak skvělý a geniální tenhle snímek je. A i když bych Oscara za hlavní roli viděl raději v rukou Jamese Franca za jeho výkon ve filmu 127 Hours, budu potěšen i když vyhraje Colin, který je v téhle roli naprosto přesvědčivý. Ve vedlejších rolích mě potěšili Gambon a Spall (vynikající Churchill!) Takže, když to vezmu kolem a kolem, nezbývá mi než napsat, že jsem si tenhle snímek užil a nezbývá mi ho než doporučit. P. S. A tímto filmem, mimochodem, slavnostně uzavírám letošní (2011) desítku filmů nominovaných na Oscara.(29.1.2011)

• Morien

(1001) Ó můj bože, já jsem plakala! Nicméně to pravděpodobně bylo výtečným Ludwigem van. Na imdb jsem se dočetla, že titulní role byla psána na tělo Paulovi Bettanymu, a musím říct, že toho si jako křehkého uzlíčka, který potřebuje zachránit, aby v sobě našel lva, dovedu představit mnohem lépe. Colin Firth rozhodně nepůsobí jako tápající zranitelný muž, nýbrž jako pevná zakořeněná skála, o kterou by se nejeden s radostí opřel. Ale co to melu za blbosti, čím víc nad tímto filmem přemýšlím, tím víc mi přijde zákeřný a špatný.(2.2.2011)

• Geoffrey Rush

• - Hudba hrající na pozadí finálního projevu je Beethovenovo Allegretto ze Sedmé symfonie. (Othello)

• - Colin Firth byl pro postavu krále Jiřího VI. až třetí volbou. Zatímco scénárista David Seidler si v hlavní roli představoval Paula Bettanyho, režisér Tom Hooper si přál obsadit Hugha Granta. (StarsFan)

• - V USA byl film kvůli vulgaritám, jež Bertie užívá během svých seancí, označen komisí MPAA jako R. Producenti, bratři Weinsteinovi se několikrát odvolali, ale byli odmítnuti. Nakonec se rozhodli sestříhat film pro americká kina tak, aby získal označení PG-13. K oskarové komisi však šla původní R verze a tím pádem je to od roku 2005 další v řadě R filmů, které vyhrály Oskara za nejlepší snímek. (Othello)