Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

(Dánsko)
  • slovenský

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Je až neuvěřitelný kam se nám celá triloška dostala. Všechno to začínalo jako temná atmosférou nabitá krimoška a skončilo to jako thrillerovský hon na mocipány. Ovšem uzrálo to pěkně. Ze všeho nejvíc se mě líbily herecký výkony. Žiju v domění, že vůbec nejtěžší herecký projev je obyčejný pohled beze slov, podle mně to zahrát, tak abych já jako divák v tom pohledu cítil emoce, vyžaduje už opravdovský talent a umění. A u toho soudu jsem doslova chrochtal blahem, jak si tam vyměnovala Noomi pohledy s Michaelem, to bylo fakt prvoligový. Závěrečný díl nenabízí příliš akce ani mrazivou atmosféru, ale má v sobě neskutečně poctivou filmařinu, díky který uteče 147 minut stejně rychle, jako pěkná holka od impotenta. Navíc to napětí jestli svině dostanou pořádně naložíno a nebo to bude jako v Český republice, kde lež a nenavist pravidelně vítězí pravdou a láskou. Dneska všechny filmy co komentuju chválím tak jsem teď asi dvě minuty přemýšlel co bych zkritizoval, abych nebyl za měkotu, ale vůbec nic mě nenapadá. Nezbývá než popřát Michaelovi a Noomi hodně štěstí v další kariéře a až mě budou klepat na televizní obrazovku mile rád si je do ní pozvu.(23.12.2010)

SPOILERY: Tak konečně - natahovaná série o nehorázně protivné černovlasé a málo mluvící socce je u konce, 3. díl je opět hodně ukecaný, táhne se jak smrad a chybí mu nějaký nadprůměrný filmařský nápad, tudíž by mi bohatě stačil jen audiozáznam. Čekal jsem hepáč, ale ne ve stylu Shawshank Redemption. Velkým záporem je právě Lisbeth zapletená do (zde skutečných) konspirací. A ta mě po celou dobu už jen kardinálně štvala, je to přece silná holka, která nepotřebuje pomoc - a tak jsem si často říkal: "Tak tý pitomý slepici s kohoutem na hlavě nepomáhejte, když nechce a neumí zabučet!" Kdyby neměla kolem sebe tlupu andělíčků strážníčků, bude se někde v psycho-léčebně nasraně xichtit dál. Ve trojce už jen směšná postava. To zajímavé, co na ní lpělo, odválo s prvním dílem. A tak na závěr lze konstatovat, že k prvnímu, skvělému dílu, byly nalepeny dva nijaké, nevalné apendixy.(22.11.2010)

První díl byl drama. Druhý díl byl akční thriller. Třetí díl není nic. Skutečně, něco tak šíleně nevýrazného jako je první polovina tohoto filmu, už jsem dlouho neviděla. Následující soudní pře to sice bohatě vynahrazuje, i tak to ale kvalit "Mužů, kteří nenávidí ženy" nedosahuje. Naopak si myslím, že vidět pouze první díl, byla bych asi nejspokojenější; ani v druhém, ani ve třetím filmu jsem se totiž nedočkala toho, co mě na této trilogii v počátku upoutalo: vzájemná spolupráce mezi dvěma naprosto odlišnými hlavními hrdiny. Těch deset vět v závěru, jakkoliv hezké jsou, prostě nenahradí desítky zajímavých, společných scén z jednoho opuštěného ostrova. To ale nic nemění na faktu, že je celá trilogie Milénium příjemným zpestřením toho, co normálně sleduji a kdyby se ke mně dostalo podobných skandinávských filmů víc, vůbec bych se nezlobila.(26.7.2010)

Výborná kriminálka, která má tu smůlu, že jsem viděla famózní první díl trilogie, kterému nesahá ani po kotník. Především chvíli trvá, než se vzpamatuje z propadáku druhého dílu a nabere pořádně dech. Ale jakmile je do příběhu zasvěcen i divák, který neviděl předchozí díly, začne děj velmi svižně ubíhat.(4.12.2011)

Po absurdním kroku stranou ke zcela jiné tváři zápletky po Mužích, kteří nenávidí ženy v Dívce, která si hrála s ohněm, je Dívka, která kopla do vosího hnízda epochálním finále. Finále se vším všudy, má koule, má kulervoucí soudní velkovyvrcholení, všechno souvisí se vším, všechno do sebe zapadá, Lisbeth zase nosí číro jak blázen a na závěr se ukojí každý Lisbeth/Mikael shipper. Jestli takhle daleko dojde i Fincher nebo někdo po něm, tak to bude mega mazec. Obě série se zřejmě nejvíce rozklíží v polovině, ale na to propojení draků se špióny si ráda počkám.(12.1.2012)

• - Spoiler: Lisbeth (Noomi Rapace) u soudu řekla, že ji Bjurman (Peter Andersson) znásilnil v úterý 18. února 2008. Jenže v roce 2008 vycházel 18. únor na pondělí. (Cheeker)

• - Natáčelo se ve Stockholmu a Göteborgu. (Cheeker)

• - Lisbeth (Noomi Rapace) používá telefon Sony Ericsson Xperia X1. (Cheeker)