Dívka, která kopla do vosího hnízda

• německý

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

(Dánsko)
  • slovenský

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

• Cervenak

2,5 hodiny deja, ktorý sa dal zhrnúť do minútového zostrihu s medzitulkami na konci dvojky, niečo ako "a tento dôchodca ešte chvíľu konšpiroval, no potom začal dychčať, tak sa radšej zastrelil". Vo všetkých ohľadoch zbytočné, priam neznesiteľne naťahované pokračovanie. Súd mohol byť vyvrcholením, ale je to iba zbierka naivných a dokonale nereálnych klišé. Navyše sa tu Lisbeth chová ako krava.(18.12.2010)

• Payushka

Jedinou zajímavou věc, kterou snímek přináší, je zřejmě pohled na postavení ženy ve vyspělé zemi. Můžeme si stokrát opakovat, že Švédsko je emancipované a kdesi cosi, ale když Lisbeth předstoupí před soud s tím, že byla znásilněná, nejprve jí nevěří dokonce ani ŽENA soudkyně. Podobné náznaky můžeme vidět už ve zmíněném faktu, že mocné muže přepere hubená holka. Škoda jen, že tahle část vypadá trochu vynuceně.(26.2.2011)

No to bylo něco pro kulturní část mého mozku (Mozek mám rozdělený na tyto tři části, trilogie Sonnerium: 1 - kulturní část; 2 - část, kterou využívám pro výběr barevného fixu; 3 - část, jež má strach ze žraločího kousnutí a páchnoucího polibku). Pro mě nejlepší díl, jelikož miluju postupný odhalování, intriky, sirový (píše se syrový, jsem blb - díky Myšutko) dobrodružství. A začínají se mi klepat kolena, jelikož ti mekáčožroudní Američani do tohohle silnýho a pro mě naprosto dokonalýho příběhu určitě zakomponujou osm atentátů na toho černýho otroka v čele, dvě atomovky, Usámu s kusem salámu, ultra spešl vycvičený komando, Angelinu Jolie a Mc chicken menu s velkou kolou(2.2.2011)

Do třetice všeho dobrého, říká se. A minimálně u "Millenium Trilogy" tohle platí. Zatímco jsem jak u prvního, tak i u druhého dílu psal, že jsou to sice skvělé filmy, ale na plný počet mi něco schází, tady musím napsat, že mi neschází naprosto nic. Opravdu skvělé finále, které uzavřelo tuhle nadprůměrnou trilogii. Teprve až tento díl mě definitivně "donutil" - až budu mít trochu více času, musím si ty knihy přečíst a přesvědčit se na vlastní oči, proč jsou všichni zde nespokojeni. Do té doby je pro mě The Girl Who Kicked the Hornet's Nest jednoznačně nejlepším dílem, kterému dávám bez zaváhání plný počet.(2.4.2011)

Když si představím holku, která čutne vosám do hnízda, vidím daleko větší tóčo. Tady to byly dvě povinné hodiny konverzace za cenu dvacetiminutové zábavy u soudu. Tenhle poměr mi připadá totožný s tím, jaký já mám s žehlícím prknem; nešťastný. Ze severské trojky asi nejmíň mrazivá část. Asi určitě.(21.12.2015)

• - Natáčelo se ve Stockholmu a Göteborgu. (Cheeker)

• - Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona. (oje)

• - Spoiler: Lisbeth (Noomi Rapace) u soudu řekla, že ji Bjurman (Peter Andersson) znásilnil v úterý 18. února 2008. Jenže v roce 2008 vycházel 18. únor na pondělí. (Cheeker)