Králova řeč

The King's Speech

Kráľova reč

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

„Ale moji poradcovia hovoria, že mi to pomáha...“ – „Sú to idioti.“ – „Majú rytierske tituly!“ – „Potom na to majú aj titul.“ Určite to nie je film, ktorý by som pozeral trikrát do roka, ale rozhodne dobrý film, ktorý dokáže pobaviť, ale i dojať, na čom má podľa mňa najväčší podiel zasa raz skvelý Geoffrey Rush (ktorý to s kontroverznými bratmi Weinsteinovcami tiež produkoval) ako austrálsky logopéd bez papierov, zato so životnými skúsenosťami, ktoré mu môžu renomovaní odborníci závidieť a v ktorého podaní je „práca s koktavými“ v podstate skôr/viac psychológia, než bizarným „medicínskym“ experimentovaním typu „kamene do huby“. Mať takého Geoffreyho Rusha... človeče, fakt ho mám rád. Prekvapivo tomu ale dosť dal i Colin Firth, či Timothy Spall ako Churchill. Vizuálna stránka je minimalistická (výprava, kostýmy, dekorácie), o to viac vynikne príbeh, postavy, dialógy a vzťahy. Musím povedať, že toto bol fakt veľmi dobrý a originálny scenár, aký musela byť radosť sfilmovať.(2.2.2011)

Film se opírá zejména o Firtha, kterej je výbornej a evidentně nepřekvapilo jenom mě, že umí mimo romantickýho blbečka zahrát i blbečka s vadou řeči a pak o Rushe, kterej i když nemá jako Firth na svý postavě nic vyloženě výraznýho k hraní, tak se Firthovi téměř vyrovná. Ale co dál? Film v podstatě neustále řeší jen Firthovu vadu řeči a více méně se takhle dotáhně až ke konci, sice se netáhne nudně, ale rozhodně se netáhne ani nějak úžasně poutavě.(20.2.2011)

Někde jsem četl, že dobrý film se pozná podle toho, že se Vám druhý den po shlédnutí líbí ještě víc. V kontextu s touto úvahou můžu s jistotou říct, že film Králova řeč je dobrý film. Při závěrečně řeči pana krále se mě chtělo až brečet nadšením z toho, že herecké a filmařské umění několika málo lidí dokáže tak krásně pohladit na duši. To je něco tak nádhernýho, umět skloubit mluvené slovo, obraz a herecké výkony v jeden celek , vložit do něj srdce a poslat jí za námi, za diváky, že nemám, krom díků dalších slov.(18.3.2011)

• dobytek

Naprosto zbytečnej film o jednom koktajícim aristovepřovi, kterej se po 2 hodinách prokoktá k závěrečný řeči. Nechápu, kde tahle píčovina nabrala tak vysoký hodnocení. To už mi připadaj zábavnější novoroční projevy Gustava Husáka, než poslouchat anglickýho krále, ze kterýho to leze jak z chlupatý deky. Jinak podobný téma nabízí i jeden z dílů Ženy pod pultem (Příběh zeleninové Jiřinky) a nutno dodat, že je to mnohem větší zábava.(11.5.2012)

Celosvětově divácky úspěšný film. Emociální pecka. Být králem může být horší, než být nevolníkem. Opravdový herecký koncert se závěrečným osudovým proslovem za zvuků Beethovenovy Osudové symfonie. Trailery: http://www.csfd.cz/film/269587-kralova-rec/videa/(18.4.2011)

• Geoffrey Rush

• - Autor scénáře David Seidler jako dítě sám trpěl vadou řeči. Když slyšel onen slavný válečný proslov panovníka, napsal královně matce dopis, ve kterém žádal o povolení, aby z příběhu krále mohl vytvořit scénář pro film. Královna matka mu odepsala, že může, ale prosila ho, aby tak nečinil v době, kdy bude ona stále naživu. Respektoval to. (don corleone)

• - Producenti filmu si byli dobře vědomi toho, že obsadit do hlavních rolí konkrétní vyhlédnuté herce, pomůže celkové realizaci a tak se v případě Geoffreyho Rushe rozhodli k neobvyklé metodě oslovení. Domluvili si vhození scénáře do jeho poštovní schránky s jeho sousedem. Na scénář umístili omluvu za netradiční formu, ale že by byli rádi, kdyby si ho Rush přečetl. On tak učinil a souhlasil s natáčením. (don corleone)

• - Okolo filmu sa spustila kontroverzia, keď vyšlo najavo, že jedna z filmových lokácii predtým slúžila na natočenie pornofilmu. (moviefilm)