Králova řeč

• Nizozemsko

• Belgie

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 118 min

Colin Firth mi bezprostredne učaroval už vo valmontovskej úlohe ľahostajného cynika, pre ktorého ženské srdce predstavovalo len akúsi zábavku, a odvtedy mi jeho herecké schopnosti unikali. The King´s Speech je - natočený, vizuálne elegantný, hudobne podmanivý a obsahovo emocionálny tak, aby si zhrabol všetkých Oscarov pre seba - ale ja mu to vôbec nezazlievam. Neuveriteľne krásny, primerane citový, herecky unikátny film, ktorý zaujme všetkými filmovými zložkami, no okrem toho zanechá hlboký dojem vďaka skutočnosti, že kráľ je tu vykreslený ľudsky, chvíľami ako beznádejný bezmocný muž neschopný striasť sa vlastných tieňov. Pochybovala som o Firthovi, ale tu ma dostal. Niet krajšieho pocitu, ako nechať sa emocionálne vyžmýkať pohľadom na skutočné herecké nadanie... a Oscar za najlepšieho herca mu v mojich očiach určite prislúcha.(25.1.2011)

Někde jsem četl, že dobrý film se pozná podle toho, že se Vám druhý den po shlédnutí líbí ještě víc. V kontextu s touto úvahou můžu s jistotou říct, že film Králova řeč je dobrý film. Při závěrečně řeči pana krále se mě chtělo až brečet nadšením z toho, že herecké a filmařské umění několika málo lidí dokáže tak krásně pohladit na duši. To je něco tak nádhernýho, umět skloubit mluvené slovo, obraz a herecké výkony v jeden celek , vložit do něj srdce a poslat jí za námi, za diváky, že nemám, krom díků dalších slov.(18.3.2011)

K-k-k-koktavý k-k-k-král než ze sebe vyk-k-k-kokotí nějak-k-k-kou větu, tak je k-k-k-onec filmu! Colin Firth bravůrně zvládl svou roli tak, jak jsem nepředpokládal. K-k-k-konečně nek-k-k-kokotí v Bridget Jones a ukazuje své herecké umy na k-k-k-kokotavém králi. Historické a k tomu životopisné filmy jsou to největší zlo, k-k-k-které se dle mě točí. Asi jsem příliš neerudovaný jedinec a nemám prostě smyslový vjem na takové filmy. Chybí mi nějaký 145. smysl na takové k-k-k-kraviny a následné polemizace v diskuzích, abych si vyslechl od místních jedinců, jaký jsem k-k-k-kretén, že takovým filmům nerozumím. Tak musím říct, že tohle byl asi první a poslední film, k-k-k-který mě uchvátil. K-k-k-králová řeč je hvězdně obsazený film, k-k-k-který lze sledovat i bez absinthového opojení a stejně v něm nějaké to umění zachytíte.(29.9.2012)

Kultivované logopedické drama o moci hlasu a imaginárním statusu krále. Nádherně blazeovaná hra statických polodetailů, manýristických textur a noblesních interiérů, proti nimž se hrdě vypínají chaotické tapety doktora Logue, který chápe, že král je králem především tehdy, když mu to jeho poddaní uvěří. A ve 30. letech mohou věřit především jeho hlasu. Celé je to tak typická rockyovská šablona o outsiderovi, co vystoupal na vrchol, ačkoli mu nikdy nevěřil. I svou citlivě stylizující reprezentací historie ekvivalent vynikajícího dramatu Frost / Nixon. Herecký koncert, od vystresované kreace Colina Firthe až po lehkonohý balet Helen Bonham Carter. Možná přehnaně učesané, ale mně se tenhle účes líbí... víc než fešácká nagelovaná fincherovská čupřina.(20.1.2011)

• dobytek

Naprosto zbytečnej film o jednom koktajícim aristovepřovi, kterej se po 2 hodinách prokoktá k závěrečný řeči. Nechápu, kde tahle píčovina nabrala tak vysoký hodnocení. To už mi připadaj zábavnější novoroční projevy Gustava Husáka, než poslouchat anglickýho krále, ze kterýho to leze jak z chlupatý deky. Jinak podobný téma nabízí i jeden z dílů Ženy pod pultem (Příběh zeleninové Jiřinky) a nutno dodat, že je to mnohem větší zábava.(11.5.2012)

• Jennifer Ehle

• - Geoffrey Rush, v tomto filmu milovník Shakespeara, si zahrál přítele tohoto dramatika již ve snímku Zamilovaný Shakespeare, zatímco Colin Firth si v tomto filmu zahrál jeho rivala. (Othello)

• - Během filmu varuje Lionel několikrát Bertieho před kouřením. Řekne mu, že vdechování kouře do plic ho zabije. Král George VI skutečně podlehl v roce 1952 rakovině plic. (don corleone)

• - Deník skutečného Lionela Logueho byl nalezen pouhých devět týdnů před začátkem natáčení a proto mohly být různé citace a popsané momenty zapracovány do scénáře. (Othello)