Bratislava: Čertovo kolo

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Československo, 1989, 65 min

Posledný trezorový film z roku 1989. Dokumentárny film je treba chápať ako dokument doby! Na počiatku bola idea zorganizovať koncert alternatívnej hudby, ktorá v bývalom režime na území Českoslovenka nedostávala dostatočný priestor ani v médiách ani na kultúrnych podujatiach. Kamera sa k podujatiu „Bratislava – Čertovo kolo“ pridružila náhodou s dobrodružným úmyslom zachytiť „niečo“ zakázané. Nikto vtedy nepredpokladal, že sa zdanlivo pre režim neškodný hudobný dokument dostane do trezoru pod kontrolu strážcov ideológie. A čo viac - že sa po Nežnej revolúcii, kedy mnohé zakázané snímky konečne uzreli svetlo sveta stratí na dlhých 20 rokov! Ako je to možné? (oficiální text distributora)

Radko

Vtipné úvodné vety oficiálneho textu distribútora prikazujú ako treba chápať tento dokument. Ako dokument doby! Samozrejme. V súlade s takýmto chápaním konštatujem, že Čertovo kolo bola skvelá akcia, ale "stratený trezorový dokument" o nej bol pekelne nudný záznam bez akejkoľvek tvorivej invencie. A zároveň si dovolím odpovedať na poslednú otázku oficiálneho textu distribútora, že ako je možné, že sa tento úžasný zakázaný film stratil na dlhých 20 rokov po Nežnej revolúcii? Nuž podľa mňa celkom jednoducho - bol tak nekvalitný, že nik ho nejako zvlášť nestrážil, ani neevidoval a tak sa jednoducho ako tisíce kvalitatívne obdobných priemerných dokumentov povaľoval 20 rokov kdesi v archívoch, než ho ktosi s katalogickými znalosťami alebo aj úplne náhodne vyhrabal z hlbín zabudnutia Tam popravde, aj celkom zapadá. Dve hviezdy za ukázanie atmosféry. Napriek tomu platí, že ak by som ho nevidel, tak by mi tento dokument nijako nechýbal. ()

Martin741

... a to som si dlho myslel, ze poslednym ceskoslovenskym trezorovym filmom bol Prodavac Humoru s Josefom Petrankom, teda Julom Satinskym : 60 % ()