Slečna Marplová: Tajemství Chimneys (TV film)

Marple: The Secret of Chimneys

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Chris Seager

Nick Arthurs

Knihu s filmem spojuje vážně snad jen ten název. Samotná předloha sice není nijak zvlášť excelentní, ale napětí narozdíl od filmu nepostrádala. Zdálo se mi to celé vykonstruované a bylo vidět, že samotní herci nevědí co hrají. Jeden velký zmatek! Celý cyklus s Marplovou má jaksi sestupnou tendenci a výběr nové představitelky Julie McKenzie byl krok špatným směrem, její sl. Marplová je nevýrazná, nevtipkující, nevlezlá, neklevetující - pravý opak Geraldiny McEwan, která ač byl scénář sebehorší, ona byla vždycky prvotřídní a držela to pohromadě. Vyloženě jsem se nudil a nenadchlo mě vůbec nic. Na jalovější díl jsem zatím nenarazil. 45%(18.11.2010)

• Elyssea

Na druhé zhlédnutí stále stejně špatné. Přestože předloha samotná je spíše lepší průměr, tak je o dost zajímavější a postavy v ní jsou živější. Tady to odnesla jak Virginie a Anthony (z opáleného dobrodruha takovým vycmrndlým ňoumou), tak má oblíbená Bundle. Ale i když se odprostím od předlohy, zbyde mi nemastná neslaná tradiční historka o pomstě. Navíc díky začátku dost předvídatelná.(19.11.2010)

Slabší než obvykle. Vrah se sice dal uhádnout, ale celý scénář a chování postav je prostě natolik SF, že mě to až uráželo. Herci hrají v rámci toho, co jim scénář poskytuje, velmi slušně, jenže ten scénář je prostě asi tak uvěřitelný, jako že ledovce v Himalájích roztají v roce 2035.****EDIT: Na druhou stranu atmosféra byla pěkná, stejně jako hlavní ženská představitelka. Ovšem ta romantická linie, to bylo jak z nejstupidnější červené knihovny. Příjemné vyplnění večera, ale bez přidané hodnoty.(18.11.2010)

• Autogram

Štandardné krimi bez šokujúcich zvratov, vtipu alebo zaujímavých momentov so spôsobom vykonania vraždy, aké by žiadnemu vrahovi asi nemohlo ani napadnúť. Prostredie honosného a pritom škaredého veľkopanského sídla ničím neprekvapí okrem jedného detailu. Zdá sa mi, že pre adaptácie niektorých poviedok je hodina a pol, ktorá sa dnes preferuje, až príliš, a mohli by sa vrátiť k stopáži do jednej hodiny.(10.8.2013)

Už chápu, co mi na Marplové dříve tolik vadilo - Geraldine McEwan. "Její" ztvárnění Marplové mě totiž tak strašně vytáčelo, že jsem u kteréhokoliv filmu zřídkakdy vydržel alespoň pět minut. Julia McKenzie ji přitom hraje podle mne daleko lépe, charakterizoval bych ji jako takovou milou, starou a příjemnou babičku (která jen tak mimochodem přečůrá půlku Scotland Yardu). Jenže ani tohle mé vychvalování hlavní protagonistky film nezahrání od průměrného hodnocení, přeci jenom by celému příběhu prospěla alespoň o půl hodiny delší stopáž, hlavně "vyšetřovací části", která byla v některých chvílích přeci jenom až moc hnána kupředu. Ale určitě mne to neodradilo od sledování dalšího filmu, spíš naopak! :) Teda jen ten sladký závěr si autoři mohli na konci odpustit, ten byl už trochu přes...(19.11.2010)