Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

Luftslottet som sprängdes

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

• Německo

Vergebung

• Německo

Stieg Larsson: Vergebung

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Treti dil naprosto presne navazuje na druhej, takze je nutny ho videt nejdriv, ne jako v pripade druhyho dilu, kde nebylo nezbytny videt ten prvni. Jinak pribeh uz je takovy politicko soudni drama, kde se trochu resi minulost hlavni hrdinky, ale vysledek je spis jen takova konverzacka. Me pride, ze tahle trilogie ma sestupnou tendenci, takze nemuzu souhlasit s tim, ze by byl treti dil lepsi nez druhej, jestli neco, tak jsou zhruba na stejny urovni. Jinak v postavach uz se clovek orientuje precejen lip, jednak proto, ze uz se s nima setkal v druhym dilu a taky proto, ze je to precejen natoceny lehce prehlednejc. Ale stejne jako v pripade druhyho dilu, ani tenhle na prvni zdaleka nema a opet to je spis problem pribehu nez rezisera.(20.6.2011)

Po trošku slabší dvojce závěrečný díl nabírá na síle, i když ne hned úplně od začátku. Očekávala jsem trochu více napětí okolo zdravotního stavu Lisbeth, kterou Noomi ztvárnila tak skvěle, až z toho mrazilo, třeba v nemocnici (nebo to možná byl jediný moment za celou dobu) se usmála jen jednou, když se dozvěděla velice potěšující zprávu.. Z celé trilogie stále nejvíce hodnotím jedničku, protože mě uchvátila, unesla a rozprášila na kopytech.. Přesto trojka svým završením a monstrprocesem s těmi zlými rozhodně stojí ten čas. Wow, Lisbeth opravdu ví, jak se vyparádit, už ve dvojce se mi líbila její maska mstitelky, ale její look u soudu... chvilku jsem uvažovala, jak by to vypadalo u světlých vlasů... :-)(18.5.2013)

Třetina postav v urnách, třetina v báni, třetina celkem v poho (ne POMO, aby nebyl problém)... njn, třetí díl, to jsou mi paralely. Ok, já žádnou nevyrovnanost nezaregistroval, všem třem dílům dávám proto stejné hodnocení, nelekejte se, napětí....4! Lizbeth byla konečně kurevsky punková a u Blomkvista jsem asi nakonec (díky těm stráveným hodinám) nějaké to charisma taky našel. Bitky směšný jak ve "dvojce", zkrátka Evropa. Na Fincherovo dílo momentálně náladu nemám, takže nemůžu srovnávat, "kdo že jako líp". Mám ale pocit, že dokázat v jednom roce natočit TOHLE, je celkem slušná práce...paráda.(29.1.2012)

SPOILERY: Tak konečně - natahovaná série o nehorázně protivné černovlasé a málo mluvící socce je u konce, 3. díl je opět hodně ukecaný, táhne se jak smrad a chybí mu nějaký nadprůměrný filmařský nápad, tudíž by mi bohatě stačil jen audiozáznam. Čekal jsem hepáč, ale ne ve stylu Shawshank Redemption. Velkým záporem je právě Lisbeth zapletená do (zde skutečných) konspirací. A ta mě po celou dobu už jen kardinálně štvala, je to přece silná holka, která nepotřebuje pomoc - a tak jsem si často říkal: "Tak tý pitomý slepici s kohoutem na hlavě nepomáhejte, když nechce a neumí zabučet!" Kdyby neměla kolem sebe tlupu andělíčků strážníčků, bude se někde v psycho-léčebně nasraně xichtit dál. Ve trojce už jen směšná postava. To zajímavé, co na ní lpělo, odválo s prvním dílem. A tak na závěr lze konstatovat, že k prvnímu, skvělému dílu, byly nalepeny dva nijaké, nevalné apendixy.(22.11.2010)

Mimořádně odpudivá lesba a nesympatický pisálek bez špetky charismatu je ústřední dvojice, na kterou by jste určitě nevsadili, že by vás mohla přes šest hodin tak sqěle bavit! Larsson - Alfredson - Nyqvist je geniálně sestavená švédská útočná formace, která ve všech třech třetinách Millenia s lehkostí defloruje americkou obranu, elegantně a bez patosu skóruje a je schopna zesměšnit i takové zadáky jako Bruckheimer - Bay. Co říct závěrem? No snad jen pro někoho možná otřepané, klišovité a přízemní: "Fy fan ursäkta, var kan jag hitta ett postkontor, idag är det fint väder, skulle jag kunna få en öl?? " Shrnul jsem to hezky?(28.3.2010)

• - Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona. (oje)

• - Lisbeth (Noomi Rapace) používá telefon Sony Ericsson Xperia X1. (Cheeker)

• - Spoiler: Lisbeth (Noomi Rapace) u soudu řekla, že ji Bjurman (Peter Andersson) znásilnil v úterý 18. února 2008. Jenže v roce 2008 vycházel 18. únor na pondělí. (Cheeker)