Televízna adaptácia novely ruského klasika Leonida Andrejeva. Príbeh prenasledovaného ruského revolucionára. (oficiální text distributora)

nascendi

Nie vždy sa skrývali v komunistických trezoroch filmové poklady. Pre niektoré by bolo lepšia, ak by v trezore aj naďalej ostali. Dielo Leonida Andrejeva mám rád. Jeho Balada o siedmich obesených bola aj vynikajúcim spôsobom adaptovaná. Na scenári Tmy sa podieľal Tibor Vichta, Dočolomanský patril medzi slovenskú hereckú špičku, tak prečo taký výsledok? Určite je rizikové nakrúcať diela, ktoré majú utiahnuť dvaja herci. Ale keď je dôležitejšie obsadiť do hlavnej úlohy vlastnú manželku, než nakrútiť niečo zmysluplného, potom sa nemožno výsledku čudovať. ()

Flego

Stretnutie atentátnika - revolucionára ( Dočolomanský ) a prostitútky v bordeli ( Valentová ) je komplikovanou sondou do duše mladého muža. Nejde tu ani tak o útek pred prenasledovateľmi, ako skôr o boj dobra a zla v jeho duši. Film bol odložený do trezoru pre svoju nejednoznačnosť a odvážne zábery. ()

retroslovak

Pre mňa vynikajúci film. Stvárnenie deja, strih, herecké výkony, proste veľmi sa mi to páčilo. Začínam naozaj obdivovať režisérske počiny pána Haspru. ()