Princezna Ano (TV film)

Pohádka

Česko, 2009, 57 min

• Radek99

Moderní autorská pohádka...v tom nejhorším slova smyslu. Princezna, která si v rámci pubertální vzpoury nechá narůst dredy a začne jezdit na skateboardu, nechá se potetovat, uteče z domova a začne žít ve squattu s mladým bezdomovcem... Taky se tu čas od času rapuje a je s podivem, že se nehackuje a nefuckuje, aby byla pohádka ještě blíž dětem.(3.5.2014)

• Fantasy

Proč? Proboha proč se něco takového vůbec natočilo? Film pro děti? Ale kdeže! Spíš paskvil, který má k pohádce asi tak daleko, jako já k tomu, abych prorazila v Holywoodu. Obrovským zklamáním pro mě navíc bylo, že zde hraje Jirka Dvořák, kterého mám jinak moc ráda. Tady mi přišel, jako moula, který se na natáčecí plac dostavil náhodou.(18.6.2015)

Bože mně se to tak strašně líbilo! Hynek Bočan je dobrý režisér, tak mě zajímalo, jak může vypadat jeho odpadní pohádka. Když jsem pak na začátku filmu viděla, že scénář psala moje dosti oblíbená Daniela Fischerová, nechtělo se mi věřit, že by to mohlo být až tak špatné. A pak mě film chytil prakticky od prvního záběru tak, že jsem ho musela dokoukat do konce, což jsem původně ani neměla v plánu. Líbilo se mi úplně všechno, nápad, dialogy, hudba, výkony herců, režie, celková atmosféra a stylizace, vlastně skoro každý záběr mi přišel dokonalý. Akorát to vůbec není pro děti a moc to neodpovídá tomu, co si většinou představujeme pod pojmem "pohádka". Problém zdejších hodnocení je podle mě ten, že lidi čekali klasickou pohádku ve stylu S čerty nejsou žerty, možná kdyby nebrali tenhle filmeček primárně jako pohádku, vypadala by ta hodnocení jinak. Někdo tu přidával hvězdičky kvůli podhodnocenosti, já to ale v tomhle případě vůbec nepotřebuju, u mě je to naprosto jednoznačných pět, už docela dlouho mě nic takhle neoslovilo.(11.12.2015)

Klasický pohádkový začátek, kdy se narodí princezna (ano, věta "dnes čekají děťátko" mi cukla koutky, překotný porod z medicíny známe, tohle by však bylo překotné těhotenství, ale ano, čekali narození dítěte) zemře královna a od toho se odvíjí králova dobře myšlená idea, ze které se vyklube zcela fatální výchovná chyba. Služky mezi tím naleznou pachole, které se s vrozenou laskavostí rozhodnou přijmout za své a vychovat. Děti vyrostou, stanou se z nich puberťáci, to jsme na patnácté minutě pohádky, a já měla pocit, že to je přesně chvíle, kdy se tvůrci zbláznili. Chlapec jezdí na skateboardu, princezna pobíhá v šatech s baletní sukýnkou ve vysokých šněrovacích teniskách na podpatku (takové boty vážně existují, poprvé jsem v tom viděla někoho chodit a nepřeji si vidět to znovu). Prolínání současných prvků a klasické pohádky nepůsobí úplně harmonicky, triky jsou spíš jako z kulisovky z poloviny osmdesátých let, rap není hudbou mého srdce. Přes to - myšlenka, i když sdělovaná možná až příliš po lopatě, je dost zásadní, herecké výkony všech, včetně představitelů ústředního mladého páru, jsou dobré a hvězdu si zaslouží i ty krásné exteriéry (Valjdštejnská zahrada?) edit o den později Houby Valdštejnská zahrada, Děčínský zámek. Ne, že bych to našla sama, na to mám lidi. Čímž děkuji uživateli flanker.27(2.1.2016)

• triatlet

Nápad naučit se říkat ne, případně ano, není špatný. Ale zpracování tragické. V úvodu sice díky vypravěči je náznak nějaké pohádkovosti, ale ta padá ve chvíli, kdy odredovaný Ne jezdí na skejtu a tetuje si kérku. Hvězdička za Stín Jiřího Schmitzera a za výše zmíněnou myšlenku. Jinak stokrát ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne.(5.4.2010)

• Filip Müller