Rabínův kocour

Rabínova mačka

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný

Francie / Rakousko, 2011, 100 min

Kočka seřere papouška, začně mluvit, domáhat se bar micva a glosovat religiózní i obecně lidské nešvary...Padni komu padni - Arab, Žid, Rus, kanibal...Pouštní vozítko se zástavou kombinující Ruskou orlici a Davidovu hvězdu je vysněným ztělesněním náboženského dialogu...Možná to chtělo jen méně smířlivosti, více kočičího humoru a ironie...(15.4.2013)

Mě se to velmi líbilo. Má to myšlenku a je to velice vtipné a pěkně udělané. Nemyslím si, že by šlo ve skutečnosti o náboženský traktát, ale spíše o komedii za níž se skrývají náboženské myšlenky a diskuze. Mám moc rád, když se něco za něčím skrývá. Vřele doporučuji, ten kocour byl fakt super. (pozn. komiks je taky dobrý)(2.6.2013)

Joanna Sfara považujem za skvelého autora komixov, ktoré sú nielen náučné (týkajúce sa judaizmu a histórie aškenázskych aj severoafrických Židov, okrem Rabínovho kocúra napr. aj Klezmer) ale aj vkusné, s krehkým detským výtvarnom, ktorým rozpráva dobrodružstvá plné roztomilého humoru ale zároveň aj o zabíjaní a nenávisti, akoby napriek svojmu citlivému vizuálu. Podobne, ako som nadšená z jeho komixu, som bola nadšená aj z filmovej podoby. Výtvarno bolo síce vo väčšine filmu prispôsobené animácii ale určité sekvencie boli v štýle, ktorý sa najviac podobal komixu a tieto časti boli priam pastvou pre oči. Čo sa týka scenára, vydať sa na cestu v polovici metráže filmu nie je vôbec obvyklé a hlavné udalosti boli teda v druhej polovici riešené veľmi úsporne. Ale závažná vec to nie je, v 21. storočí si už každý točí čo chce a akým spôsobom chce a funguje to bezproblémov, tak ako v tomto filme. Dávno som si tak neužila celovečerný animák, ako teraz Rabínovho kocúra.(10.3.2013)

Začátek byl povedený - v rodině alžírského rabína najednou zjistí, že jejich kocour začne mluvit. Tyhle první minuty slibovaly skvělý film ze zajímavého prostředí, jakým bezesporu Alžír pro Středoevropana je. Jenže... najednou se objeví mrtvý Rus a celý děj filmu, ač jakože dostává spád, se začíná rozmělňovat, jako když žvýkáte rohlík po pěti pivech. Vyplivnout? Přemoct se a ponechat ho v puse? Snad jen kvůli animaci a kočičímu sympaťákovi se vyplatí film dokoukat. Dějová linka je nakonec natolik oslabena, že vás zcela jistě závěr filmu bude šokovat. Nejsem si ale jistá, jestli v tom dobrém smyslu slova...(29.11.2011)

zajímavě podaný příběh, který umí s nadsázkou vyprávět o židovském náboženství, ale také zabrousí do zákoutí jiných vyznání, se kterými se lze setkat v severní Africe. Sdílim názor s těmi, kterým se víc líbila první polovina filmu - roadmovie v druhé části už postrádala ten správný švih aspoň pro mě. Animace se mi líbila a byla nápaditá a i díky ní dám průměrnou známku a věřím, že pro "vyvolené" stojí za to se na něj podívat. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](11.8.2013)

• - Film je natočený podľa komiksovej série "The Rabbi's Cat", ktorú vytvoril jeden z režisérov filmu, Joann Sfar. Podľa neho je pomenovaný aj Rabín Sfar.
    (LuiCJ)