poster

Ene bene

 • angličtina

  Eeny Meeny

Komedie

Česko, 1999, 104 min

 • Karlos80
  ***

  Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo.(21.5.2011)

 • mat.ilda
  **

  Někde jsem vyčetla, že filmy odrážejí realitu země, ze které pocházejí - náturu obyvatel, zvyky, prostředí , životní úroveň, inteligenci... Jestli nás ostatní vidí pouze takto zprostředkovaně, očima Alice Nellis, není to tragikomedie, ale tragédie, a jestli skutečně režisérka vidí dobře, pak zcela nevlastenecky dodávám: My bychom neměli šéfovat jen Evropě, ale celému světu, aby všichni prozřeli, že TAKTO má vypadat oceněný film, a také jim pomoci chápat povedený vtip. Abychom se mohli opravdu předvést, potřebujeme více než půl roku, který je nám vyměřen, a vězte, že by už nebyly žádné války, protože my bychom je neuměli zorganizovat, podobně, jako komise volby v tomto snímku. P.S. A zálibu v obsazování T.Remundové má Nellis proč?Jestli kvůli znechucenému výrazu, který je jejím jediným výrazem, pak to chápu, lepší by opravdu nenašla.(1.3.2009)

 • ad
  ****

  Filmy Alice Nellis osobně řadím ve svém soukromém žebříčku na relativně vysokou pozici, ale Ene Bene je oproti pozdějšímu Výletu přece jen ještě mírnější a místy ne tak obratné, ale i tak jde o komedii u které jsem se opravdu několikrát od srdce zasmál a párkrát mi i zamrazilo...A to hlavně díky brilantnímu hereckému ansánblu (perfektní Suchařípa!) a hláškám tipu: "Ony ty volby dopadnou stejně vždycky tak nějak podobně."(30.8.2004)

 • BoPo
  **

  O existencii Alice Nellis viem už roky, ale nikdy som od nej nič nevidel. Nejako ma neoslovili námety jej filmov. Teraz som náhodne v TV narazil na jej prvotinu. V komentároch je oslavovaný výkon Suchařípu. Českého lva vyhrala Holubová. No pre mňa je jednotkou Remundová. Vysokoškoláčka, ktorá sa skrz štúdium vo "veľkomeste" cíti nadradeno nad pomery, ktoré vládnu v jej rodnom meste? Klasika. Mladá baba, ktorá má pletky so starším a ženatým, ale verí, že raz bude jej? Klasika. Charakter tejto chytrej naivky trafila Remundová trefne. Film pôsobí ako nehraný pohľad na premrhané a smutno nudné životy. Ak máte depku zo svojej momentálnej životnej situácie, tak Vás z nej Ene bene určite nevytiahne, ale môže ju jemne utlmiť.(18.5.2016)

 • Legas
  ****

  Alice Nellis má vzásný dar vystihnout ve svém filmu přirozené lidské reakce, přirozené lidské chování. Ene bene sice vypráví jen o maličkostech našeho, pro zahraniční diváky zřejmě nezajímavého, přežívání, ale činí tak pohledem vnímavé, bystré scénáritky a režisérky. Navíc podání naší neochoty účastnit se voleb je velice přesné a hodno delší debaty někde v hospůdce.(7.10.2007)

 • - Eva Holubová získala Českého lva za vedlejší roli. (cariada)

 • - Iva Janžurová byla nominovaná za hlavní roli na Českého lva. (cariada)

 • - Scéna, odehrávající se ve volební místnosti, byla natočena v kulturním domě v Přibyslavi. Dále se filmovalo ve Světlé nad Sázavou. (M.B)