Komedie o nepodstatných věcech, které se stávají podstatnými a naopak... Příběh lyrické komedie režisérky a scenáristky Alice Nellis se odehrává během dvou dnů a jedné noci na malém městě v době voleb do místního zastupitelstva. Studentka Jana přijíždí na víkend domů, aby se stala členkou volební komise. Její agilní matka (I. Janžurová) je nadšenou příznivkyní a členkou volebního štábu jednoho z kandidátů, nemocný, apatický otec (L. Suchařípa) se naopak na truc manželce rozhodne volby zcela ignorovat. Otázka volebních preferencí a už samotného faktu, zda k volbám jít či nejít, se pro ně oba stane bitevním polem, na němž začnou řešit všechny za dlouhá léta nashromážděné problémy… (Česká televize)

honajz2

Ačkoli to má lehce nudné momenty (ale jenom v první polovině), je to dost povedený film ze zajímavého prostředí (nejen) volební komise. Postavy vykreslené dost dobře a zajímavě, samotný film je taky zajímavý a většinu svého času mě opravdu nenudil, takže jsem spokojený. Překvapivě to má i dost funkční dialogy, což jsem u českých filmů dlouho nezažil. 5* ()

Autogram

Voľby ako zbytočná inštitúcia, zbytočná strata času. Slúži len na zábavu volebnej komisie a pár exotov, dá sa pri nich precvičiť nohy a brušné svaly, zatancovať, baliť ženu, ale to len na najnovší model Astry dvojliter z roku 1999. Postavičky sú to kompletne zbytočné okrem Leoša Suchařípy, u ktorého som mal ale obavy, že nevylezie z pyžama. Jeho volebný podvod na manželke ho stál neuveriteľnú silu a pekne si nakoniec vyžerie jeho odhalenie. Volebné tanečné vyvrcholenie tiež stálo za to, ale bolo len pár svetlých momentov filmu a od Alice Nellis som zvyknutý na viac. –––– Dáš si mrkev? Je pěkně oškrábaná. –––– Takhle si ty představuješ demokracii? Co když chci volit republikány? ()

Karlos80

Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo. ()

Sarkastic

„Tak nás napadlo, že abys tam zejtra prostě nemusel chodit, tak se tady staví…s urnou. Víš? S volební urnou. Stejně se ti tam nechtělo, je tam spousta lidí, tak…aby ses tam nemusel táhnout.“ - „Copak…já tam musím?! No jo…musíme tam všichni. Do urny.“ V mé volební komisi, jejíž jsem byl předsedou, to probíhalo trošku jinak, asi jsem měl ostatním členům též malinko dochutit pití… Ene Bene je komedie, ze které se postupně stává její příbuzná „tragi“, až z ní vykrystalizuje čistokrevné drama. Film má 2 linie, kvalitou docela nevyrovnané. Volební linka má pár dobrých hlodů, ale bohužel trpí (alespoň v mých očích) tím, že Jana je krajně nesympatická, postupně mě iritovala stále víc, až jsem ji vyloženě nemohl vystát. Za to rodičovská linie, ať už je jakkoliv hořká, má hned několik situací k zasmání, a to v podání skvěle glosujícího Suchařípy a nahrávající Janžurové, oba film táhnou nahoru. Celkově tedy dám ještě slabší 4*. „Nechceš mrkvev? Je pěkně oškrábaná.“ - „Ne, já mám okurku.“ - „Neměla bych jít za ní?“ - „S nějakou další zeleninou?“ ()

velkyvezir

Nerozumím tomu vesměs průměrnému hodnocení. FIlmy Alice Nellis mi padly do noty a skvěle se u nich bavím. Ene Bene není výjimkou, skvělý Suchařípa je skutečný vopruz, opět nezklame duo Janžurová a Remundová, přičemž všechny doplňuje Holubová a především Javorský, který patří k české herecké špičce, která je tak vysoko, že jen málo režisérů na něj vidí a obsadí jej. ()

• Iva Janžurová (Helena Zachová) vzpomínala na spolupráci s režisérkou Alicí Nellis, která "mě překvapila tím, že v sobě měl takovou něžnou ctižádost uspět, která byla strašně příjemná. Snad to ani nebyla ctižádost, spíš snaha. Velmi dobře tušila, jak velké sousto pro ni ten film je, ale zároveň projevila velkou míru citu a znalosti. Velmi přesně věděla, co a proč chce. Když třeba kameraman Ramūnas Greičius přišel s nějakým velmi dobrým obrazovým nápadem, tak si ho sice nejdřív nechala projít hlavou, ale nakonec stejně většinou řekla: 'Ne, já to potřebuji takhle.'" (NIRO)
  • Eva Holubová získala Českého lva za vedlejší roli. (cariada)
  • Iva Janžurová byla nominovaná za hlavní roli na Českého lva. (cariada)