Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

Luftslottet som sprängdes

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

• Německo

Vergebung

• Německo

Stieg Larsson: Vergebung

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Důstojné zakončení celé trilogie Milénium, kterého jsem se hrozně bál, ale nakonec jsem byl neskutečně spokojený. Ono po druhém díle se nebylo ani čemu divit. Kopa scén, co nedávaly žádnej smysl, protože to film nevysvětlil, mě prostě hrozně štvalo. Jenže třetí díl byl ve svý podstatě tak jednoduchej, že se na něm nic extra složitého hledat nemuselo. Tak to nakonec dopadlo naprosto parádně a já si s klidem oddech, že mám za sebou jak knižně, tak filmovou trilogii, kterou jsem ze začátku vůbec neznal, pak jsem o ní lehce zaslechl a nakonec jsem jí absolutně podlehl. Vůbec se nedivím tomu, že ve Švédsku podle knih dělají procházky po Stockholmu a jsou na celou sérii tak šíleně hrdí. Nejzajímavějšjí je ale stejně fakt, že celou trilogii zfilmovali během jednoho roku do necelých sedmi hodin. To skoro vypadá, jak kdyby si ani nemohli dát záležet, ale nakonec to ale přecijen vypadá parádně. Tak zajímavé a komplexní příběhy ve světě knih a natož pak filmů jen tak člověk nesežene. Škoda, že samotný autor se nedožil čtvrtého dílu. Pořád tam bylo tolik otazníků na zodpovězení...(8.11.2010)

No to bylo něco pro kulturní část mého mozku (Mozek mám rozdělený na tyto tři části, trilogie Sonnerium: 1 - kulturní část; 2 - část, kterou využívám pro výběr barevného fixu; 3 - část, jež má strach ze žraločího kousnutí a páchnoucího polibku). Pro mě nejlepší díl, jelikož miluju postupný odhalování, intriky, sirový (píše se syrový, jsem blb - díky Myšutko) dobrodružství. A začínají se mi klepat kolena, jelikož ti mekáčožroudní Američani do tohohle silnýho a pro mě naprosto dokonalýho příběhu určitě zakomponujou osm atentátů na toho černýho otroka v čele, dvě atomovky, Usámu s kusem salámu, ultra spešl vycvičený komando, Angelinu Jolie a Mc chicken menu s velkou kolou(2.2.2011)

…a cílem tohoto příspěvku v Miléniu je zproštění viny Lisbeth Salanderové..... Spiknutí státních úředníků vůči Lisbeth dostává konkrétní podoby a téměř všem jde o život. Lepší než dvojka, ale na jedničku to nemá. Do 90 minuty pokračujeme tempem dílu předešlého, aby pak konečně někdo to vosí hnízdo vykouřil! Vlastně rozkopnul. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Obdivuju R.Johna a chci vidět živého investigativního novináře v akci. 2.) Připravuji sebevraždu a nevím, pod jakým úhlem se střelit do tváře. 3.) Nechce se mi číst 650 stránek knížky. 4.) Viděl jsem předešlé díly. 5.) Jmenuji se Elisbeth Salanderová. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(4.4.2010)

Ten, kdo k nečetl knižní předlohu, se možná v ději trochu ztrácel, protože i přes úctyhodnou délku se do filmu nepodařilo nacpat vše z knihy, některé motivy byly vypuštěny úplně, něco bylo radikálně zkráceno. Ocenila jsem absenci pro mě nudných pasáží, zabývajících se fungováním tajných služeb ve Švédsku, nadchnul mě Lisbethin punkový outfit u soudu. Nejvíc jsem se těšila na závěrečný souboj s Niedermanem, nastřelovačku hřebíků mám v oblibě už od dob Smrtonosné zbraně. Škoda, že tentokrát byla úplně opominuta Lisbethina sexuální orientace i postava Miriam Wu. Mohl to být ještě větší happy end, i tak si tenhle švédský trhák čtyři hvězdy poctivě zaslouží.(27.3.2011)

Karl Stig-Erland Larsson zemřel v pouhých 50 letech, zanechal za sebou uzavřenou trilogii, která knižně vyšla až po jeho smrti. Své partnerce odkázal notebook, kde měl další tři rozpracované díly plánované dekalogie. Filmové zpracování celkem věrně kopíruje knižní předlohu, zachycují to podstatné z románu, příběh se odehrává ve svižném tempu. Autor předlohy vychází ze svých dlouholetých zkušeností investigativního novináře, řada zápletek včetně výhružek a ohrožení na životě je patrně z jeho vlastních zkušeností. Oproti prvnímu dílu, který je dějově posazený na ostrov a není tak prošpikovaný mrtvolami, jsou další dva díly víc ponuré, akční, násilí je neodehrává ve skrytu, je otevřené a brutální. Atmosféra filmu i její postavy korespondují s knihou.(2.7.2014)

• - Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona. (oje)

• - Alexandra Pascalidou, TV reportérka, která se objevila krátce po uzavření soudu, je skutečná švédská televizní reportérka. (Cheeker)

• - Spoiler: Lisbeth (Noomi Rapace) u soudu řekla, že ji Bjurman (Peter Andersson) znásilnil v úterý 18. února 2008. Jenže v roce 2008 vycházel 18. únor na pondělí. (Cheeker)