Ene bene

Eeny Meeny

Komedie

Česko, 1999, 104 min

• Pitryx

Nezajímavá blbina o naprosté zbytečnosti všech voleb. Ani skvělí herci nezachránili slabý scénář. Dialogy byly místy jako ve zvláštní škole, děj potrhaný dalšími minivyprávěnkami (dvě dívky u baru), prostě nic zajímavého. Takže něco málo co dávám, patří hercům za to, že do toho vůbec šli. A jedna z hlavních postav, Jana, šíleně znuděná světem, by zasloužila za ten svůj věčně otrávený ksicht přes hubu. Ovšem herecky to bylo dobré. Proč to zbytečné drama u urny?? 2013101310401/10616(4.2.2014)

• BoPo

O existencii Alice Nellis viem už roky, ale nikdy som od nej nič nevidel. Nejako ma neoslovili námety jej filmov. Teraz som náhodne v TV narazil na jej prvotinu. V komentároch je oslavovaný výkon Suchařípu. Českého lva vyhrala Holubová. No pre mňa je jednotkou Remundová. Vysokoškoláčka, ktorá sa skrz štúdium vo "veľkomeste" cíti nadradeno nad pomery, ktoré vládnu v jej rodnom meste? Klasika. Mladá baba, ktorá má pletky so starším a ženatým, ale verí, že raz bude jej? Klasika. Charakter tejto chytrej naivky trafila Remundová trefne. Film pôsobí ako nehraný pohľad na premrhané a smutno nudné životy. Ak máte depku zo svojej momentálnej životnej situácie, tak Vás z nej Ene bene určite nevytiahne, ale môže ju jemne utlmiť.(18.5.2016)

3,5* - Děj je někdy dost zdlouhavý, ale Nellis je nejlepší na světě v dialozích a ještě v něčem, co neumím popsat...poukazuje na tu všednost a obyčejnost a skoro každý se v tom najde, je zkrátka dobrá! Místy tento film hodně připomínal Výlet, který je novější, ale já ho viděla dříve, ať už charakteristikou Janžurové či ukňouraností její dcery a nešťastnou láskou na telefonu. Na Výlet to u mě ale zdaleka nemá! Ač milá Theodora Remundová hraje všechno podobně ukňouraně jako Martha Issová, ani proti nim nic nemám a rozumím jim:).(4.5.2010)

• mat.ilda

Někde jsem vyčetla, že filmy odrážejí realitu země, ze které pocházejí - náturu obyvatel, zvyky, prostředí , životní úroveň, inteligenci... Jestli nás ostatní vidí pouze takto zprostředkovaně, očima Alice Nellis, není to tragikomedie, ale tragédie, a jestli skutečně režisérka vidí dobře, pak zcela nevlastenecky dodávám: My bychom neměli šéfovat jen Evropě, ale celému světu, aby všichni prozřeli, že TAKTO má vypadat oceněný film, a také jim pomoci chápat povedený vtip. Abychom se mohli opravdu předvést, potřebujeme více než půl roku, který je nám vyměřen, a vězte, že by už nebyly žádné války, protože my bychom je neuměli zorganizovat, podobně, jako komise volby v tomto snímku. P.S. A zálibu v obsazování T.Remundové má Nellis proč?Jestli kvůli znechucenému výrazu, který je jejím jediným výrazem, pak to chápu, lepší by opravdu nenašla.(1.3.2009)

• viperblade

Po průměrných Tajnostech a podprůměrném Výletu jsem dal Alici Nellis poslední šanci, takže jsem si pustil tuto "bravurní" (dle mnohých) prvotinou Ene bene. A po tomhle filmu jsem si definitivně potvrdil, že její filmy nejsou pro mě. U tohoto filmu pomíjím fakt, že Nellis v životě neseděla ve volební komisi (kdyby ano, tak by věděla, že tam sedí docela normální lidi, kteří by určitě zadrželi dceru Janžurové, kdyby chtěla trhat nesprávné kartičky). A ne, tohle neberu jako spoiler, protože to musí být každému jasné, co se stane. A tohle je velký problém tohoto filmu "ze života"… Postavy (či ty geniální dialogy?) šustí nehorázně papírem. No a (zřejmě díky scénáři) mi poprvé byla hodně nepříjemná Iva Janžurová. A to já tuto paní herečku opravdu mám rád, takže doufám, že tohle se mi stalo naposled. Zkrátka a dobře - film je to nudný, zasmál jsem se asi dvakrát. Zato nudit jsem se stihl skoro pořád. Jak říkám, potvrdil jsem si, že Nellis je nejpřeceňovanější českou režisérkou současnosti. 40 %.(28.5.2011)

• - Eva Holubová získala Českého lva za vedlejší roli. (cariada)

• - Scéna, odehrávající se ve volební místnosti, byla natočena v kulturním domě v Přibyslavi. Dále se filmovalo ve Světlé nad Sázavou. (M.B)

• - Iva Janžurová byla nominovaná za hlavní roli na Českého lva. (cariada)