Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psanec Clint Hollister (Richard Widmark) uprchne z vězení za pomoci šerifa Jakea Wadea (Robert Taylor), který mu tak splácí službu, již mu v dávných dobách prokázal zase Clint. Avšak pro Jakea to je teprve začátek, neboť Clint ho brzy unese i s jeho dívkou Peggy (Patricia Owens), aby ho dovedl k penězům z jejich dávných společných loupeží... (Pohrobek)

(více)

Recenze (14)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Jeden z tých lepších westernov, ale zase taká veľká pecka to nie je. Film s dvoma silnými charaktermi, ktoré sa vydali na cestu za zakopanými peniazmi, aby si to nakoniec rozdali v nevyhnutnej prestrelke. Kým dôjde k finálnemu zúčtovaniu, tak to mohlo byť aj pútavejšie. História a rozhovory medzi ústrednou dvojkou mohli byť zaujímavejšie. Spestrením pred finále je hlavne stret s tradčne zákernými jednorozmernými indiánmi, ktorý trochu zredukujú bandu hlavného záporáka. Takže výsledkom je mierne nadpriemerný western na jedno pozretie. 6/10. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Poněkud kvapně napsaný rodokaps by více přitáhl, kdyby byl lépe obsazen a poměr obou rivalů hlouběji zproblematizován. Záporný hrdina se jeví být více vraždychtivým psychopatem než zrazeným druhem z válečných či banditských let a polepšeným pistolníkem nezachvěje ani stopa zločinné minulosti – ústřední konfrontace se tedy znečitelňuje a potenciálně tvárné napětí mezi přátelstvím a nenávistí (jak je uplatnil ve vnímavěji komponované Jízdě Vysočinou Sam Peckinpah) se ruší ve prospěch jakési okamžité emoce, která vyprávění přervává v zapomenutelnou historku. Život ustupuje vteřině a zápletka se před očima rozplétá lhostejně a nezávazně. Pointa o třetím smějícím se je sice zúročena maximálně, ale indiánský útok, který všechny stmelí, mně osobně přišel jako příliš papírové klišé: ostatně jako každá fráze tmelí také jen dočasně. Klišovitě je vylíčeno i samo prostředí, vyjma některých silnějších akcí, jakou byl třeba pokus o útěk v oblacích prachu a písku. Závěrečná přestřelka, kterou má film vrcholit, je jen chladným epilogem, na nějž by vůbec nemuselo dojít: s vlastním příběhem vůbec nesouvisí, není usouvztažněna s předešlým dějem – a vzhledem k dosud sdělenému nemá žádný smysl. Spíše to vypadá – jako by náhle došel filmový materiál… ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Zákon a Jake Wade: Blonďatý Richard Widmark v roli psychopatického desperáta, který nedovolí nikomu z jeho bandy odejít. A Robert Taylor jako pistolník, který ho přesto opustil i s penězi z bankovní loupeže a stal se šerifem. Ovšem šerif splatí starý dluh a pomůže bývalému kamarádovi utéci z vězení, jejich střet ve městě duchů se však blíží. Dobře napsané postavy i dostatek napětí v režii Johna Sturgese. Jedinou výhradu bych mohl mít k mizernému bojovému umění již pozabíjeného oddílu Komančů, ale o mrtvých jen dobře... Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/video/288754/Law-and-Jake-Wade-The-Original-Trailer-.html ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

The Law and Jack Wade mi v určitých pasážích připomínal řadu jiných westernů, namátkou třeba Poklad na Stříbrném jezeře, Křivák, Hodný, zlý a ošklivý nebo Žluté nebe. Richard Widmark je ve westernech ostříleným hercem, ať už v kladných či záporných rolích, takže jeho přítomnost zvyšuje hodnocení i u tohoto počinu. Hlavní hrdina mi zase připomínal Deana Martina. Je pravdou, že po většinu filmu tu není skoro žádná akce, ale o to lepší je postupné směrování k finále, kde nejprve dojde na boj s indiány, který má atmosféru, podobně jako minuty před jeho propuknutím. Postupné odhalování minulosti Jakea také diváka zajímá a závěrečný střet je sice slabší (řada westernů má lepší finální přestřelku), ale přesto má něco do sebe. S mírně přivřenýma očima dám 5*, zejména za atmosféru a občasnou podobnost s jinými westerny. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Priemerny western z 50. rokov od rezisera Sturgesa /Sedm Statecnych, Cerny Den v Black Rock 1955/ s dvoma hlavnymi hercami , a to konkretne Robertom Krajcirom /Quo vadis 1951/ a Richardom Wydmarkom /Norimbersky proces 1961, Vrazda v Orient expressu 1974, Medvedi ostrov 1979/. Patricia Owens bol fajna, ale nic schopne pred tymto filmom nemala a v strede vladne dost velka nuda s casto prazdnymi dialogmi : 60 % ()

Zajímavosti (2)

  • Když na začátku filmu přijede šerif Jake Wade (Robert Taylor) do města, neuváže druhé koně, co má se sebou. Když poté vychází s Clintem (Richard Widmark) z domu, je kůň již přivázán. (Mol)
  • Při útoku indiánů vidíme, že Clint (Richard Widmark) nabíjí svou opakovací pušku třikrát, než vůbec poprvé vystřelí. Je to nesmysl, protože by si tímto způsobem jen vyhazoval náboje. (Mol)

Reklama

Reklama