Králova řeč

The King's Speech

Kráľova reč

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

[imdb: 8.5/10] | me: Výborné spracovanie pohľadu do súkromia britskej monarchie v časoch začínajúceho nemeckého vojenského ťaženia. Film vynikajúcim spôsobom zdôrazňuje istoty, dôležitosť kráľa a jeho postavenia pre existenciu Britského impéria. Je to skvelá filmarina v dokonalej symbióze s vynikajúcimi hereckými výkonmi. Aj zdanlivo nudná téma pôsobí ako pútavý príbeh, ktorý má v každej minúte čo ponúknuť.(25.1.2011)

Králova řeč je opravdu skvělý film a herci si Oscary určitě zasloužili.... ovšem Nejlepší film a režie... za co? Co se režie týče, tak je sice zvládnuta na jedničku, ale nevidim zde žádný invenční přístup (narozdíl od Social Network). A nejlepší film? Hmmm.. ne. Ale tím nechci kvality tohoto kousku nijak zpochybňovat (jinak bych asi nenapařil full-house, že jo), jenom chci naznačit, že většina členů akademie by měla raději jít do důchodu :)(19.6.2011)

Technicky a herecky brilantní (Firth jde po Oscarovi, Rush se porve s Balem), ale za srdce mě dvouhodinový inside look do života královského koktače ani na chvíli nechytil, přičemž po závěrečné řeči celé Británii jsem si řekl jen "hmmm, to bylo jako ono?" Další oscarový kandidát, na kterého si za pár týdnů vzpomene jen pár filmových historiků...(25.2.2011)

Někde jsem četl, že dobrý film se pozná podle toho, že se Vám druhý den po shlédnutí líbí ještě víc. V kontextu s touto úvahou můžu s jistotou říct, že film Králova řeč je dobrý film. Při závěrečně řeči pana krále se mě chtělo až brečet nadšením z toho, že herecké a filmařské umění několika málo lidí dokáže tak krásně pohladit na duši. To je něco tak nádhernýho, umět skloubit mluvené slovo, obraz a herecké výkony v jeden celek , vložit do něj srdce a poslat jí za námi, za diváky, že nemám, krom díků dalších slov.(18.3.2011)

Film, ktory vas odzbroji svojou lahkostou, neuveritelnou ludskostou a v neposlednom rade hereckymi vykonmi, ktore absolutne podtrhli uveritelnost celeho pribehu. Posledne minuty kralovej reci boli tak emotivne, ze som nechcela, aby vobec skoncili. Silu priatelstva, odhodlania a silnej vole by som citila skrz monitor aj keby som bola slepa a toto filmu "Kralova rec" uz nikdy nikto neodoprie.Nikto iny si tento rok v muzskej kategorii nezasluzi Oscara viac, ako Colin Firth a Geoffrey Rush a pevne verim a dufam, ze si to budu mysliet aj pani akademici a konecne raz urobia spravnu vec.(12.2.2011)

• Guy Pearce

• - V jedné scéně, kdy terapeut konzultuje s Albertem (Colin Firth), stojí terapeut na levé straně, v dalším záběru však stojí na pravé straně. (Worry77)

• - Colin Firth si s koktáním musel poradit sám, ačkoli je jeho sestra logopedka. „Učit špatně mluvit neumí.”, zažertoval Colin. (Coldrex)

• - První úspěšný pokus krále Jiřího (Colin Firth) o přednes je recitace Hamletova monologu "Být či nebýt". Velká část herců, kteří ve filmu hrají, má vlastní zkušenosti s účinkováním ve zmíněné Shakespearově hře. Derek Jacobi ztvárnil titulní roli ve hře „Hamlet, Prince of Denmark“, zatímco Claire Bloom hrála Gertrudu. Jacobi si později zahrál Claudia v Hamletovi z roku 1996, ve kterém se objevil také Timothy Spall v roli Rosencrantze. Geoffrey Rush nějakou dobu hrál v australském národním divadle roli Horácia, zatímco Helena Bonham Carterová si zahrála Ofélii v Hamletovi z roku 1990. (EbiGuetta)