Princezna Turandot (TV film)

Pohádka

Československo, 1974, 94 min

Originál texty, ani divadelní hru jsem nikdy neviděl. Pouze jsem slyšel operu. A tak si nedovolím hodnotit nakolik se podařila přepsat tato tv adaptace. Hodnotím pouze samotný příběh a vynikající české herce, kteří zde dokazují své kvality.(24.11.2009)

• Karlos80

Chvílemi opravdu nezáživná hodinu a půl dlouhá (na tv film-pohádku docela neobvyklé) taškařice, původní divadelní adaptace je tu opravdu znát, z každé scény, pohybu či dialogu..Téměř dětinský humor tři sluhů byl místy opravdu krajně trapný, nakonec jsem čekal přeci jen pusu a ne jen samé klanění:-) Mladá-krásná Macjuška (princezna Turandot) byla pěkně chladná ale nakonec pod tíhou lásky přeci jen polevila. Masky byly zdařilé, některé herce jsem skutečně nemohl poznat a nebýt závěrečných titulků, tak je snad neznám dodnes:-) Film, měl pár dobrých okamžiků, převážně depresivní a ponurá atmosféra, nebyla taky špatná, ale i tak z mého pohledu pouze slabší průměr...(24.11.2009)

Režijně i adaptačně dokonalé ztvárnění původního zpracování slavného pohádkového příběhu Carla Gozza a hudební podobě Giacoma Pucciniho nejenže poskytlo mimořádné příležitosti celé řadě vynikajících českých herců, ale nabídlo současně tehdejšímu divákovi možnost zasvěceného vhledu do kuchyně pohádkotvorby z druhé poloviny předpředminulého století. Orientalizující prvky klasicistních a rokokových interiérů, které známe tak důvěrně z relativně častých návštěv interiérů našich zámků, tu dostávají náležité podbarvení. Rozvleklost a nuda, které jakoby - domnělě - patřily k tomuto pohledu, jsou pro zasvěcené ve skutečnosti živým průhledem do hodnotového a myšlenkového světa lidí tehdejší doby posledních desetiletí "starého režimu", do způsobů jejich uvažování, cítění, fantazie. Myslím, že tato retrospektiva mimo a za archivní prameny, mimo badatelskou veřejnost prakticky nedostupné, byla, je a zůstává vděčnou. A tedy i živou.(23.5.2010)

Krutá pohádka, klasické dílko krásně zpracované našimi herci.(24.11.2009)