Atentát na Stalina (TV film)

Prikazano uničtožit! Operacija 'Kitajskaja škatulka'

Prikazano unichtozhit! Operatsiya 'Kitayskaya shkatulka'

Приказано уничтожить! Операция 'Китайская шкатулка'

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

Rusko, 2009, 180 min

• MickeyStuma

Dvoudílný snímek vyniká zoufalým chaotismem, což shazuje veškeré ambice o nějakém válečném agentském filmu. Ať se děje, co se děje, divák má absolutní problémy se vyznat v postavách, na jaké straně vlastně kdo stojí a hlavně to, co se právě děje. Jedná se zde především o příběh, takže akčních scén je tu opravdu poskrovnu, ale na druhou stranu, zaplať pánbůh za to. Takto nelogické scény a situace se jen tak nevidí. I to ozvučení výstřelů nestojí za nic. Napětí? Drama? Ne. Nic takového se nekoná. Skoro bych řekl, že se jednalo o inscenační divadelní představení v přírodě. Jak jinak si vysvětlit zářivou čistotu mundúru všech přítomných. Byť se jedná o televizní počin, přeci jen by tvůrci mohli na tom více zapracovat. Takhle se z toho stává zcela zbytečný nezajímavý dvoudílný snímek, tak akorát na zabití času.(10.5.2014)

Renata Litvinova je doma televizní moderátorka, režisérka, módní guru, celebrita, v mediálním světě dělá snad do všeho. A taky herečka, kterou jsem nikdy nijak zvlášť nemusela. I v agentce Charlottě, kterou tady hraje, vidím zase jenom Renatu Litvinovovou, nic víc, nic míň…ale najednou mi ty její stokrát ohrané grify a grimasy nevadí. Právě naopak. Je fajn vědět, že jsem ještě schopná nějakého vývoje a změny názoru. Vím, že bych mu neměla nadržovat, ale za Renatu a Konstantina, a za ty na první pohled zbytečné, ale přirozeně pochopitelné a zásadní scény, v nichž na dosah smrti prvotřídní důstojník s prázdnýma očima tváří v tvář jediné elegantní ženě uprostřed války na pár okamžiků projeví emoce… a zapochybuje, jsem hodnocení jinak dost konvenčního seriálu velmi ráda zaokrouhlila nahoru.(26.11.2009)

• Nach

Tak tohle se vůbec nepovedlo. Atentát na Stalina mi od první do poslední minuty smrděl skoro až amatérismem. Nepřehledný, chaotický, kamerově nezajímavý a herecky nezvládnutý historický film, který ani nevypadá historicky, natož válečně. Kdyby nebylo rekapitulace první části na začátku druhé, vůbec bych ani nevěděl o co jde. Tím chci říct, že první díl byl naprosto příšerný. Druhý se dál nesl v podobném duchu, ale ke konci již alespoň svítilo světlo na konci tunelu; tedy že se blížily závěrečné titulky. Vojáci Rudé armády jsou zde vykresleny skoro až propagandisticky. Hlavní hrdinové se válejí v bahně, projdou vším možným, ale vždy mají čistý úbor a ač se cesta atentátníka tváří dobrodružně, stála stejně maximálně za to, abych u televize usnul. Korunku tomu nasazuje hudba tak příšerná, že mi připomíná české filmové dokumenty pro základní školy v devadesátých letech. Jediné, co můžu pochválit je uspokojivé finální rozuzlení, které ale přichází stejně pozdě a je úplně stejně nezáživně natočeno. Nenapadá mě nic, co bych mohl případným zájemcům doporučit. Bitevní scény zde téměř nejsou a těch pár momentů bylo lépe zpracováno i v Marhulově Tobruku. Pro milovníky historie tento snímek též není, neboť jí tento film používá akorát jako toaletní papír. A milovníci ruských filmů též naleznou daleko lepší snímky s podobnou tématikou, než je tato kravina. Prostě slabota slabot a jen o málo lepší než filmy od Asylum. 30%(1.10.2012)

Poněkud nepřehledný první díl (všichni jsou v sovětských uniformách, jen evidentně na různých stranách) se naštěstí začne zhruba od poloviny vyjasňovat. Druhý díl dokonce divákovi pomůže krátkou rekapitulací toho, co a kdo v předchozí části spáchal. Když Litvinova říká Lavroněnkovi, že má prázdno v očích, jako kdyby mluvila o samotném filmu. Měl nepochybné ambice stát se napínavým špionážním dramatem, ale to se fakt nepovedlo.(19.9.2012)

• Morholt

Mizerně zahraný zmatek, ve kterém jsem měl neskutečný problém vyznat se v postavách. Jediný, koho jsem si jakž takž dokázal zařadit, byl Konstantin Lavroněnko, ale to jen díky tomu, že hrál Kajínka. Kdyby z toho Rusové udělali třičtvrtěhodinový hraný dokument, ušetřili by spoustu materiálu, o penězích nemluvě.(25.10.2014)