Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

Luftslottet som sprängdes

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

• Německo

Vergebung

• Německo

Stieg Larsson: Vergebung

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Mimořádně odpudivá lesba a nesympatický pisálek bez špetky charismatu je ústřední dvojice, na kterou by jste určitě nevsadili, že by vás mohla přes šest hodin tak sqěle bavit! Larsson - Alfredson - Nyqvist je geniálně sestavená švédská útočná formace, která ve všech třech třetinách Millenia s lehkostí defloruje americkou obranu, elegantně a bez patosu skóruje a je schopna zesměšnit i takové zadáky jako Bruckheimer - Bay. Co říct závěrem? No snad jen pro někoho možná otřepané, klišovité a přízemní: "Fy fan ursäkta, var kan jag hitta ett postkontor, idag är det fint väder, skulle jag kunna få en öl?? " Shrnul jsem to hezky?(28.3.2010)

Ten, kdo k nečetl knižní předlohu, se možná v ději trochu ztrácel, protože i přes úctyhodnou délku se do filmu nepodařilo nacpat vše z knihy, některé motivy byly vypuštěny úplně, něco bylo radikálně zkráceno. Ocenila jsem absenci pro mě nudných pasáží, zabývajících se fungováním tajných služeb ve Švédsku, nadchnul mě Lisbethin punkový outfit u soudu. Nejvíc jsem se těšila na závěrečný souboj s Niedermanem, nastřelovačku hřebíků mám v oblibě už od dob Smrtonosné zbraně. Škoda, že tentokrát byla úplně opominuta Lisbethina sexuální orientace i postava Miriam Wu. Mohl to být ještě větší happy end, i tak si tenhle švédský trhák čtyři hvězdy poctivě zaslouží.(27.3.2011)

Za soudní proces a scénu z cihelny přihazuju závěru téhle výtečné trilogie o pravém, a velice napínavém, přátelství čtvrtou hvězdu. Celkové hodnocení trilogie 70% (první díl nejsilnější, druhý díl nejslabší, spíš výplň, ikdyž stále zajímavá), těch cca 7 hodin mi uteklo jako voda, ale stejně tam na můj vkus bylo až moc řečí na úkor silných, nervydrásajících scén (ačkoli kdykoli na ně přišlo, stály za to). Herecké duo netřeba velebit (to už jsem učinila u předchozího dílu) a z fleku bych oběma vrazila plný počet. PS: Jsem zvědavá na verzi s Craigem, neumím si představit, že by James Bond mohl dosáhnout takové důvěryhodnosti, jako civilní Nyquist.(14.3.2012)

Kvalitativně přesně uprostřed mezi výbornou jedničkou a průměrnou dvojkou. Po detektivce a thrilleru přišlo soudní drama, v jehož středu je Lisbeth Salanderová, suverénně nejlepší postava Milénia (a Noomi Rapace zde podává nejlepší herecký výkon z celé trilogie). Povedené završení série, kterému se povedlo smazat mírnou pachuť, kterou série nabrala po prostředním dílu (70%).(16.2.2011)

Daniel Alfredson se pochlapil a závěr trilogie dle knih Stiega Larssona natočil mnohem lépe, než druhý díl. Snímek sice nedosahuje kvalit prvního filmu, ale atmosféra postupně graduje a v závěrečné třetině jsem byl napnutý jak kšandy. Jen škoda, že se ani na druhý pokus režisérovi nepodařilo vybudovat chemii mezi Nyqvistem a Rapace tak dobře, jak se to povedlo Oplevovi v první díle.(26.1.2011)

• - Alexandra Pascalidou, TV reportérka, která se objevila krátce po uzavření soudu, je skutečná švédská televizní reportérka. (Cheeker)

• - Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona. (oje)

• - Lisbeth (Noomi Rapace) používá telefon Sony Ericsson Xperia X1. (Cheeker)