Rabínův kocour

Rabínova mačka

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný

Francie / Rakousko, 2011, 100 min

První půlka filmu je moc dobrá - kocour je vtipný a představují se nám zajímavé vedlejší postavy. Tenhle potenciál ale není využitý. Z filmu se stává road movie, která se rychle snaží dohnat "ztracený" čas. Druhá půlka je prostě uspěchaná. Ale animátoři moc dobře zachytili kočičí chování, všechno to lísání, lovení a předení bylo rotomilé.(28.11.2011)

Joanna Sfara považujem za skvelého autora komixov, ktoré sú nielen náučné (týkajúce sa judaizmu a histórie aškenázskych aj severoafrických Židov, okrem Rabínovho kocúra napr. aj Klezmer) ale aj vkusné, s krehkým detským výtvarnom, ktorým rozpráva dobrodružstvá plné roztomilého humoru ale zároveň aj o zabíjaní a nenávisti, akoby napriek svojmu citlivému vizuálu. Podobne, ako som nadšená z jeho komixu, som bola nadšená aj z filmovej podoby. Výtvarno bolo síce vo väčšine filmu prispôsobené animácii ale určité sekvencie boli v štýle, ktorý sa najviac podobal komixu a tieto časti boli priam pastvou pre oči. Čo sa týka scenára, vydať sa na cestu v polovici metráže filmu nie je vôbec obvyklé a hlavné udalosti boli teda v druhej polovici riešené veľmi úsporne. Ale závažná vec to nie je, v 21. storočí si už každý točí čo chce a akým spôsobom chce a funguje to bezproblémov, tak ako v tomto filme. Dávno som si tak neužila celovečerný animák, ako teraz Rabínovho kocúra.(10.3.2013)

Rabínův kocour je lehounký animovaný bizár určený pro festivalové publikum. Po pravdě netuším, komu bych mimo okruh festivalových harcovníků mohl Kocoura doporučit. Pro děti není určitě a není ani pro fanoušky popkornu, protože se v něm moc mluví a humor není vždy prvoplánový. Na druhou stranu není ani pro intelektuály, protože humor někdy prvoplánový opravdu je a navíc dialogy jsou sice lehké, ale nijak sofistikované. Není to ani pro věřící, jakkoliv se hodně mluví a dějově vše točí kolem židovské víry. Ono se to totiž k náboženské věrouce chová poněkud neuctivě. Vyloženě mi ale sedla grafická podoba a přibližně ve dvou třetinách i postavy a nadsázka, s jakou k příběhu scénáristé přistupují. Bohužel tam, kde má film gradovat, nakonec jde do ztracena. V poslední třetině se film scénáristicky úplně rozloží a doposud slibná road-movie jde do kopru. Ale jak já říkám, někdy i cesta může být cíl a ty dvě třetiny stály za to. Celkový dojem: 70 %.(8.4.2017)

Kočka seřere papouška, začně mluvit, domáhat se bar micva a glosovat religiózní i obecně lidské nešvary...Padni komu padni - Arab, Žid, Rus, kanibal...Pouštní vozítko se zástavou kombinující Ruskou orlici a Davidovu hvězdu je vysněným ztělesněním náboženského dialogu...Možná to chtělo jen méně smířlivosti, více kočičího humoru a ironie...(15.4.2013)

zajímavě podaný příběh, který umí s nadsázkou vyprávět o židovském náboženství, ale také zabrousí do zákoutí jiných vyznání, se kterými se lze setkat v severní Africe. Sdílim názor s těmi, kterým se víc líbila první polovina filmu - roadmovie v druhé části už postrádala ten správný švih aspoň pro mě. Animace se mi líbila a byla nápaditá a i díky ní dám průměrnou známku a věřím, že pro "vyvolené" stojí za to se na něj podívat. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](11.8.2013)

• - Film je natočený podľa komiksovej série "The Rabbi's Cat", ktorú vytvoril jeden z režisérov filmu, Joann Sfar. Podľa neho je pomenovaný aj Rabín Sfar.
    (LuiCJ)