The Law and Jake Wade

Western

USA, 1958, 86 min

Priemerny western z 50. rokov od rezisera Sturgesa /Sedm Statecnych, Cerny Den v Black Rock 1955/ s dvoma hlavnymi hercami , a to konkretne Robertom Krajcirom /Quo vadis 1951/ a Richardom Wydmarkom /Norimbersky proces 1961, Vrazda v Orient expressu 1974, Medvedi ostrov 1979/. Patricia Owens bol fajna, ale nic schopne pred tymto filmom nemala a v strede vladne dost velka nuda s casto prazdnymi dialogmi : 60 %(5.11.2016)

Hodný, zlí a ošklivý v americkém provedení, přičemž tento snímek by se jmenoval Hodný, zlí a krásná. Zlí Widmark touží po zlatě, však si jej také osobně ukradl. Jeho polohu zná ovšem pouze Taylor, s nímž jsou veškeré přátelské vazby přetrhány, a tak aby Taylora v cestě motivoval, musí zajmout nejen jeho, ale i unést jeho slečnu Owens. A tak začíná nepříliš záživná, o to více konverzační, cesta prérií... Zatím nejnudnější Sturges (cca 14 filmů) o putování za schovaným pokladem a se závěrečným soubojem, který byl pro mě velkým zklamáním.(3.3.2016)

Zákon a Jake Wade: Blonďatý Richard Widmark v roli psychopatického desperáta, který nedovolí nikomu z jeho bandy odejít. A Robert Taylor jako pistolník, který ho přesto opustil i s penězi z bankovní loupeže a stal se šerifem. Ovšem šerif splatí starý dluh a pomůže bývalému kamarádovi utéci z vězení, jejich střet ve městě duchů se však blíží. Dobře napsané postavy i dostatek napětí v režii Johna Sturgese. Jedinou výhradu bych mohl mít k mizernému bojovému umění již pozabíjeného oddílu Komančů, ale o mrtvých jen dobře... Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/video/288754/Law-and-Jake-Wade-The-Original-Trailer-.html(8.11.2012)

Po technický stránce neměl ve své době Sturges konkurenci, precizní režie a úchvatná kamera. Sturges opět sází hlavně na psychologii postav a minimalismus, především na konflikt dvou bývalých přátel socipatického Hollistera a usazeného Wadea. K plnýmu počtu mi něco málo chybělo, určitě lepší hudba, která je moc dobová a možná i obratnější rozuzlení. Saddle the wind ze stejného roku je přeci jen ještě o kousek lepší. Zaujal Widmark, kterej hraje tak přesvědčivě psychopata, že z toho člověka až mrazí v zádech. Taylor byl velkej sympaťák s charismatem, no mám ho moc rád. Škoda že ho Sturges neobsadil jako Chrise do Sedmi statečných namísto, pro mně málo snesitelného hňupa s napoleonovým komplexem, Brynnera. Bylo by to o ještě dost lepší.(30.9.2016)

Skvěle zvládnuto. Dobrá stopáž, dobrý prostředí a Taylor i Widmark jsou sympaťáci. Ultimátní je hlavně útok komančů a závěrečná přestřelka ve městečku. Škoda, že nikdy nevznikla dvojka, jak vzali všechny prachy a jeli za děvkama, hazardem a chlastem. Nevěřím, že když už by je teda měli, že by je tam jen tak nechali.(11.2.2014)

• - Při útoku indiánů vidíme, že Clint (Richard Widmark) nabíjí svou opakovací pušku třikrát, než vůbec poprvé vystřelí. Je to nesmysl, protože by si tímto způsobem jen vyhazoval náboje. (Mol)

• - Když na začátku filmu přijede šerif Jake Wade (Robert Taylor) do města, neuváže druhé koně, co má se sebou. Když poté vychází s Clintem (Richard Widmark) z domu, je kůň již přivázán. (Mol)