Rabínův kocour

(festivalový název)

Rabbi's Cat, The

Animovaný / Dobrodružný

Francie / Rakousko, 2011, 100 min

Joanna Sfara považujem za skvelého autora komixov, ktoré sú nielen náučné (týkajúce sa judaizmu a histórie aškenázskych aj severoafrických Židov, okrem Rabínovho kocúra napr. aj Klezmer) ale aj vkusné, s krehkým detským výtvarnom, ktorým rozpráva dobrodružstvá plné roztomilého humoru ale zároveň aj o zabíjaní a nenávisti, akoby napriek svojmu citlivému vizuálu. Podobne, ako som nadšená z jeho komixu, som bola nadšená aj z filmovej podoby. Výtvarno bolo síce vo väčšine filmu prispôsobené animácii ale určité sekvencie boli v štýle, ktorý sa najviac podobal komixu a tieto časti boli priam pastvou pre oči. Čo sa týka scenára, vydať sa na cestu v polovici metráže filmu nie je vôbec obvyklé a hlavné udalosti boli teda v druhej polovici riešené veľmi úsporne. Ale závažná vec to nie je, v 21. storočí si už každý točí čo chce a akým spôsobom chce a funguje to bezproblémov, tak ako v tomto filme. Dávno som si tak neužila celovečerný animák, ako teraz Rabínovho kocúra.(10.3.2013)

zajímavě podaný příběh, který umí s nadsázkou vyprávět o židovském náboženství, ale také zabrousí do zákoutí jiných vyznání, se kterými se lze setkat v severní Africe. Sdílim názor s těmi, kterým se víc líbila první polovina filmu - roadmovie v druhé části už postrádala ten správný švih aspoň pro mě. Animace se mi líbila a byla nápaditá a i díky ní dám průměrnou známku a věřím, že pro "vyvolené" stojí za to se na něj podívat. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](11.8.2013)

• kocik1

Taková pohádka o tom, jak se mluvící kocourek vypravil z Hrusic až do Alžíru. Jeho cesta byla nejdříve zábavná, okořeněná jemným humorem, ale zhruba v půlce kde se vzal, tu se vzal jeden Rus a jak už to tak s Rusy bývá, bylo po srandě. Takže druhá půlka už se nesla ve znamení prodlužované nudy, kterou rušila jen překrásná animace, což ovlivnilo i mé hodnocení. První půlka filmu za pěkné silné 4* a druhá maximálně za 1*.(4.5.2015)

Komiks bude asi mnohem propracovanější, zatímco film klame tělem. Tváří se jako komedie, jenže jde spíše o nábožensko-politický traktát. Začátek je rozverný, jenže druhá polovina je příliš zatížena symbolismem. Nechat poselství vyprávět příběhem, a nikoliv příběh formovat dle poselství. To dopadá málokdy dobře.(11.3.2012)

Mě se to velmi líbilo. Má to myšlenku a je to velice vtipné a pěkně udělané. Nemyslím si, že by šlo ve skutečnosti o náboženský traktát, ale spíše o komedii za níž se skrývají náboženské myšlenky a diskuze. Mám moc rád, když se něco za něčím skrývá. Vřele doporučuji, ten kocour byl fakt super. (pozn. komiks je taky dobrý)(2.6.2013)

• - Film je natočený podľa komiksovej série "The Rabbi's Cat", ktorú vytvoril jeden z režisérov filmu, Joann Sfar. Podľa neho je pomenovaný aj Rabín Sfar.
    (LuiCJ)