• Houdini

  Oscar 1 : Herec VR - Van Heflin(7.4.2004)

 • KarKulA
  ****

  Raná noir tvorba MGM. Robert Taylor se tu objevuje v roli Johnnyho Eagera, cynického gangstera, který pomocí svých bravůrních plánů, při jejichž uskutečňování nebere ohledy absolutně na nikoho, organizuje svoje ilegální aktivity a řídí své malé zločinecké impérium. Taylor, stejně jako např. jeho konkurenční kolega od Century Fox Tyrone Power, bojoval celou svou kariéru se zaškatulkováním do rolí pohledných kladných hrdinů a není divu že po této roli nadšeně "skočil". Jedná se tak o jednu z mála bad-guy rolí jeho kariéry a je to velká škoda, protože Taylor se podle mě do rolí zločinců a grázlů výborně hodil. Přestože Oskara dostal za vedlejší roli Eagerova alkoholického přítele Jeffa Hartnetta výborný Van Heflin (pro mě navždy nemesis Errola Flynna v Curtizově filmu Santa Fe Trail), a nezpochybňuji že oprávněně, je pro mě osobně tento film stejně one man show Roberta Taylora. Nelze samozřejmě opomenout ani krásnou Lanu Turner, která tu v roli Lizabeth, milující Eagera tak že kvůli němu neváhá zabít, bohužel příliš prostoru nedostala. Rozhodně velice dobrý film, ve kterém nic není jak se zprvu zdá a Eagerovi "lišácké" nápady vedou k mnoha překvapivým zvratům. Jedinou slabinou jsou snad občas místy zbytečně dlouhé a statické dialogy. Za mě 4,5*.(2.6.2011)

 • vitekpe
  ***

  Je to hezky natocenej film, ale nad stredni hodnoceni se nedostane kvuli obecne utahanosti. Taylor ve forme, stejne jako Heflin. Lana ok, Glenda potesila. 3+(23.7.2013)

 • liquido26
  ****

  Johnny Eager je nejmazanější ze všech noirových gangsterů. Jeho akce jsou vždy do posledního puntíku promyšlené, jeho alibi je vždy perfektně posychrované a navíc vede úžasný dvojí život, aby zmátl svého kurátora :-) Výkon Roberta Taylora byl vskutku strhující. Skvěle zvládal obě polohy své postavy. Jedna z nich je Johnny Eager - propuštěný trestanec, který svědomitě pracuje jako taxikář, žije se svou sestřenicí a její dcerou ve spořádané domácnosti, pravidelně dochází ke svému kurátorovi a na všechny působí jako okouzlující mladík a nikdo nevěří, že by mohl být někdy v minulosti trestaný. Ale sotva si převlékne sako a svlékne taxikářskou čapku, tak se objevuje druhý Johnny Eager, tentokráte mnohem dospělejší charismatický bezcitný a všemi mastmi mazaný gangster, který bydlí v luxusní vile a rozjíždí různé ilegální kšefty jako v dobách před svým uvězněním. Jenomže bezcitného gangstera cosi změní. Ano, tušíte správně, je to láska k Laně Turner. Nicméně Taylor tuto proměnu zahrál tak, že to nepůsobilo nijak pateticky ani prvoplánově, naopak mě docela zamrazilo. Stejně tak byl poměrně mrazivý a strhující samotný závěr filmu. Zkrátka, Johnny Eager byl frajer.(18.8.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace