• Belgie

• Německo

• Nizozemsko

(festivalový název)

Belgie / Německo / Nizozemsko, 2009, 109 min

"Without an image, there is no story." ________ Meditace nad důležitostí obrazu, který se od náboženské sochy posouvá k filmu a fotografii. Zamyšlení nad smyslem mučednictví, které získává na významu jen tehdy, je-li zprostředkováno světu. Tragický konflikt kultur stojící na vzájemném nepochopení a rozdílnosti ve vnímání reality. Nemoc, slepota a smrt jako trest za zničení Panny Marie, nebo jako důsledek kontaminace? Obojí je pravda. Nutnost nahradit duchovní symbol, má-li být obnoven řád. ________ Altiplano místy skutečně připomíná tvorbu Tarkovského, mistrovské hypnotičnosti jeho filmů ale samozřejmě nedosahuje. Je ovšem obdivuhodné, že někdo podobným způsobem vůbec točí. Celkem zjevení.(1.6.2011)

• HenryS.

Nevybavuji si dosud žádný film, kde by se tolik přebíjel příběh se stylem. Takhle nějak si představuju pojem neokolonialismus v praxi. (a kameramanovi bych rozdupal kolejničky, ty jeho neustálý 360tky .. ) Takhle to dopadá, když režírují producenti - nulový autorský vklad (popřípadě vykradený) a líbivé obrázky. prostě něco jako 55 Dní v Pekingu.(14.8.2011)

Altiplano je pro mě filmovým opusem, kterých jsem dosud viděla jen pár - Markéta Lazarová, Andrej Rubljov, Himalaya, Bílé louky... Vše v tomto filmu - text, hudba i obraz - jsou zde v naprosté harmonii, jež ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. Řadím ke svým nejlepším "šestihvězdičkovým" filmům a jsem velmi vděčná za to, že se dostal bezplatně ke zhlédnutí na filmový portál MUBI v rámci ozvěn filmového festivalu v Cannes 2011. Dobrý tah!(30.5.2011)

Altiplano ovplýva skutočne nádhernými obrazmi len bohužiaľ, na pozadí smutného príbehu nasiaknutého skľúčenosťou a beznádejou. Rozhodne silný emočný zážitok umocnený dušu rozorvávajúcou muzikou !(14.5.2011)

• Mairiel

Monumentálnímu filmovému stylu obvykle podléhám, tohle ale bylo peklo. Námět se s kamerou bil, evropský rádoby-emotivní styl naroubovaný na peruánskou kulturu na mě působil odcizujícím způsobem. Černobílý záběr na horaly postávající na šutrech za doprovodu Era (nebo co vlastně to bylo) - to myslí autoři vážně? Z počátku jsem to brala, ale po "pádu zdí" šlo Altiplano úplně do háje. Ale možná za to mohou jen očekávání, Magaly Solier rovná se (aspoň pro mě) režie Claudie Llosa a ta je ve své tvorbě poněkud jinde než tihle belgičtí kulturní kolonialisté.(15.8.2011)